Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af Battlegoat
hvor er det dog rart med en træner der ikke er bange for at sige hvad han mener på pressekonferencerne
Skrevet af Mr. Pink
Vil du give et ultra kort resumé?
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Skrevet af Mr. Pink
https://beta.bold.dk/fodbold/nyheder/rangnick-har-talt-ud-med-martial

Men? Du spiller jo ikke, når du endelig får chancen?? Hvad vil du, Martial? Smut
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Skrevet af BottledIt
Det giver ingen mening det der? Hvis han har nægtet at spille skal han jo ikke have lov at træne med førsteholdet. Så kan han sku ryge direkte ned til u/19.

Jeg glæder mig til at der faktisk er nogle inside der lækker hvad der virkelig foregår bag kulisserne.
Skrevet af KasperK
Nu så jeg ikke kampen mod AV, men kan forstå, at Elanga gjorde det godt.

Det betyder vel, at han får genvalh i aften foran Rash?

Hvad med Maguire - tror I ham eller Linde kommer til at spille med Varane?
Skrevet af Mr. Pink
Altså Elanga gjorde det godt - sammenlignet med de andre, men det siger jo ikke meget.
Han havde gode løb, var aggressiv og deltagende og søgende.

Tror ikke Maguire er med. Han trænger til en seriøs puster
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Skrevet af Slettet(462334220310)
Jeg har hørt rygter om, at Rangnick skulle have meddelt til ledelsen, at Wanbissa, Harry Maguire og Luke Shaw ikke var gode nok til førsteholdet.
https://www.plbold.dk/nyhed/rangnick-tordner-mod-tre-spillere-de-er-ikke-gode-nok-til-united
Skrevet af KasperK
Tænker det er ren spekulation og en gratis omgang for journalisten.

Finder det mærkeligt at Shaw ikke skulle være god nok - de andre to er jeg nu enig nok i.

Ja- Maguire ligner en der skal have en puster - og eventuelt befries af anførerbindets tyngde.

Ville virkelig gerne Se Rashford og Sancho med en drømmekamp snarest. Tror det ville rykke en del ved holdets samlede udtryk.
Skrevet af fedefynboen
"Nu så jeg ikke kampen mod AV, men kan forstå, at Elanga gjorde det godt."

Det synes jeg bestemt han gjorde KasperK
Tænkte faktisk han mindede om Rashford i dennes første kampe.
Arbejdsom, konstant i bevægelse og altid parat til at løbe dybt.
Der var en situation, hvor han med en anelse mere erfaring nok havde scoret til 1-0
På hovedstød vel at mærke. Fint løb det rigtige sted hen (til målmandsfeltets højre hjørne). Perfekt timing i opspringet, hvad bragte ham klart foran Villas back.
Han manglede så "bare" lige at sætte panden rigtigt på og så havde der givet været kasse. I stedet havnede klatten beklageligvis i sidenettet.
Han gik lidt død i anden halvleg og blev logisk nok skiftet for Sancho, der som vanligt ikke gjorde meget væsen af sig.
En eventuel sammenligning de to imellem faldt klart ud til svenskerens fordel.
Skrevet af Slettet(462334220310)
@KasperK, Rangnick udtalelse om Harry Maguire undergraver i den grad den smule autoritet eller mangel på samme som holdkaptajn. I sidste uge udtalte selvsamme Mauguire:" Im the captain and leader of the dressingroom." Og Roy Keane var igen ude
at sige:" That Maguire should stop talking rubbish."
Som nabo undrer jeg mig over, om i har en professionel PR afdeling i United???
Skrevet af LP_
Hvis man tager på besøg i de andres klubtråd for at dele et rygte, så har man bare at kunne præsentere en mere seriøs kilde end Sportbible.

Kom igen når du har noget seriøst at bringe til bordet.
Skrevet af fedefynboen
Hehe LP

Om det skyldes den generelle frustration vi nok alle deler, ved jeg ikke.
Men er du ikke lige en kende mere hård i filten end vanligt?
Jeg mener, det er nok ikke kun "gæster", der deler lidet troværdige rygter.
Fra min stol må jeg sige at heller ikke jeg er imponeret over Maguire. Du kalder ham jo også selv tall-for-no-reason.
Jo, han er god til at komme først på høje bolde. Men derudover - no cigar.
Som anfører minder han mig om at heller ikke De Gea styrer ret meget. Hvad keeper og især anfører naturligvis bør gøre.
Problemet omkring anførerrollen er desværre nok at ingen kandidater synes åbenlyse.
Måske Varane - om en tid?
Skrevet af Scholesisoneinamillion
Hvilket præciserer det issue, som jeg og især Pink gang på gang har adresseret: Manglende lederskab i truppen - både med egne præstationer og vokalt.

