Indsatsen mod Sunderland i weekenden var overbevisende. I første halvleg spiller vi periodevis rigtig godt, mens tempoet faldt drastisk i anden halvleg - forhåbentlig dels som følge af træthed efter landsholdsøvelser for de fleste vedkommende og måske fordi, man i virkeligheden var godt med at nøjedes med at vinde.
Jeg så kun kampen i dag med et halvt øje under en påskefrokost, hvor selskabet med rette kan bebrejde mig for et vist mentalt fravær. Men af hvad jeg så, var vi primært udfordret af, at vores kanter i øjeblikket virker meget langt fra form, mens RvP fortsat jagter marginalerne.
Hvad RvP angår, har man indtil nu praktiseret at ville ´spille´ ham igang, og eftersom den operation ikke rigtig er lykkedes, er det vældig ærgerligt, at Rooney er skadet. Jeg mener dog, at Chicha har vist - trods en lidt mere anonym indsats i dag - at han har klassen til at tage over i de her perioder.
Kanterne er en lang større gåde. Valencia har været en skygge af sig selv, Young synes fortsat udfordret på sit niveau, og Nani har vekslet mellem det geniale, det elendige og der imellem en del småskader. Købet af Zaha adresserer lykkeligvis problemet, men det er værd at bemærke, at vi i de seneste sæsoner konsekvent har haft områder på banen, hvor niveauet har svinget for meget. Den centrale midtbane - anført af især Carrick og til dels Cleverley - har vel endegyldigt lukket snakken om behov for forstærkninger på det område. Evans fantomsæson, Rios fortsat kvikke bidrag, Vidics opmuntrende retur og Smalling/Jones´ indlysende kvaliteter har ligeledes lukket snakken om behov for (akutte) forstærkninger på det område. Vi har været decideret uhyggelige defensive i 2013 - og her har DDG naturligvis også sin del af æren.
Med det in mente kunne man altså godt forestille sig, at løsningerne allerede er truppen, og at vi med Zahas ankomst forhåbentlig kan skærpe konkurrencen yderligere. Valencia og Nani har hvert fald vist deres værd.
\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti.
\\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.