Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af Imperator
Klubben bør tage klar afstand fra den demonstration tåberne har arrangeret på søndag.
De er simpelthen for svage til at melde klart ud overfor dem.

Skrevet af GammelBitterMand
Den der demonstration på søndag i Brøndby, er der andre end Men in Black-segmentet på Sektion 12, der synes det er en fed ide?
Batman Close. London W12.
Skrevet af armand
prøvede at pointere sidste sæson at stamenic ville være om ikke andet en brik i midtbaneligningen i den nye sæson :>

jeg tror der var en enkelt der var enig men overordnet set blev vi savet ned primært pga. det useriøse i at vi skulle have en ung usexet midtbane fra 1. division løbene, eksempelvis i champions league.

man kan ikke altid trække en lineær streg fra hvor en spiller er på et givent tidspunkt i sin udvikling og hvor de ender.
som minimum må det tale lidt for hvad udlejninger også kan på det rigtige tidspunkt. ifht. at førsteholdsfodbold er ekstremt udviklende for en spiller har sol, måne og stjerne også bare stået rigtigt for stamenic. i en sæson uden skader på midtbanen havde han vel kun fået 10-20 minutter ind i mellem og jeg synes der er en udvikling i ham, bare fra starten af den sæson her.

jeg synes ikke han er der hvor man kan sige vi ikke skal ud og bruge penge på en 6´er, slet ikke. men han er alligevel et sted hvor det sateme er vigtigt vi har ham, lige nu.

ifht. zecas skade som er nævnt en del på det seneste så synes jeg også trænerteamet må acceptere lidt ansvar her i retro perspektiv. man har placeret alt for meget ansvar og spilletid på en spiller der lige er kommet tilbage fra så alvorlig en knæskade. i stedet for en anden gang at snakke om hvor flot det er at en spiller i hans alder kan spille nærmest fuld tid så hurtigt efter en alvorlig skade, skal man måske også lige undre sig lidt.
i kampen hvor det går galt igen har han som jeg husker det også lige været nede og ligge med smerter i selvsamme knæ 10 minutter forinden? i tilbageblik var det et klart faresignal.


angående boilesen spiller han så ikke nærmest 6´er når vi er i bold besiddelse i går? for mig ser det ud til at han har fået lov til at løbe langt med i opspillet uden at spurte tilbage.
det er sværere for mig at se at han kunne have den rolle med vavro på holdkortet. når han ser en åbning løber han som det passer ham og så er en 3 back kæde lige pludselig ikke meget værd.

https://worldsoccertalk.com/wp-content/uploads/2017/12/arsenal-spurs.jpg og fuck det anonyme trolleri, jeg hedder rolf ståltråd på facebook.
Skrevet af Rogosjin
Jeg ser også hellere man giver akademispillere chancen i stedet for spillere i starten af 20´erne som Singh, Mukairu og Karamoko der ikke rigtigt har vist noget inden de tog til FCK.


Og ham der N´Doye, også en spiller på 23 vi hentede efter at han kun havde præsteret en halvsæson.

Gigantisk brøler.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Skrevet af Mijreetep
Den der demonstration på søndag i Brøndby, er der andre end Men in Black-segmentet på Sektion 12, der synes det er en fed ide?


Nej. The end.
Skrevet af Nandeyanen
Og ham der N´Doye, også en spiller på 23 vi hentede efter at han kun havde præsteret en halvsæson.

Gigantisk brøler.


I det mindste var han topscorer i den Græske liga det halve år hvor vi hentede ham.

Pep Biel havde sådan set også et fantastisk halvt år inden vi købte ham.

Succes is temporary loyalty is forever
Skrevet af GammelBitterMand
Hvis man gerne vil provokere Neestrup skal man bare antyde at FCKs talentarbejde er blød mellemvare. Jeg er vild med hans dedikation.
Batman Close. London W12.
Skrevet af Jussi
Matias

Jeg ser en landsholdsspiller i ham, naturligvis med den bet, at Rasmus Nissen spiller samme position og gør det glimrende dér.

Og Benfica-Bah, som også må formodes at udvikle sit spil.

Men nu, du nævner landsholdet, kunne han (Jelert) måske også på snarlig sigt være et alternativ til Mæhle, eftersom FCK’eren har spillet pladsen for sit klubhold og at der foruden Stryger ikke rigtig er nogle alternativer på pladsen.

