Jeg hæfter mig ved at EtH har, eller rapporteringerne har, udpeget de Jong som som øverste prioritet. Derfor er han alle pengene værd. Fordi han må forventes at give EtH den bedste mulighed for at etablere en taktik på et hold der har spillet to, fire eller otte år, alt efter hvordan man kigger på det, uden en egentlig taktik. Jeg gider simpelthen ikke mere. Jeg kan leve med at lukke 57 mål ind igen, hvis jeg ikke føler jeg spilder 90 minutter på at se et fodboldhold, der ikke ved hvordan man spiller fodbold.
Ifølge selvsamme journalister, har Ten Hag altså også udpeget Eriksen som øverste prioritet - her har mange både fans og journalister set Eriksen som rotationsspiller.
Hvis disse rygter er sande, må det vel betyde, at Ten Hag har Eriksen og de Jong som de første 2 på holdkortet, hvis de bliver hentet. Hvad vil det betyde for Bruno, McFred, Donny og de unge talenter?
Og hvad vil det betyde for defensiven, hvis holdet stiller med Eriksen ved siden af de Jong med Bruno som offensiv midt?
Personligt vil jeg nok efterhånden bare forholde mig afventende og se hvad der sker officielt. Men jeg vil hade, hvis vi fortsætter de seneste 10 års fejl ved at betale langt over pris for dem der bliver hentet ind.
Hvis Ten Hag har de Jong som øverste prioritet, og han bliver købt for €102 mio., hvilket jeg vil mene er noget over hans reelle niveau, og United begrænser antallet af signings som følge deraf, tror jeg personligt han vil have et langt større pres på sine skuldre, end hvis han kommer ind til de rygtede €85 mio. sammen med 3-4 andre signings.
Og jeg er helt enig - det har været en lang ørkenvandring, fra Moyes 110 indlæg i samme kamp og ultradefensiv mod Bayern, til van Gaals possession slow-walk, til Mourinhos berømte bus, til Solskjærs happy-go-lucky bare gør hvad I er bedst til stil.
Så selvfølgelig håber jeg også på noget positiv struktur over spillet - og selvfølgelig vil omstillingen blive hurtigere, hvis Ten Hag får de nøglespillere ind, som han har peget på og som kender hans spillestil. Men jeg er ikke sikker på, at det er en god idé, at betale væsentlig overpris for disse nøglespillere - så hellere udvise tålmodighed og leve med, at omstillingen sker lidt langsommere.