Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af nvm123
Kan godt se det virker modstridende - men jeg mener ikke at man har vist det store, fordi man har scoret mål i Benfica.

Det samme kunne man vel sige om Haaland, da han spillede for RB Salzburg. Jeg tror dog der var mange der var imponerede over den CL kampagne der fik ham solgt til Dortmund, hvor United også var stærke bejlere.
Nuñez har trods alt scoret en del mål i den forgangne CL sæson for et "lille" hold også.

Men jeg kan godt følge det med, at der måske er andre steder på banen man bør styrke først - i det billede er FdJ måske heller ikke nogen god ide. Der er dog andre billigere/traqnsferfrie spillere man har ladet gå til anden side allerede.

Jeg tænker en defensiv midt og en central forsvarsspiller før FdJ og en angriber.

Men hvis Martial bliver solgt og Rashford er tiltænkt en plads på kanten, er angriber positionen dog den tyndeste plads vi har. Så vil Rashford og Elanga kunne vikariere for Ronaldo, men det er så det. En til positionen, og 2 der kan spille den, men som primært spiller på andre positioner.
Skrevet af Poborsky
Haaland kostede også kun 20 mio. Som sagt, så er det Nunez til prisen jeg ikke er så glad for. Det sidste jeg læste var 75 mio, hvoraf ca 50 af dem er her og nu. Det synes jeg er for meget. Men igen - henter vi ham, så håber jeg da at jeg kigger de her beskeder igennem igen og ser at jeg tog fejl!
United siden '93 (født 88) Glory Glory Man United
Skrevet af Kroesus
Vi kan fra den ene dag til den anden ændre vores taktiske koncept og lige pludselig gå fra at have en overflod af spillere til en position, til pludselig kun at have en enkel. Ronaldo er vores eneste angriber lige nu i en 4-2-3-1 eller en 4-5-1. Vi har brug for en til. Alle de andre ryger ind under kategorien 'offensivspiller' frem for 'angriber'. De kan vikariere, men de kan ikke spille en hel sæson med rollen som spidsangriber.
Manchester United Chicago Bulls
Skrevet af Deebo
Det bliver jo et sats uanset hvilken ung angriber man ender med at hente.
- Osimhen har haft skadesproblemer og spiller i en klub med en ejer der kun sælger til stor overpris.
- Jonathan David har kun 28 mål i 75 Ligue 1 kampe og er han ikke mere en winger?
- Christopher Nkunku har nok aldrig spillet en 9´er alene og virker bedst i Brunos rolle bag en naturlig 9´er.
- Sebastien Haller floppede gevaldigt i West Ham.
- Richarlison er igen ikke en naturlig 9´er.
- Gabriel Jesus skifter ikke til den røde del og man mangler også stadig at se ham score kontinuerligt.

Hvis man skal hente spillere hvor man ved hvad man får så er man jo ude i de helt usexede løsninger som Calvert-Lewin, Iheanacho, Bamford og Toney. Der vil komme et ramaskrig hvis det ender ud i en af dem. Lukaku tilbage? Nej vel.

