Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af VikingStar
Denne må Rangnick ta ansvar for, hva fanden ser han i Rashford, Pogba og Mata når det hele skal avgjøres..

Man tar ikke ut mann med 7 assists på 6 kamper på stilling 0-1, Bruno så ikke ferdig ut heller.
#Bodø/Glimt #ManUnited #Weareinlove
Skrevet af HanseMand
Man burde at takke Solskjaer og Carrick for at bringe United i denne her situation. Kamp efter kamp blev middelmådige spillere, som Maguire, Rashford, Mctominay og Fred valgt uanset hvor elendige de var.
Så det man har fået skabt er en overberettiget og umotiveret trup med nul intensitet.
Om de så får Ten Hag gøre ikke den store forskel, så længe de spillere bliver foretrukken
Jeg tror, at United aldrig kommer til at vinde Premierleague igen med Ferguson som manager. Der er virkeligt kommet et skifte. -Jan Mølby
Skrevet af VikingStar
Man burde at takke Solskjaer og Carrick for at bringe United i denne her situation. Kamp efter kamp blev middelmådige spillere, som Maguire, Rashford, Mctominay og Fred valgt uanset hvor elendige de var.


Det var da litt av en forklaring..

McTominay har da vært av de beste under Rangnick, Fred er blitt bedre de seneste kamper.. Maguire er fremdeles starter, uansett hvordan hans prestasjoner ellers er.. Rashford har aldri vært så svak som nå, det kan man da ikke legge på Solskjær..
#Bodø/Glimt #ManUnited #Weareinlove
Skrevet af Mr. Pink
Pato

Den nye Ronaldo startede vildt, og se ham nu.

Pato minder meget om Rashford.

Du sender bare en kasse øl mod Hareskoven. Gerne ipa
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Skrevet af Den Trætte
Fred og McT har været nogle af de bedre NEJ, de har haft mange mange kampe hvor de har været direkte elendige og alligevel spiller de kamp efter kamp.

Der er ingen af de 2 der ville komme på holdet hos nogle andre PL hold, jeg ved i alt fald ikke hvilke? skulle de slå Rice af i WHU, Tielemans og Ndidi i Leicester, jo selv McGinn i Aston Villa er jo bedre end de 2?...(For at nævne midter og bundhold for det er useriøst at nævne top4 mandskaber der ville de ikke engang nå bænken)

Og så vores forsvar CHRIST vi har så ringe et forsvar vi er nødt til at spille med 2 defensive midtbanetyper for at "give dem cover"..

Hvordan du kan undgå at se Ole har smadret Rashfords karriere ved at spille ham 2 sæsoner skadet er mig en gåde

Nej den her er totalt på Ole og Carrick, de har efterladt truppen i ruiner og det kan Rangnick ikke rette op på, han har trimmet truppen desværre er det bare de forkerte spiller der stadigt er her
Skrevet af Mjohnsen
Sjov debat i har gang i her. Vil gerne bringe Mutu i puljen. Ved godt han senere fik oprejsning blandt andet hos os men hans tid i Chelsea står for mig som en af de største derouter.
Forza Viola
Skrevet af Den Trætte
Fik han ikke også karantæne flere gange for kokainmisbrug.

Poborsky er vel også en og Jordi Cruyff og så vores professor, Juan Sebastian Veron
Skrevet af DenBlaaDelAfMilano
Adel Taarabt faldt også godt af på den
Andrea Ranocchia - Frøen fra Assisi
Skrevet af Mr. Pink
Jo, det fik Mutu, men Pato var jo udråbt - ligesom Rashford - til et gigantisk talent og kommende verdensstjerne.

