Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af Den Trætte
Jeg kritiserer altså dem jeg mener bør kritiseres under kampene ikke bare McTominay

Meget kan jeg, men jeg må nok indrømme at jeg ikke har rationelt overskud til at tænke under en kamp, her skulle Garner have været, der giver du mig for meget kredit. Jeg er oftest helt ude på stolen og ikke i et rationelt stade, men nok mere ovre i følelsernes vold :)))))

Det sagt så bør man i moderne fodbold kunne gøre sig selv spilbar, det kræver ikke den store fodboldmæssige intelligens at være det. Scotty har nogle gode kvaliteter uden tvivl, det her er bare ikke en af dem, og det gør vores opspil fra bagerste rækker langsomt og stereotypt, hvilket er det jeg reagerer på, når jeg ser en kamp.

For øvrigt har jeg aldrig ment McTominay havde niveauet til at være United spiller, det har intet med andre spillere at gøre.

Jeg har også været "efter" andre bl.a Rashford som nu ser ud til at være på vej mod hans "gamle" niveau hvilket er godt for alle os United fans. Elanga som jeg er ærgerlig over ikke har noget slutprodukt, og hvor jeg mener vi har et større talent i Garnacho klar til at spille, og Bruno som jeg mener spiller alt for chancebetonet samtidigt med jeg er træt af han "brækker" benet hver gang han har smidt bolden væk.
Skrevet af Deebo
@Rioja
Helt enig. Eriksen får alt opmærksomheden, men Varanes indflydelse i defensiven har virkelig været vendepunkt siden han kom ind i stedet for Maguire hvilket stats og resultater også tydeligt viser. Til alle de overtroiske herinde: Kryds lige fingre for at han ikke igen bliver skadet under en landskamps pause!

@Trætte
Det er også fair nok at du er frustreret over at alt ikke virker mod et ret så elendigt hold. Faktum er bare at United lige nu virker til ikke selv at kunne styre tempoet i kampene, men spiller enten “op til eller ned til” modstanderens niveau. Massere intensitet mod Pool, Arsenal og South der alle selv spiller med tempo, mens man falder gevaldigt i tempo mod hold som Sociedad og Sheriff.

Forskellen for mig er at jeg ved hvor god f. eks Bruno kan være, men han nægter bare at spille på den “rigtige” måde som jeg mener vil gøre ham selv og holdet bedre. Med McTominay ved vi allerede at han aldrig bliver en boldspiller men en tonser, så jeg kan bare ikke få mig selv til at hidse mig op over det og slet ikke i en kamp hvor United kører på cruisecontrol og McTominay trods alt erobrer en del bolde.

Lad os i stedet sætte pris på at vi endelig har fået en midtbanespiller i Eriksen der fjerner det ansvar fra McT, så han kan buldre rundt og gøre det han er bedst til for mere får vi sgu aldrig fra ham. Nu mangler vi bare en til midtbanespiller der kan noget af det samme som Eriksen og samtidig fylder en smule mere defensivt. Om det er den snart gratis Tielemans, Ten Hags våde drøm Frenkie, klubbens egen Iqbal eller en fjerde kan jeg dog ikke svare på, men at køre rovdrift på Eriksen som vi gjorde med Bruno i hans første tid gør intet godt.
Manchester United Brøndby IF
Skrevet af fedefynboen
Flot selvindsigt Trætte. Kæmpe kredit for det.
Jeg kan, som Deebo også har givet udtryk for, blive lidt træt i hovedet over impulsdrevne kommentarer undervejs i kampene. Bl.a. fordi du ikke er ene om at være i følelsernes vold.
Det er vi velsagtens alle, hvad blot har forskellige udtryk.
Husker at du i sommers proklamerede at nu var det sgu slut med dig for denne sæson. Meget impulsivt, men ikke i overensstemmelse med virkeligheden. For du er her endnu.
Personligt er jeg glad for det, for du har også som mange andre vinkler der giver anledning til eftertanke.
Så klø endelig på, især når hjertet ikke er kører på de helt høje nagler :)

Historien om McT har i min optik også flere vinkler. Der er hans tekniske evner, som vi nok alle er enige om er aldeles begrænsede. Der er også noget om positionering, hvad samarbejdet med Fred i årevis har gjort synligt. Vi har haft en evne til at lade en motorvej stå åben for modstanderne ned igennem midten.
McFred skal ikke alene lastes for det. Pogba og Fernandes har begge haft deres solide aktieandel.
Ser man nøjere efter i mange af de situationer, så har det været vores egne boldtab der har ført til motorvejene og derfor også givet vores forsvar urimelige betingelser. Især når spillerne har haft front mod eget mål, har vi været skidt kørende.
Det er jeg ret sikker på at Ten Hag har fået øje på også. Med den rolle McT har haft de senere kampe, hvor han har været god har han ikke været udsat for de situationer.
For mig med det tydelige løft af vores defensive midte som resultat.