Hvis Darwin Nunez er førsteprioriteten så er jeg all for it. En sæson bag Ronaldo uden pres til at vænne sig til engelsk fodbold og med massere muligheder for spilletid i cups/EL og når CR utvivlsomt spares eller bliver skadet er da lidt af en drømmesituation for de fleste unge angribere. At lære fra den nok bedste målscorer nogensinde uden presset for at levere fra dag 1.
Manchester United Brøndby IF
Skrevet af fedefynboen
Enig Kroesus Vi har set Ajax og Ten Hag gå med et ordentligt brød som 9'er (Haller). Teknikken er begrænset, men det er nok heller hvad man ser han skal kunne. Snarere er det som pladsskaber til andre og mere teknisk dygtige offensivspillere. De der fysiske monstre har jo en tendens til at binde mindst én forsvarer og er altid en trussel ved høje indlæg. Ikke nogen ny tankegang. Husker Brasilien i 80'erne gjorde det samme. Ronaldo er og bliver imponerende stadigvæk, alderen taget i betragtning. Men han er ikke den pladsskaber længere og ej heller er han som bekendt synderligt meget bevendt, når bolden skal generobres. Er Nunez en arbejdsom herre, så for mig gerne. Ser bare at går man med ham, så må vi også hente en tekniker til højrefløjen, helst en venstrebenet en af slagsen. Som Antony, Raphinha, eller måske endda Skov Olsen. Endelig er gode uruguayske angribere ikke noget særsyn. Det lille land har skabt en del af dem de seneste mange år. Mange af dem har desuden den beskidthed over deres spil, der konstant irriterer modstanderne. Som man jo også kender det fra angribere ovre fra den modsatte side af Mar Del Plata. Måske ikke Agüero, men er han bare i nærheden af at ha' argentinerens opportunisme, Så ja tak herfra.
Skrevet af Deebo
Ser bare at går man med ham, så må vi også hente en tekniker til højrefløjen, helst en venstrebenet en af slagsen. Som Antony, Raphinha, eller måske endda Skov Olsen.


Du beskriver jo vores egen Amad Diallo helt perfekt, en lille venstrebenet tekniker. Han er trods alt stadig kun 19 år, så man skal ikke bare opgive ham fuldstændig pga et halvskidt udlån i Skotland.

Nu går jeg udfra at når du nævner ASO er det type og ikke niveau du tænker på, men det skal jo også være en markant opgradering på højrekanten man skal have. Ellers giver det langt mere mening at give Diallo og Pellistri chancen. Pellistri der noget overraskende er fast mand på højrekanten hos det uruguyanske landshold på trods af manglende spilletid i La Liga.
Manchester United Brøndby IF
Skrevet af Poborsky
Jeg er ikke helt sikker på, at Nunez kan leve uden presset fra at levere, når han koster så meget som han er rygtet til at gøre. Som sagt, hvis Nunez er ten Hags førsteprioritet, så er jeg klar til at høre en masse, ´hvad sagde jeg´, men jeg synes prisen er høj. Især hvis det også kommer på bekostning af andre indkøb.
United siden '93 (født 88) Glory Glory Man United
Skrevet af fedefynboen
Ja Deebo, det er det tekniske udtryk jeg går med og ikke mindst det at venstrebenede højrefløje som oftest er gode at spille sammen med for en offensiv højre back. Der skabes rum bagom. Jeg er jo en sucker for tekniske spillere, det ved du :) Om Skov Olsen har klassen, er jeg langt fra sikker på. Hvad egentlig også gør sig gældende for Antony. Så måske du har ret i at vi allerede har spilleren til jobbet? Ville være perfekt. I hvert fald ved vi at man i Holland ingen problemer har med at satse på helt unge spillere og mon ikke Ten Hag har det ligedan?
Skrevet af Deebo
Det tror jeg da vi alle er i tvivl om. Ingen af os har jo set ham spille udover et par CL kampe hvor Benfica var underdogs og derfor stod langt tilbage.

Jeg savner dog lidt nogle bud på angribere man så i stedet burde hente der er billigere og uden samme risiko. Jeg har svært ved at se hvem det ellers skulle være for de andre unge hypede angribere koster det samme virker det til. Personligt tog jeg selv Osimhen hvis der var frit slag, men han er nok endnu dyrere.

Angående det med på bekostning af andre indkøb forstår jeg sagtens bekymringen. Jeg er dog også der, at jeg sgu foretrækker at man rammer helt rigtigt på 3 nye dyre indkøb der forstærker holdet i de næste mange sæsoner fremfor at man henter 5-6 spillere der er billigere men ender i samme kategori som Telles, Lindelof osv. I et genopbygningsprojekt må det handle om kvalitet fremfor kvantitet, også selvom det betyder at der i næste sæson stadigvæk er huller på holdet.
Manchester United Brøndby IF
Skrevet af Deebo
Det handler jo om forventningsafstemning, Fynbo. Jeg virker til at være en af de få uden top 4 forventninger og derfor vil jeg jo også være mere tilbøjelig til at give Ten Hag arbejdsro til at udvikle spillestil og unge spillere uden det pres på resultater som top 4 forventinger medfører.

