Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af Mr. Pink
Navne er imo fuldstændig underordnet.

Det handler om evner og indstillingen hos den enkelte spiller.

United skal også have enkelte verdensstjerner, men det er ikke nok
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Skrevet af Deebo
Lidt takes fra Ten Hags pressemøde inden morgendagens Liverpool kamp (vises kl. 15 på Tv3sport/Viaplay) og fra de journalister der har overværet de seneste træninger i Bangkok:

Maguire er desværre stadig kaptajn i næste sæson fortæller Ten Hag. Ærgerligt, men forståeligt da der ikke er den oplagte afløser udover Bruno der ikke lignede en bedre anfører sidste sæson.

Ten Hag har snakket med Ronaldo inden han pludselig meldte fra og regner med at han fortsat er en del af truppen. Jeg tvivler personligt på det, men det afhænger nok nærmere af om der rent faktisk er en klub der vil have ham for ellers hænger Ronaldo nok stadig på United eller omvendt.

Der skulle være blevet trænet rigtig meget løbemønstre på den sidste tredjedel og dem der overværede træningen melder at man trænede i en 4231 formation med følgende spillere:
Martial
Rashford - Bruno - Sancho
Fred - Donny
Malacia - ? - ? - AWB

Mon ikke det er den formation der bliver brugt i næste sæson hvor Donny nok bliver erstattet af Frenkie hvis man kan lande ham. Sancho til højre er jeg tilfreds med så længe man ikke har en naturlig højrekant og det giver Rashford/Elanga de bedste mulige betingelser for succes da de bare ikke fungerer til højre.

Martial får da chancen for at vise sig frem så længe han er eneste angriber i truppen og som tidligere skrevet skulle det ikke undre mig at han som minimum blomstrer en smule op igen når han får tilliden. Han virker bare så svag mentalt at han er bedst uden konkurrence på sin position.. Alternativet må være Bruno på toppen med Eriksen på 10’eren.
Manchester United Brøndby IF
Skrevet af Deebo
Frenkies første dag tilbage i træning i Barcelona bliver fulgt op med spanske rapporter i morges der fortæller at Xavi vil tage en snak med ham og komme frem til en aftale om hvad der skal ske fremadrettet, mens at Barca gerne vil have en afgørelse for hans fremtid i denne uge, så de kan planlægge efter det. Fem timer senere og nu er både John Murtough og Richard Arnold spottet i Barcelona til et møde med Barcas ledelse.

Det kunne tyde på at vi i det mindste nærmer os en konklusion på denne saga, nu hvor først Frenkie er tilbage og kan få en face to face omkring hans fremtid, men også at United ledelse nu også er taget derned. Svært at vide hvad det ender med, men hvis vi får at vide at en handel enten er død eller tæt på snart vil det da være befriende og til fordel for alle parter. Jeg er indtil videre stadig positivt stemt.
Manchester United Brøndby IF
Skrevet af fedefynboen
Altså hvis de penge De Jong har tilgode i Barca er eneste problem, så synes jeg man må æde en del af det.
Og naturligvis afkræve Barca nogle fremtidige indrømmelser i stedet.
Harmonerer skidt med idéen om ikke at lade andre stikke sugerør ind i vores kasse, men når hollænderen er så vigtig som jeg mener han er, så er der ikke rigtigt nogen vej udenom.
Desuden sender det et godt signal til De Jong.

Men desværre gør det nok også købmændene i Amsterdam ekstra opsatte på at presse os på prisen for Martinez og Antony.
I givet fald må den idé man tilsyneladende har fået om at reducere andre klubbers grådighed når vi er handelspartnere, til i hvert fald midlertidigt at falde til jorden.
Det er jo en konsekvens af årelang manglende strategi, som har efterladt det tomrum, man nu skal fylde.
Så må tiltag omkring ikke at lade sig trække rundt i manegen vente, til truppen er på et niveau, hvor man bedre kan tillade sig det.
Glazers og klubben ligger som redt.
Skrevet af TheUnitedWay
1. Ingen af vores prioriterede signings bliver til noget.
2. Vores bedste spiller vil væk
3. Vores ringeste spiller fortsætter som anfører

Katastrofe. Er der en voksen til stede?
Manchester United siden 92, GF siden 96.
Skrevet af Deebo
Så er Andreas Pereira officielt solgt til Fulham for over 10 mio pund. Den havde jeg ærlig talt ikke set komme.

Stadig ingen rygter om andre udgange overhovedet, men det hænger måske sammen med at Ten Hag vil se hele truppen an til pre season samtidig med at der kun er en enkelt tilgang indtil videre inden man for alvor begynder at forhandle afgange når de er tilbage i England om et par uger.

