Snak

Mere indhold efter annoncen
Tror sgu ikke Gea er så tabt igen.

http://www.marca.com/en/football/real-madrid/2017/04/25/58fe76fa268e3ecb278b4614.html
https://twitter.com/CheGiaevara/status/856628951934013451
https://twitter.com/Malachians/status/856524285677944832

Jeg ville gerne give dig ret, men det ser bare ikke sådan ud. Når flere forskellige medier uafhængigt af hinanden rapporterer det samme, så er det fordi nogen har fortalt dem noget. Der er sikkert flere historier i dag, men her fandt jeg bare lige 3 kilder. De 2 første er formentlig blevet briefet af Real, men den sidste er kendt for at have stærke kilder i United. Han siger så også samtidig, at det er Uniteds fornemmelse, at Griezmann-tranferen afhænger af CL. Jeg er så personligt ikke helt sikker på, at det er nok at opnå kvalifikation til CL, men fred være med det.
Jeg glæder mig allerede til derbyet på torsdag. Umiddelbart vil Mourinho naturligvis forsøge at genskabe kampen mod Chelsea for 10 dage siden, men sandheden er bare den, at vi ikke kan stille med de samme spillere. Rojo har måske været vores bedste centerback i sæsonen, og han er et hårdt tab. Vi så forleden hvordan Blind kommer i problemer når taktikken ikke er sat op til at spille med en mand som ham i forsvaret, som det var under LvG. Kommer Mourinho så til at afløse eller supplere Blind med Tuanzebe eller Fosu-Mensah? No fucking way. Jeg tror han vil spille med en 3-back kæde for at undgå, at Blind bliver så isoleret, men jeg tror det bliver med Darmian. Han har gjort det rigtigt fint på det sidste, og for at være helt ærlig, så ville jeg i en 3-5-2 også foretrække ham som centerback snarere end wingback.

På midten ligner det umiddelbart ikke en kamp for Fellaini, og Carrick er også en risiko for at blive løbet over ende. Jeg ved ikke om Mourinho tør spille på den måde på Etihad, men jeg ville elske at se Mkhi i en 10´er-rolle bag Lingard og Rashford. Bliver Pogba ikke klar, kommer Fellaini nok bare direkte ind i stedet. Wingbacken kan vel både blive Shaw og Young, men jeg håber på Shaw alene pga. Sterling/Sanés hurtighed.

Det ville give:

------------De Gea--------------
-------Bailly, Blind, Darmian-----
-Valencia, Herrera, Pogba, Shaw-
-----------Mkhitaryan-----------
--------Lingard, Rashford-------
Dagens mest troværdige transferrygte stammer fra France Football (ikke hvem som helst), der siger, at vi er i "advanced talks" med Bernardo Silva fra Monaco i en €50 mio. handel.

Det synes jeg er helt afsindigt spændende af flere årsager. Først og fremmest fordi han er en helt fantastisk playmaker og dribler og formentlig det tætteste, vi nogensinde kommer på at signe Messi. Jeg husker særligt en aktion fra City-kampen: https://track5.mixtape.moe/sekzzg.mp4

Derudover synes jeg det er spændende af hensyn til den formation, Monaco spiller. Den klassiske 4-4-2 er ved at få en genfødsel lige nu med Monaco, Atletico og Leipzig som er blandt de europæiske hold med størst succes i denne sæson. Jeg er sikker på, at jeg ikke er den eneste, der sidder med en våd drøm om at Mourinho og United gik over i en 4-4-2 næste sæson og jeg tror Griezmann og Bernardo kunne være blandt de spillere, der kunne få de sidste brikker til at falde på plads.

En opstilling hvor Griezmann, Rashford og Martial kæmper om de 2 angrebspladser og Mkhi, Mata, Bernardo og Lingard (evt. også Pereira) roterer på kanterne, lyder virkelig spændende for mig. Jeg tror virkelig en sådan formation ville få det bedste ud af Rashford og Martial.

Centralt på midtbanen skal der nok også et indkøb til for at kunne aflaste Pogba og Herrera, selvom Mourinho er ret vild med Fellaini. Sammenligner man med Monaco tror jeg dog sagtens Pogba og Herrera kunne emulere den midtbanemekanisme som Monaco har med hhv. Bakayoko og Fabinho.

Mit man-crush fra den anden dag, Michael Keane, er jo forøvrigt også vant til at spille 4-4-2 i Burnley, selvom den slags nok har mindre betydning for en forsvarsspiller, så længe han gør sig i en 4-back kæde.

Hvad tænker I? Tror I på en 4-4-2 og er det overhovedet en god idé?
Jeg tror personligt ikke på en 4-4-2 af tre grunde. For det første så er den type spillere som formationen lægger op til blevet en mangelvare. Med to angribere en der en ekstra spiller at ramme hver gang man slår et indlæg, men de traditionelle kantspillere som Giggs og Beckham er blevet en mangelvare. Det er alle sammen 10´ere eller spillere der søger ind i banen for at afslutte som Rashford og Martial. Secondofly så er slaget om midtbanen stadig for vigtig og en mand mindre gør det ikke nemmere at få overtaget. Thirdly så kan jeg ikke se hvordan det skulle gavne Pogba, har han overhovedet spillet i en 4-4-2?