Amad Diallo og Facu Pellistri er ikke spillere der går ind og får dig i top 4 i næste sæson. Det tror jeg heller ikke ASO kan selvom han lige er lidt mere etableret qua de ekstra år på bagen. Hvis forventningerne derimod hedder spillemæssig fremgang og udvikling af unge spillere med stort potentiale på bekostning af de kortsigtede resultater ser jeg ingen grund til at en af de to ikke skulle få en del spilletid. Talentet hos dem begge er noget større end Elanga som jeg ser det.

Jeg forventer de begge to får chancen i pre season og at mindst en af dem igen ryger på udlån. Personligt ville jeg dog foretrække at Diallos x faktor og playmaking er foran Elanga i køen på højrekant selvom fysikken måske ikke helt er der.
Manchester United Brøndby IF
Skrevet af Poborsky
Tror vi er ret enige langt hen ad vejen Deebo. Jeg ser også gerne en af de to unge får chancen fra bænken i år - hvis vi henter Nunez kunne der være noget smart i at holde Pellistri og have lidt urugyansk samarbejde.
Hvem det alternativt skulle være ved jeg ikke, men tænker at teamet har nogle i kikkerten. Er Nunez ønskespilleren for ETH, så er det bare om at hente ham. Men hvis det ´bare´ er for at have en god angriber, så synes jeg det er for mange penge. Så vil jeg næsten hellere have Dolberg, nu vi nævner danskere her i tråden. DCL som type ville være fin uden at være prangende, men han er også for dyr.
ETH he jo haft stor succes med Haller, og der kunne Isak godt minde lidt om ham som type, men igen, alt for dyr. Jeg ser også hellere at vi ´nøjes´ med tre spillere i dette vindue, hvis det er de rigtige, og at vi så bruger 3-5 vinduer på at få holdet på plads. Jeg tager også gerne en mellemperiode uden top 4, hvis det er det der skal til langsigtet.
United siden '93 (født 88) Glory Glory Man United
Skrevet af fedefynboen
"Det handler jo om forventningsafstemning, Fynbo. Jeg virker til at være en af de få uden top 4 forventninger " Jeg er nu også på den galej Deebo, hvad jeg flere gange har givet udtryk for. Har været det siden Mou kom til klubben. Langvarig succes er klart at foretrække for mig, frem for en enkelt sæson, eller måske to, der kaster en pokal af sig. For så siden at stå med håret i postkassen igen. Hvad angår forventninger, så må vi også sande at der ingen garanti for succes gives, uanset hvem man måtte hente. Et hav af ting kan stå i vejen, som vi ser det netop nu i forhold til Varane. Der for det første ikke er blevet ordentligt integreret i holdet og heller ikke har vist noget der ligner verdensmesterklasse. De skader volder sikkert ikke kun mig, men også Ten Hag, bekymringer. Endnu et par glasben er ikke just hvad vi har mest behov for. Så bliver det top 4 i næste sæson, er det både lidt overraskende og en bonus. Men det må IKKE ske på bekostning af holdets udvikling, som hvis man tænker lidt langsigtet må være hvad der skal satses på. Dårlige nyt for dem der hader ordet proces. Godt nyt for bl.a. mig. Tænker ikke jeg stiller sutterne de første par år og med Uniteds historie in mente, har jeg lært at tålmodighed er en dyd. Og en tvingende nødvendighed som fan af de røde djævle.
Skrevet af Deebo
@Poborsky
Isak kunne også være et bud ja, men han ryger i samme kategori som Nunez for mig. 6 mål i 32 La Liga kampe seneste sæson er vel næsten et større sats til de rygtede 75+ mio euro end Darwin Nunez vil være.