Iøvrigt er ham keeperen fra Serie A der var på vej til United på en fri transfer nu meget tæt på Brentford. I know, who cares..
Manchester United Brøndby IF
Skrevet af Poborsky
Det er også over al forventning, at vi har fået så meget for Andreas Pereira. Det er længe siden vi har solgt en spiller, hvor jeg samtidig tænkte at det var en god handel. Ser man på hvad de andre klubber får, når deres ungdomsspillere bliver solgt, halter vi gevaldigt efter.
United siden '93 (født 88) Glory Glory Man United
Skrevet af nvm123
Altså hvis de penge De Jong har tilgode i Barca er eneste problem, så synes jeg man må æde en del af det.

Så du mener at United bør betale Barcelona €102 mio. i stedet for 85, for at Barca kan betale de Jong hvad de skylder ham?

Er han €102 mio. værd?

Jeg tror personligt ikke på, at nogle af de 2 Ajax spillere kommer til United denne sommer. Ajax har for lang tid siden været ude og sige, at de ikke ønsker flere afgange denne sommer, og har sat priserne voldsomt højt - det var så ikke engang højt nok til at United afveg fra at møde deres pris på Martinez, hvis rygterne taler sandt, og alligevel afviste Ajax.
Hvis vi alligevel ikke har noget imod at væbne os med tålmodighed, som nogle her i tråden er inde på, kunne man hente Timber til januar, hvor han ikke har en slutrunde der afholder ham fra et skifte.

I øvrigt nævnte Ten Hag på dagens pressemøde eksplicit at man kigger efter midtbanespillere og offensive spillere, Så måske venter man med forsvarsspillere i dette vindue.

Men når Arnold og Murtough er i Barcelona, kan man håbe på/formode at de Jong sagaen nærmer sig en afslutning. Hvad end det bliver et go eller no go, er det fint at de kan komme videre.
Skrevet af Deebo
Forstår heller ikke helt Fynbos insisteren på at betale overpris når man netop med ny ledelse har muligheden for at sætte sig igennem i fremtidige handler så klubber ikke længere løber om hjørner med United. Man startede allerede den proces ved at afvise at betale hele 120 mio euro for Sancho for to somre siden. Man fik desværre lige glemt at også lønnen skulle reduceres så Sancho nu tjener en monsterløn. Frenkie er trods alt ikke en 25-årig Messi.

Jeg tror Ajax nok skal give sig i et vist omfang omkring Martinez hvis han selv og United fortsætter med at presse på. Det er heller ikke i deres interesse at have ham rendende og være pigesur over et misset skifte. Antony tør jeg godt sige at man ikke henter medmindre der skulle ske noget helt vildt med hans salgspris.

Hvis vi alligevel ikke har noget imod at væbne os med tålmodighed, som nogle her i tråden er inde på, kunne man hente Timber til januar, hvor han ikke har en slutrunde der afholder ham fra et skifte.

Så må vi håbe han ikke læser kommentarerne på sine sociale medier hvor han blev svinet til af tusindsvis af United fans der kaldte ham uambitiøs og at han havde en svag mentalitet hvis han ikke troede han kunne starte i United :)

Mere seriøst så er det nok ikke så ligetil. Vi ser tit priser stiger helt vildt efter gode præstationer ved især VM slutrunder, så hvis han starter og gør det godt så koster han måske 60-70 mio euro til Januar.
Manchester United Brøndby IF
Skrevet af nvm123
Så må vi håbe han ikke læser kommentarerne på sine sociale medier hvor han blev svinet til af tusindsvis af United fans der kaldte ham uambitiøs og at han havde en svag mentalitet hvis han ikke troede han kunne starte i United :)

Skal jeg være ærlig, så tror jeg da heller ikke han bare ville kunne komme fra Æresdivisionen til Premier League og være starter fra dag 1. Han har jo ikke Jaap Stams fysik, og vil helt sikkert skulle vænne sig til at der bliver gået langt hårdere til ham i PL, end i ÆD.
Jeg kunne godt se ham være rotationsspiller den første sæson - muligvis længere. Ligeledes tror jeg da heller ikke Martinez vil være fast starter, hvis han bliver købt.

På den side tror jeg egentlig Timber har valgt rigtigt her og nu. Mon ikke der er bud efter ham igen, hvis han fortsætter i samme stil på banen.
Lidt latterligt, at van Gaal fortæller ham, at han skal spille fast, for at komme i betragtning, når han altså med andre spillere har udtaget og brugt spillere der var reserver for deres respektive klubber.
Skrevet af Kroesus
Er han €102 mio. værd?

