Snak

Mere indhold efter annoncen
hold nu kæft blind har været ringe i dag, han ville ikke kunne slå et nogenlunde præcis indlæg hvis hans liv afhænger af det
Jeg har ikke været Perisic´ største fan, men jeg må give Mourinho, at vi ikke har nogen kantspillere, der kan løbe fra en back og servere en bold på et sølvfad for Lukaku:

https://streamable.com/v5wr8
Flot assist. Der er vel heller ingen, der anfægter hans niveau, så vidt jeg har læst. Men i hans tilfælde, og i Matic´, er det bare hjernedødt at smide en halv mia. kr efter en spiller med den alder. Sådan ser jeg i hvert fald på det.
To bedste fodboldtrænere verden har set: Sir Matt Busby og Sir Alex Ferguson. Begge i verdens bedste klub.
Lindelof er vist i stormvejr i england idag. HAr det virkelig været så skidt i de første kampe? Sådan er det desværre tit når gode fodboldspillere skifter til united - de mærker først presset når skiftet er sket, og enten klarer man det til UG ellers er det ud af vagten.
LUHG
Det har heller ikke været alt for godt. Ikke uden bold i hvert fald, og det er jo uden tvivl vigtigst - især for englænderne.

Jeg ville ikke blive overrasket over at se Jones starte sæsonen sammen med Bailly og at Lindelöf får en svær første sæson. Men Jones skal nok gå i stykker før eller siden, og så gælder det bare om at slå til. Lindelöf er på en måde heldig, for han kan noget, som ingen af de andre forsvarsspillere kan, og derfor skal der nok også komme kampe, hvor han er er langt mere oplagt valg end fx Jones. Fordi der alt andet end lige kommer langt flere aktioner hvor spillet skal bygges op bagfra end defensive aktioner mod en hurtig angriber.

Under alle omstændigheder er det latterligt at blæse en storm op over et par kampe i pre-season, men det lærer de kære englændere nok aldrig at afholde sig fra.
Tror også, at vi ser Bailly - Jones i første kamp!
Manchester United.
Smalling Bailly i første kamp. Jeg gad godt se Linde som defensiv midt, han har ikke haft den bedste start i forsvaret.
Det undrer mig faktisk gevaldigt, at Mou ikke har forsøgt Linde på def midt her i preseason?

Lindelöf
Herrera - Pogba
Manchester United.
Hvorfor skulle han spille Lindelöf på en position han ikke har spillet siden sine ungdomsår?
At han har startvanskeligheder er trods alt ikke usædvanligt og bør da slet ikke resultere i en omskoling. Manden har spillet i forsvaret hele sin seniorkarriere.

Utroligt der kan komme så meget panik efter et par dårlige træningskampe. Giv nu manden en chance og afvent og se hvad Mourinho kan gøre ved hans defensive spil - det er trods alt der han har vist sig at være eminent.
annonce