Det kan også tilføjes at hitraten fra den portugisiske liga til PL faktisk er ret stor. Jeg er efterhånden selv ved at være der hvor offensive spillere fra Bundesligaen er et større stats end offensiv spillere fra den portugiske liga.

@Fynbo
Enig og med udgangspunkt i den tilgang til trupopbygning tænker jeg også at det handler om at bruge budgettet på de helt rette spillere, også selvom budgettet så ikke rækker til at løse alle hullerne, end til at prøve at bargain shoppe på alle positioner. Boubacar Kamara var nok hentet ind på en fri transfer hvis man mente at han var god nok, men det virker til at klubben aldrig var interesseret i ham. Chancen for succes er noget højere hvis man over flere vinduer henter et par forstærkninger og satser på unge spillere med stort potentiale i stedet for at købe mere middelmådighed ind, som stopper de unges udvikling, bare for at få et hurtigt top 4 quick fix inden man om 2 sæsoner også hænger på de kontrakter.
Manchester United Brøndby IF
Skrevet af Deebo
Hvis nogen herinde elsker sort britisk humor og gerne vil opleve mareridtssæsonen endnu en gang med et humoristisk tvist har jeg vedhæftet et link til en 2 timers video der består af high(low)lights fra samtlige kampe fra den netop overståede sæson. Den kommer med en tit ret sjov kommentering på engelsk oveni. Jeg morede mig i hvert fald gevaldigt over kommentarerne og mindre over selve begivenhederne på banen.

Lig blandt andet mærke til føromtalte Facundo Pellistri der i sommeren 2021 blev kendt som pre season Messi i starten af videoen :) Jeg tror selv rival fans vil få sig et grin over kommenteringen, og nyde Uniteds deroute…

https://www.dropbox.com/s/6h5o4avoaw9fws8/Manchester%20United%20Funny%20season%20review.mp4?dl=0

Edit: Den skal downloades hvis man vil se den hele. Ellers kan man se de første 15 min live i linket.
Manchester United Brøndby IF
Skrevet af fedefynboen
"at det handler om at bruge budgettet på de helt rette spillere," Jeps og derfor kan jeg sagtens se dit forslag om bare de tre nævnte som nye. Eventuelt med en venstrebenet CB i stedet for Timber. Men, som med Varane, kan man aldrig vide med sikkerhed. I forhold til vores midtbane, er jeg ikke så bekymret med De Jong ombord. Kan sagtens se ham og Fred forme en god dobbelt 6'er, eller hvad vi nu skal kalde det. Fleksibilitet i modsætning til fastlåste roller, ER fremtiden og skraldemænd, der ikke kan spille fornuftigt fremad, har efter min mening intet at gøre hos os. Lad endelig Mou mv. om det. Kan vi sluse de nye ind samtidigt med at Fernandes indser hvad han må gøre, så er der i hvert fald et grundlag at bygge videre på. Hvad vi IKKE må, i min optik, er at gå på kompromis omkring den famøse 6'er rolle. Det må og skal være en, der er mest opbygger og i mindre grad afrydder. Ellers rokker vi os ikke en tøddel og 4-5-6 pladser bliver dagens orden i lang tid fremover. Vi skal ha' styr på det opspil.
Skrevet af Deebo
Som jeg forstår det omkring Frenkie, så lyder det på Barca fans som om at han er bedst i en dobbelt pivot som man så hos Ajax fremfor hans nuværende rolle i Barca som 8´er foran 6´eren i Busquets.

Frenkie selv udtalte følgende i går efter en brandkamp fra hans side for Holland, som også indikerer at livet i Barcelona måske ikke er helt i top:
"I play a lot differently here than I do at Barça. I think this suits me much better. I like to be the first player to receive the ball from the defenders."

Van Gaal udtalte også følgende:
"Frenkie de Jong always plays good at the National Team. Here we try to play him to his strengths."