Ja. Jeg kunne også argumentere for at han er det dobbelte værd. EtH har peget på de Jong og sagt, "Ham. Ham skal jeg have." Hvad kan vi se tilbage på de sidste ni år? Hvor mange milliarder har vi alligevel ikke brugt? Jeg går ud fra at de Jong er førsteprioriteten for EtH hvilket betyder, at han er den absolut bedste chance lige nu for at vende kurven for de sidste ni år. Spørg jer selv, hvad vil I give for at de næste to år ikke skal ligne de ni forgangne år? Hvor mange milliarder sparer vi ved ikke at skulle starte forfra om to år?
Manchester United Chicago Bulls
Skrevet af nvm123
Hvad kan vi se tilbage på de sidste ni år? Hvor mange milliarder har vi alligevel ikke brugt?

Men var den største fejl sidste sommer ikke, at man valgte at bruge hele budgettet på en højre wing, der senere blev brugt til venstre, en forsvarsspiller, og en angriber der ikke rigtigt var behov for på det tidspunkt. Og fuldstændig negligerede en holdende midtbanespiller.

Smider man nu hele budgettet efter de Jong, begår man så ikke samme fejl, hvis man også gerne vil købe en offensiv spiller, og muligvis en holdende midtbane - den sidste kan der være lidt tvivl om. Og hvis vi ser bort fra Ten Hags kommentar om midtbanespillere og offensive spillere, er der mange der mener at United skal opgraderes i forsvaret - den vil også mangle, hvis man smider hele budgettet på Malacia og de Jong, hvor Malacia var ret billig i dagens marked.

Personligt mener jeg ikke de Jong er så god, og hans spil vil sandsynligvis også være præget af det, hvis han kommer ind for €102 mio. Det vil i hvert fald ikke være første gang en ny United spiller vil være tynget af den alt for høje pris.
Di Maria, Maguire, Sancho m.fl. har i hvert fald ikke brændt ligaen af, selvom de var nogle af de dyreste spillere nogensinde.
Mon ikke også kritikken af Maguire ville være noget mere moderat, hvis han havde kostet £25 mio. og ikke 75.
Skrevet af BottledIt
Forstår sku heller ikke argumentet om at prisen er ligegyldig. Det er præcis det samme som vi har foretaget os i 9 år og det virker ikke.

Personligt håber jeg vi trækker os, hvis Laporta bliver ved med at være en cu*t, forhåbentlig har vi et par spillere i backup.
Skrevet af nvm123
Personligt håber jeg vi trækker os, hvis Laporta bliver ved med at være en cu*t, forhåbentlig har vi et par spillere i backup.

Ifølge Talksport er Neves og Tielemanns backups for de Jong.
Kilde:
https://talksport.com/football/1147441/man-utd-back-up-list-frenkie-de-jong-barcelona-transfer/
Skrevet af Kroesus
Jeg hæfter mig ved at EtH har, eller rapporteringerne har, udpeget de Jong som som øverste prioritet. Derfor er han alle pengene værd. Fordi han må forventes at give EtH den bedste mulighed for at etablere en taktik på et hold der har spillet to, fire eller otte år, alt efter hvordan man kigger på det, uden en egentlig taktik. Jeg gider simpelthen ikke mere. Jeg kan leve med at lukke 57 mål ind igen, hvis jeg ikke føler jeg spilder 90 minutter på at se et fodboldhold, der ikke ved hvordan man spiller fodbold.
Manchester United Chicago Bulls
Skrevet af Den Trætte
Jeg er enig Kroesus uanset hvem de har spurgt Erik Ten Hag om har han sagt "get Frenkie De Jong".

VIl du have den eller den "nej jeg vil have Frenkie"

Han er Key til den måde ETH gerne vil spille på, derfor er det så vigtigt at han får ham.

Det vil også få os til at se mere end dumme ud nu hvor vi har fyret stort set alle vatnisserne, hvis vi så laver et Fabregas eller Ramos stunt....igen

Murthough kunne man godt argumentere for ville være i Barcelona til forhandlinger, men Arnolds tilstedeværelse MÅ betyde at den handel er alt andet end død
Skrevet af nvm123
Jeg hæfter mig ved at EtH har, eller rapporteringerne har, udpeget de Jong som som øverste prioritet. Derfor er han alle pengene værd. Fordi han må forventes at give EtH den bedste mulighed for at etablere en taktik på et hold der har spillet to, fire eller otte år, alt efter hvordan man kigger på det, uden en egentlig taktik. Jeg gider simpelthen ikke mere. Jeg kan leve med at lukke 57 mål ind igen, hvis jeg ikke føler jeg spilder 90 minutter på at se et fodboldhold, der ikke ved hvordan man spiller fodbold.