Det eneste der lidt taler for en omstilling til 4-4-2 er, at vi i øjeblikket råder over en række atleter der kan dække de huller en ekstra angriber skaber. Shaw, Valencia og Pogba er der nu, og der er tre ekstremt talentfulde atleter på vej. RoShaun Williams løb under 11 sek som 15 årig, TFM har vi set og Tuanzebe gør sig også udmærket.
Manchester United Chicago Bulls
Med to angribere en der en ekstra spiller at ramme hver gang man slår et indlæg, men de traditionelle kantspillere som Giggs og Beckham er blevet en mangelvare. Det er alle sammen 10´ere eller spillere der søger ind i banen for at afslutte som Rashford og Martial.


Det er da bare fordi det er blevet moderne med at have en højrebenet wing i venstreside og en venstrebenet i højre.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Præcis.
Manchester United Chicago Bulls
... men de traditionelle kantspillere som Giggs og Beckham er blevet en mangelvare. Det er alle sammen 10´ere eller spillere der søger ind i banen for at afslutte som Rashford og Martial

Hvis vi tager udgangspunkt i de to mest kendte hold, der spiller 4-4-2 i dag, Atletico og Monaco, så ville det jo være synd at sige, at deres trup vælter i spillere som Giggs og Beckham. Monaco spiller som oftest med Lemar til venstre og Bernardo til højre, og i deres formation kommer de fleste indlæg fra de fremadstormende backs. Hvis vi leger med tanke om, at United henter Bernardo, så ville det da ikke være utænkeligt at kopiere det setup, således at Bernardo kan trække ind fra sin kant og lade Valencia komme til baglinjen i overlap. Sådan spiller vi jo langt hen af vejen allerede. Atletico spiller jo som regel også næsten med Gabi, Saul og Koke i en eller anden kombination og så med Carrasco til venstre. Han er da i allerhøjeste grad den type, der selv sender en afslutning afsted.

Secondofly så er slaget om midtbanen stadig for vigtig og en mand mindre gør det ikke nemmere at få overtaget. Thirdly så kan jeg ikke se hvordan det skulle gavne Pogba, har han overhovedet spillet i en 4-4-2?

Det er klart, at det her vil være en udfordring mod de store hold, hvor man måske kan forestille sig, at vi gerne vil gøre midtbanen mere kompakt. Mod de små hold, tror jeg dog ikke det vil gøre den store forskel. Vi har jo mange gange i denne sæson spillet 4-2-3-1, hvor Pogba og Herrera også ligger som de to mand centralt med Mata/Mkhi/Lingard/Rooney foran. Det har i hvert fald ikke lignet et problem for os, at få overtaget i de kampe. Snarere et problem at låse forsvaret op.

Jeg skal være ærlig og sige, at det også mest af alt er en drøm fra min side af. Jeg tror ikke Mourinho går og pønser på en 4-4-2, men det kunne nu være spændende, hvis han gjorde.
LaPioche

Jeg hører bestemt til de, der bifalder tanken om 4-4-2
Men i en mere flexibel udgave end den gængse gamle.

4-4-1-1 og 4-4-2 tænker jeg vil være optimalt med en Griezmann ombord
og ikke med den klassiske ud på fløjen og ind over tankegang

Næh, snarere alternerende dybde- og returløb fra de to forreste
og direkte spil fremad imellem kæderne bagfra

Rashford og Griezmann ville være som født til denne form for fodbold
og den vil tvinge modstanderholdet til altid at fokusere baglæns
samtidig med at restforsvar kan fastholdes, især langs midteraksen
Fløjløbene skal fortsat varetages af backs primært også i modsætning til tidligere tiders 4-4-2.

Det udtryk så jeg gerne i United
Selvfølgelig med konstant offensivt fokus

Jeg tænkte nok, jeg ville have en kammerat i dig i denne diskussion, Fynboen. Nu har vi jo også været uenige om så meget andet ;-)

Rashford og Griezmann til at strække modstanderens i længderetningen, kantspillere der skærer ind og agerer playmakere og binder kæderne sammen og så offensive backs til at skabe bredden. Jeg tror desværre ikke Mourinho går i den retning. Han tør jo knap nok spille med 2 offensive backs på samme tid. Men det kunne nu være spændende.
Nu kommer det jo ikke kun an på hvilken formation man spiller, men i lige så høj grad hvilken spillestil man har. Det illustreres jo meget godt ved at Monaco og Atletico, som har vidt forskellige tilgange til deres kampe, begge spiller 4-4-2. Jeg har set væsentligt flere kampe med Atletico end Monaco, og jeg er helt overbevist om, at vi ikke evner at spille som Atletico. Den måde de spiller på kræver, at alle arbejder ekstremt hårdt for holdet. Taget i betragtning af at United er det hold der løber mindst, skal der virkelig andre boller på suppen, for at spille på den måde.
annonce