Det var Mutu vel ikke?
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Skrevet af Mkarner

Det her er jo NETOP alt hvad der er galt med os, vi er forfalden til totalt tabermentalitet og indstilling som midterklub


Kald det taber mentalitet, for mig har Chl bare aldrig været det man skal fokusere på, for mig handler fodbold først og fremmest om den hjemlige liga, og alt derefter er ekstra. Når man pt. klarer sig så ringe i netop den hjemlige liga, så skal fokus langt mere være på at stabilisere sit spil der, end at få et par lucky punch i nogle knald eller fald kampe som mere eller mindre handler om en god dag, da de fleste hold så langt i denne glorificerede turnering er tæt på hinandens niveau.

Set med objektive briller på, så var kampen i går da ikke mere spændende end en kamp mod et andet engelsk hold, der var ligeså lidt intensitet, og dommeren gjorde så heller ikke sit for at sætte tempo i den kamp, men det også min holdning og har altid været at den hjemlige liga er første e prioritet og derefter kan man bygge på.
\\\"Sometimes we forget that you’re just a man. I am not a man! I am Cantona!\\\"
Skrevet af Mr. Pink
Jeg er med på din pointe, Mkarner.

Jeg tror dog ikke, din holdning er bredt udbredt i mange kredse omkring United. Der er så mange penge og prestige (reklamer/sponsorer) på spil i CL, at det har en kæmpe prioritet
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Skrevet af Geddar , moderator
Det er lidt spøjst, som både Keane og Scholes, der begge var profiler under Ferguson, er ude og kritisere ansættelsen af Rangnick ud fra, at man skal bruge en træner, der arbejder for holdet. Det virker helt omvendt i min optik. Truppen har over flere år været dysfunktionel, og kulturen virker way off.

I virkeligheden kræver det nok en ret stor oprydning i truppen og en ny træner, der kan genopbygge en stærk kultur. Ikke ulig hvad der er sket hos Arsenal.
https://kortlink.dk/sudv
Skrevet af Mr. Pink
" I virkeligheden kræver det nok en ret stor oprydning i truppen og en ny træner, der kan genopbygge en stærk kultur. Ikke ulig hvad der er sket hos Arsenal."

Det er præcis det, det skal til.

Det har en del herinde efterlyst, mens andre af uforklarlige årsager har været tilfredse med Uniteds spil og trænere gennem de sidste 5-7 år.

Uanset hvad man kan mene om Mølby og co, så er det præcis det, han gav udtryk for i går. En voldsom omkalfatring eller en decideret genstart.
Nogenlunde det samme udtrykker Grønkjær og Elkjær.
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Skrevet af Sony1
Jeg kan ikke tro mine egne øjne, et af verdens bedste hold(på papiret) og så ryger man ud til A madrid?

Skuffende.
Helte og Legender Laudrup, Vieri, Del Piero, Ronaldo de lima, Ferguson, Adams, Peter Kjær, schmeichel peter,Rivaldo, Roberto Carlos. Alan Shearer, Michael owen, Known,Cantona og Mogens Krogh MAN united all the way
Skrevet af Foxy
Det er da klart man ryger ud, når man ikke har en sund balance på holdet. Desuden er mentaliteten på nogle af vores spillere så horribel.

F.eks. Skal spillere som Bruno prompte stoppe med at bruge energi på at gestikulere og dømme kampen for dommeren.. Det er spild af tid, samt viser det et utrolig usundt signal for ens egne holdkammerater. Modsat hvis han reelt prøver at generobre bolden, for at vise sine medspillere hvordan man kæmper 110% Det er lige præcis det fans ønsker at se.

Desuden er den midtbane en gigantisk hæmsko. Da vi netop mangler en spiller som kan spille begge veje, og skabe den fornødne balance vi vitalt har brug for.