Jo, måske VK, men jeg er ikke sikker på, at han er Hjulmands type.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land.
Skrevet af Nandeyanen
Det er også vanvittigt at Elias Jelert ikke er aktuel på de Danske ungdomslandshold.

Gustav Mortensen som er venstreback på Lyngbys u19 hold er fortrukket som højreback på Danmarks u19 landshold. Altså en u19 spiller der spiller ude af position er fortrukket over Elias Jelert fra FCKs førstehold.

Jeg har en idé om at DBU vil ramme bredden med spillere fra mange forskellige klubber for man kunne vitterligt lave et fantastisk u19 landshold med kun spillere fra FCK, FCM og FCN.

Og vores u21 hold har mistet EM slutrunden for første gang siden 2013....DBU har også meddelt at man nu vil diskutere trænerens fremtid.
Succes is temporary loyalty is forever
Skrevet af mendez
Bare en mindre detalje, men er Jelert ikke et år ældre end Gustav Mortensen og for gammel til 19-landsholdet?
Skrevet af Nandeyanen
Elias Jelert er rigtig nok 1år ældre. Han fyldte 19år i sommers så han må ikke være med på u19 holdet mere som startede på ny EM kval dette efterår.

Men Jelert har kun 3 ungdomslandskampe på sit CV hvilket jeg synes er alt for lidt.

Mortensen, Grubbe og Friedrich har alle været fortrukket over Jelert.

Jeg tænker det er fordi man hellere vil køre med de samme spillere som har været igennem u16, u17, u18 osv. så vurderer man sammenholdet større end de individuelle kvaliteter.

Forhåbentlig bliver han udtaget til de næste u21 kampe. De nuværende højrebacks Carstensen og Villadsen er for gamle til Kval for u21 EM 2025.
Succes is temporary loyalty is forever
Skrevet af Diogenes
prøvede at pointere sidste sæson at stamenic ville være om ikke andet en brik i midtbaneligningen i den nye sæson :>

jeg tror der var en enkelt der var enig men overordnet set blev vi savet ned primært pga. det useriøse i at vi skulle have en ung usexet midtbane fra 1. division løbene,


Det maa inkludere mig, og jeg maa blankt erkende at jeg tog helt fejl. Nuvel, der er stadig lang vej for Stamenic og vi maa se hvordan han holder til et stoerre ansvar over en lidt laengere periode hvor der ogsaa er modgang, men indtil videre har han ikke praesteret som den gennemsnitlige 1. divisions spiller han angiveligt var sidste saeson.
Skrevet af elendil
Hehe, jeg var her den dag Concort næsten indrømmede at have taget fejl.

Jeg havde i øvrigt samme holdning til Marko Stamenic.
fck-medløber.
Skrevet af Plankeværket
De to der var på team Stamenic bør tage sig en kold bajer som belønning.

Skrevet af Nandeyanen
@Planketværket

Jeg var på Team Stamenic. Jeg skrev i sin tid da han kom klubben at han var anset som et verdensklasse talent og det største talent i New Zealand, større talent end New Zealanderen der tog til Bayern München. Stamenic kunne vælge og vrage mellem alle de største klubber men valgte FCK.

Men jeg endte jo også med at lyde dum fordi jeg skrev at han spiller fast på FCKs førstehold inden for et år. Så hyped var jeg. Men det gjorde han jo ikke.

Så blev jeg lidt hyped igen da han spillede for Køge og fik mange MotM priser i klubben og udviklede sig som en profil på et 1. divisionshold.

Jeg tror han kan blive rigtig god. Han er kun 20år. Da Delaney var 20år var han ikke nær så god. Der er stadig meget udviklingspotentiale
Succes is temporary loyalty is forever
Skrevet af peanuts(s)
Det lugter mere og mere af Delaney til vinter :)
Skrevet af Matias
Ja, det er godt.
Skrevet af ptr
Det har jeg jo hele tiden sagt med Delaney :) ...og Stamenic for den sags skyld lol. Synes virkelig han gør det flot som 6´er igen...kontra erfaring.
Skrevet af Plankeværket
Lerager, Delaney og Stamenic er virkelig en god besætning til de tre bagerste.

Så skal der egentlig bare sælges et par offensive og skaffes en reel Cornelius reserve. Shit så er holdet godt
Skrevet af peanuts(s)
Grabara/Ryan

Vavro-Boilesen-Lund

Jelert VK

Stamenic

Delaney - Lerager

Corner/Claesson/Daramy
annonce
0