Hvis det passer så kommer en evt. midtbane nok til at hedde:
Bruno/Donny
Fred/McT - FdJ

Hvis den midtbane skal fungere er det yderst vigtigt som du siger at Bruno forstår sin rolle, så han ikke ender oppe som angriber i store perioder, men bliver i området bag angriberen. Genpresset skal også fungere noget bedre udover det åbenlyse med en høj bagkæde og færre dumme boldtab.

Og så kan vi nyde at McFred duoen er brudt op og vi måske i stedet for får Freddie de Jong :)
Manchester United Brøndby IF
Skrevet af fedefynboen
Jeg ser også den duo som vores kommende foretrukne. Inuk nævnte, at Carrick jo kun kunne fungere, hvis han havde en Darren Fletcher til at løbe de mange meter. Synes det er rigtigt og at samme billede kan tegne sig med Frenkie og Fred. Sidstnævntes måske bedste tekniske side er det korte småspil og der skal brasilianeren så "bare" følge Frenkies idéer. Og selvfølgelig konstant være i bevægelse, som han jo altid er. Det er ikke der jeg vil være bekymret, hvis hollænderen kommer. Midterforsvaret og Fernandes er indtil videre de kæmpe spørgsmålstegn og en større hovedpine.
Skrevet af fedefynboen
Jadon Sancho har vel ingen af os snakket om, siden vi blev bevidste om at Ten Hag bliver ny træner. Tænker han vil proftere af de nye toner i klaveret, da han jo også primært er en kombinationsspiller. Meget mere end Rashford, Martial og Elanga tilsammen. Han kommer til at konkurrere med Bruno om hvem der skal være "playmaker" fremme på banen og hvem ved, måske finder englænderen sin helt rette hylde. I virkeligheden burde han i Ten Hags system mere regnes for midtbanemand end som angriber. Tænker han og De Jong godt kan finde melodien sammen. Men Rashford er nu nok den jeg glæder mig mest til at se under de nye forhold. Det kan blive både det ene og det andet.
Skrevet af MarcusRashford
@fedefynboen Jeg forstår dine argumenter og jeg synes også Frenkie de Jong vil pynte på den kreative del af midtbanen, problemet er bare at han helst vil blive i sin drømmeklub i Barcelona. Og ja jeg ønsker en oprydder foran forsvaret. Nu er der blevet hentet forsvarsspillere ind fra nær og fjern de sidste mange transfervinduer, uden positiv indvirkning, hvad med at prøve at hente den 6'er ind alle har råbt på i mange sæsoner efterhånden. En rigtig spilstærk 6'er der kan rydde op og samtidig binde midtbane og forsvar sammen. Jeg synes Fred er vores bedste kort på den position, men jeg synes stadig alt for tit at der opstår en hel fri midtbane hvor kun modstanderen står og ingen tør bevæge sig ind, derfor ender enten Maguire eller Lindeløf med at stå og ikke vide hvad de skal gøre. Vi skal have en der tør lede bolden frem til næste led gennem midten, ligesom Matic, så vi ikke konstant ender på kanten hvor en af vores wings skal trylle et eller andet magisk frem. Det kommer helt sikkert med en forhåbentligt bedre taktik og mental ændring, men jeg vil alligevel mene at vi har behov for mere spilstærke 6'ere end Fred og McTominay. Når det så er sagt, så er al indkøb til midtbanen kærkomment, jeg tror bare ikke man skal hente de Jong når han ønsker at blive i sin drømmeklub.
Skrevet af Poborsky
Jeg synes heller ikke man skal have så meget fokus på Frenkie, at man helt glemmer at lave andre handler eller ser på alternativer. Den handel skal afsluttes hurtigt.

Er der nogen her der har dybere kendskab til Scamacca end bare YouTube klip? Han ser godt nok også spændende ud
United siden '93 (født 88) Glory Glory Man United
annonce
0