Jeg er umådelig træt af middelmådighed, og det er LANGT fra United værdig. Vi skaber røv og nøgler de sidste 10-15 minutter, hvor vi virkelig bare burde presse Atl. Madrid i bund, på hjemmebane! - Apropos hjemmebane, har OT slet ikke været det fort som vi tidligere har set. Man mangler spillere som sætter en korrekt dagsorden. Vi har en hel del spillere som ikke har vundet en skid, og det sætter sig bestemt også mentalt. Man har set hvor hurtig Liverpool pludselig er pisse gode på hjemmebane igen, efter der er kommet publikum på lægterne, post Covid-19.
Manchester United & Indianapolis Colts Deutschland Weltmeister 2014 !!!
Skrevet af Geddar , moderator
"mens andre af uforklarlige årsager har været tilfredse med Uniteds spil og trænere gennem de sidste 5-7 år."

Hvem i alverden har været dét? Jeg synes da udelukkende jeg er stødt på utilfredshed på den front.
https://kortlink.dk/sudv
Skrevet af Bosse1983
Jeg tænker egentlig mest at Rashford er et offer for omstændighederne. Nu har han i sin korte karriere spillet under LvG, Mou, Ole og Rangnick, som alle er ret forskellige i både tilgang og spillestil, så det er har været vekslende roller. Ole i særdeleshed er ikke kendt for at være specielt detaljeorienteret i sin træning. Det er således en god del af de år hvor en ung spiller formes og potentiale veksles til spidskomoetencer, hvor Rashford mildest talt har haft suboptimale forhold. Nu kom Rangnick så til, hvor Rashford starter sæsonen skadet og har problemer med rytmen. Det lader til at have sat sig lidt mentalt. Jeg ser dog ingen grund til helt at afskrive ham, men han skal også acceptere situationen.
Arteta har haft pænt succes med at forme flere af de unge. For folk som Emile Smith-Rowe og Martinelli har det betydet, at de i længere perioder har været ude af holdet, til de forstår og kan udføre det træneren ønsker og kræver. Begge er kommet tilbage bedre, men Arteta har også været tydelig omkring at der er en plan. For Rashford som havde stjernestatus og blev snakket til Madrid og tilsvarende, er det måske lidt vanskeligere at acceptere at man skal på skolebænken før man slipper for udskiftningsbænken.
"I have mood poisoning. Must be something I hate." kortlink.dk/knd4 10 af mine de bedste, mod Toffees' 15 i Top 6
Skrevet af Scholesisoneinamillion
Geddar: OGS havde (har?) længe et antal sympatisører ja endog nogle, der var parat til at give ham et 10. 11. og 12. liv.
Dette til trods for, at Bruno og tomme tribuner havde bailet ham ud flere gange fra fyring (eller opgradering i organisationen til sportsdirektør afhængig af hvordan storyline skulle frames fra klubbens corporate spinafdeling).

Der blev trods alt også indkøbt nye spillere for +400 mio. i de knap 3 år, så uanset kvaliteten af nye + kontraktforlængelser samt udbytte til Glazers, var der en vis opfattelse af, at der blev foretaget investeringer.

Det var endvidere som om salgspitch med cultural reboot og tidligere skæmmende oplevelser med især Mou var tilstrækkelig til "better the devil you know".

Ak ja. Det skal nok blive dårligere, før det kan blive bedre.
Skrevet af Mr. Pink
"mens andre af uforklarlige årsager har været tilfredse med Uniteds spil og trænere gennem de sidste 5-7 år."

Hvem i alverden har været dét? Jeg synes da udelukkende jeg er stødt på utilfredshed på den front.


Så har du - hvilket er forståeligt nok - ikke fulgt grundigt med i denne tråd. Du er dog gået glip af tragikomiske og decideret pinefulde ytringer om Uniteds forfald på skrift, der ville gøre selv Sofokles misundelig. Alligevel har visse brugere fortsat ment, at spillet var fint, og at fx OGS fortsat skulle have chancen.
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Skrevet af Iskoldere
Jeg vil da også gerne smide et par navne i puljen, som jeg umiddelbart ikke har set nævnt endnu.

Shevchenko, Fernando Torres og Falcao. Måske især førstnævnte.
annonce
0