Ifølge selvsamme journalister, har Ten Hag altså også udpeget Eriksen som øverste prioritet - her har mange både fans og journalister set Eriksen som rotationsspiller.
Hvis disse rygter er sande, må det vel betyde, at Ten Hag har Eriksen og de Jong som de første 2 på holdkortet, hvis de bliver hentet. Hvad vil det betyde for Bruno, McFred, Donny og de unge talenter?
Og hvad vil det betyde for defensiven, hvis holdet stiller med Eriksen ved siden af de Jong med Bruno som offensiv midt?

Personligt vil jeg nok efterhånden bare forholde mig afventende og se hvad der sker officielt. Men jeg vil hade, hvis vi fortsætter de seneste 10 års fejl ved at betale langt over pris for dem der bliver hentet ind.
Hvis Ten Hag har de Jong som øverste prioritet, og han bliver købt for €102 mio., hvilket jeg vil mene er noget over hans reelle niveau, og United begrænser antallet af signings som følge deraf, tror jeg personligt han vil have et langt større pres på sine skuldre, end hvis han kommer ind til de rygtede €85 mio. sammen med 3-4 andre signings.

Og jeg er helt enig - det har været en lang ørkenvandring, fra Moyes 110 indlæg i samme kamp og ultradefensiv mod Bayern, til van Gaals possession slow-walk, til Mourinhos berømte bus, til Solskjærs happy-go-lucky bare gør hvad I er bedst til stil.
Så selvfølgelig håber jeg også på noget positiv struktur over spillet - og selvfølgelig vil omstillingen blive hurtigere, hvis Ten Hag får de nøglespillere ind, som han har peget på og som kender hans spillestil. Men jeg er ikke sikker på, at det er en god idé, at betale væsentlig overpris for disse nøglespillere - så hellere udvise tålmodighed og leve med, at omstillingen sker lidt langsommere.
Skrevet af LP_
I forlængelse af snakken om at overbetale, så er meldingen fra Holland nu, at Martinez koster 55-60 mio. euro. Det er selvfølgelig ikke mig, der skal sanktionere transfers (og godt for det), men det er godt nok svært som udefrakommende at se fidusen i at bruge så mange penge på en spiller, der enten bliver den laveste midtstopper i en liga, der er kendt for høje indlæg, eller skal "omprogrammeres" tilbage til sin gamle position.

Selve transfersummen for De Jong lyder egentlig nogenlunde spiselig, synes jeg. Jeg læser 55 mio. pund plus 17 mio. i bonusser. Hvis det er bonusser, der er betinget af, at han bliver en succes, så fungerer det jo så dejligt taknemmeligt, at hvis en spiller af hans kaliber bliver en succes, så er prisen fuldstændig ligegyldig. Det er nok snarere lønnen, man kunne være bange for i den handel. Den var høj i forvejen, og vi har jo ikke ligefrem for vane at spare der.
Skrevet af nvm123
Selve transfersummen for De Jong lyder egentlig nogenlunde spiselig, synes jeg. Jeg læser 55 mio. pund plus 17 mio. i bonusser. Hvis det er bonusser, der er betinget af, at han bliver en succes, så fungerer det jo så dejligt taknemmeligt, at hvis en spiller af hans kaliber bliver en succes, så er prisen fuldstændig ligegyldig. Det er nok snarere lønnen, man kunne være bange for i den handel. Den var høj i forvejen, og vi har jo ikke ligefrem for vane at spare der.

Romano har sagt €65 mio. plus 20 i add-ons - det svarer meget godt til det du skriver i pund.
Den pris finder jeg heller ikke for høj.
Det er mere de ekstra €17 mio. som Barcelona "skylder"/skulle have betalt ekstra i løn over de næste 2 sæsoner, som jeg personligt synes lyder af meget, hvis denne del også bliver lagt på prisen.
Og så krydser man den grænse, der i mine øjne kan få den engelske presse og fans til at lægge et ekstra pres på spilleren.

Mht. løn, synes jeg jeg læste omkring £200.000 om ugen, som måske kan stige lidt. For en spiller af den kaliber lyder det ikke af for meget i forhold til de lønninger der pt. er i United.

Seneste melding fra talksport er, at United nu har fortalt Barcelona, at forhandlingerne skal være afsluttet på fredag:
https://twitter.com/talkSPORT/status/1546594681164800004
Skrevet af nvm123
Mon ikke Romano har nyt i morgen, hvis seneste melding fra talksport passer. Jeg stoler lidt mere på hvad han skriver, end de fleste andre.
annonce
0