Så kan (eksempelvis) Mata være nok så rar og et fortrinligt forbillede, men det lader bare ikke til, at hverken Mourinho eller OGS har kunne kapitalisere af dette og "installere" lederskab gennem formodede rollemodeller i deres respektive trupper.

Så tænker man kort tilbage til typer som Rio, Vidic og Evra plus VDS - bare for at starte i defensiven.

Muligt at græsset ofte forekommer grønnere hos naboen, og jeg har personligt svært ved at omfavne noget eller nogen fra Liverpool, men fast forward fra 0´erne til nutiden: Tag typer som VVD, Henderson, Milner, og den udstråling som f.eks Fabinho, Robertson og Salah kommer med.
Det er leading by example, der trækker andre med.




Skrevet af BottledIt
Cityzens er enormt god til at forklæde stikpiller som uskyldige spørgsmål, burde holde sig over i eneboertråden omkring de lyseblå.
Skrevet af LP_
@Fynbo
Jo, men det handler mest om afsenderen.

Jeg har ikke noget imod at diskutere et tema fra en historie, selvom den stammer fra en yderst utroværdig kilde. Fx kan vi da sagtens diskutere, om Wan-Bissaka, Maguire og Shaw er gode nok.

Men at skulle forholde sig til, om det er godt eller dårligt PR-arbejde, at et dybt utroværdigt click-bait medie har skrevet en historie om, at den siddende manager har vejet anføreren og fundet ham for let (hvilket så bliver kaldt en "udtalelse" - nej, vel?), efter den selv samme anfører selv har forsvaret sig i medierne, er simpelthen for dumt. Så meget er der vel ingen andre end City-tossen, der keder sig.
Skrevet af fedefynboen
Jeg hører til dem, der ikke bare er/var vild af beundring over Roy Keane i sin tid.
Nogle af mine tæer er sikkert krumme endnu og rent taktisk fandt jeg ham heller ikke på niveau med eksempelvis Michael Carrick.

Mener så også at det er bedre at lede ved eksempel og ikke med bandbuller, som ireren jo ofte forfaldt til.

For mig er der 2 slags anførere. De som er hierarkisk styrende i junglelov perspektiv.
Og de som leder ved anvisninger FØR problemer opstår. De sidste er klart mere opbyggende, end møgfald nogensinde bliver det.
Maguire er ved gud ikke af den sidste kategori og egentlig heller ikke af den anden.
Så hvorfor han er gjort til anfører, må bero mere på hans købssum, end noget andet.

Der er i min optik det krav til en anfører, at han skal foregå med det gode eksempel og frem for alt skal han ha´ overblik og taktisk forståelse.
På snart sagt alle områder, både på og uden for banen. Det er måden at skabe respekt på.

Jeg er enig. Manglen på ledelse er pt. udtalt og den har været det længe.
Overalt synes man. Struktureret fodboldplanlægning er dagens krav og i Man United ikke sådan at få øje på.
Medicinen må være, i første omgang, at træner/manager fortæller hvor skabet skal stå og at nævenyttige forretningsfolk holder sig i skindet. Individualitet skal nok understøttes, men må aldrig skygge for hvad fodbold drejer sig om. Holdet!

I United? Det er op ad bakke folkens. For Rangnick og for os. Og for Manchester United. Det er at kaste op over. Mageløst spild af potentiale.
Skrevet af Scholesisoneinamillion
Jeg tager gerne Cityzen i forsvar.
I begyndelsen oplevede jeg også provokationer/stikpiller og skubbede bl.a tilbage med den sjove sang om "20.000 empty seats - the city is yours".

Jeg må også konstatere, at han kender sin klubhistorik, følger godt med i britisk fodbold, tør argumentere for sine synspunkter og evner at skrive på en ikke-vind og vandtæt facon, der måske generer nogle, men som ikke er spild af ord.

Om den konkrete kilde fra Cityzen er god, mellem eller Barbara Bertelsen kan jeg ikke afgøre.
Men jeg kan notere mig, at Uniteds spinmaskine har maskeret og framet mange af de problemer, som tit er bragt op herinde. Fynbo har for lidt siden selv skitseret nogle af de alvorlige problemer.
Det bluff fra United må kaldes og derefter stoppe, hvis vi skal have en relevant debat om årsag/virkning/problemer/løsninger/tidshorisont.


Skrevet af Inuk.
Fynbo

Bandbuller? Men det skyldes jo lige så meget Schmeichel der mente han selv var en bedre anfører og ville give Keano "en på frakken".
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Skrevet af Scholesisoneinamillion
Inuk: Endte det ikke med, at den tidligere irske amatørbokser (for det var tidligt en alternativ karrierevej for Keano) uddelte en håndmad til Schmeichel?
Skrevet af Inuk.
Jo, den slags temperamentsfulde personligheder kan jeg godt savne hos det nuværende hold
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
annonce
0