Hvornår scorede vi egentlig sidst et mål direkte på frispark? Det er vel flere år siden. Hvis Rooney gider lægge de ekstra timer i det, har han forudsætningerne for at blive en dygtig frisparkskytte. Nanis forsøg på at efterligne Ronaldos frispark har periodevis grænset sig op af det sørgelige.
I øvrigt synes jeg, at Gibson leverede en godkendt indsats igår. Han er ikke så slem til konsekvent at slå afleveringer over 40 meter som tidligere, og så søger han ikke afslutningen så desperat, som han gjorde i efteråret. I øvrigt var jeg ved at spytte kaffen tilbage i koppen, da Carrick (!!) forsøgte sig med en afslutning (!!) langt ude fra.
Et sidste ønske for en perfekt weekend skulle lige være, at Shitty tabte. Dog har jeg det forbehold, at så længe Mancini er ved roret, kommer de ikke længere op i tabellen, så det ville være meget fint, hvis han kunne sidde sæsonen ud og køre klubbens næste sæson i sænk i aug./sep., inden de finder en bedre manager.
\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti.
\\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.