Hvis han nu gik lidt frem for at gøre sig spilbar for Martinez, Varane eller Dalot, ville han igen komme i situationer med front mod eget mål. Det dur han ikke til og derfor er det han ser bedre ud nu.
Han forsvarer godt og han smider ikke bolde væk.
I andre sammenhænge har vi tit hævdet at det er vigtigt at benytte spillere til deres niveau og evner.
I McTs tilfælde må man sige at det er lykkedes for Ten Hag.

Summa summarum. Det fungerer med McT som 6´er. Men vi kommer ikke nærmere boldbesiddelse helt bagfra med ham på den plads.
Om Casemiro kan noget i De Jongs retning, står endnu hen i det uvisse. Som truppen er, er det de muligheder Ten Hag har at gøre med.
Skrevet af Den Trætte
Haha ja jeg holdt mig faktisk fra kamptrådene i en del kampe hvis ret skal være ret, netop fordi det ofte bliver nogle volapyk udbasuneringer uden megen mening :)

Når jeg så engang imellem går herind på kampdage, er det for trods alt at finde "lidelsesfæller" for min kone synes jeg er tæt på at være sindssyg og fatter slet ikke en voksen mand kan være fan af en fodboldklub, eller blive så ophidset over noget jeg ikke selv har kontrol over :))))

Anyways så kan vi håbe Casemiro kan komme i form så vi kan få en CDM der rent faktisk også har kvaliteter til at spille bolden, så kan Scotty komme ind når vi har brug for lidt ekstra muskler på midten for han er en fin nok "squad player"

Mht Eriksen er jeg enig Deebo, lad os håbe Donny kan være lidt standin for ham i ny og næ, når han forhåbentligt snart er klar igen.
Skrevet af T-United
@Deebo
Tak for din præcise formulering af holdets store svaghed de sidste 3-4 år (som minimum)…

At holdet spiller enten “op til” eller “ned til” modstanderens niveau. Det er præcist det, der utroligt længe har irriteret mig allermest ved holdet.
Jeg håber inderligt, at ETH får skabt en anden kultur/mentalitet på holdet, hvor man bare VED, at man er fandens gode.
Skrevet af Mr. Pink
Ja, det var en meget præcis og adækvat formulering, for det er netop Uniteds problem.
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Skrevet af BottledIt
I forbindelse med landsholdspausen vil Ten Haag i gang med at planlægge januars transfervindue.

Rettidigt omhu, omsider..

Man må antage at ledelsen vil forsøge at komme af med følgende spillere: Jones, Williams, Bissaka, Tuanzebe.

Derudover kunne det være helt fantastisk hvis man også forsøger at få solgt løntunge spillere som Maguire/Lindelof, DVB/Fred og Shaw.

Hvis bare det lykkedes at sælge en af ovenstående, burde der være lidt til at hente en forstærkning til højre backen og/eller angrebet eller en gamechanger til midten. Resten må man nappe til sommer.

Nogle ideer til hvad Ten Haag mon vægter tungest og hvilke spillere vi måske kunne nappe?
Skrevet af Deebo
Jeg tror ikke vi sælger nogle af de spillere du lister som løntunge i Januar. Det bliver til sommer man sælger spillere der er ikke er langt fra spilletid, for ellers skal man bare hente en erstatning og kan ikke forestille mig sådan en er ledig i Januar hvis man formoder at de er profiler i deres klubber. Kun til massiv overpris i så fald.

Hvis man alligevel skal prøve nogle tænkte scenarier, hvorfor så ikke kigge på Timber til Januar og tilbyde Donny den anden vej som modvægt? Hvis det passer at Timber prioriterede sikre rammer før VM samt at han angiveligt har en aftale med Ajax om at skifte næste sommer, så kunne det give mening men det afhænger nok af Ajax’ resultater i CL og om Donny selv er interesseret i en retur. På den måde kan man få sendt AWB væk permanent eller på lån og få en alsidig hybrid spiller ind der kan lidt af det hele og som træneren jo virkede til at have større tiltro til end Martinez.

Ellers er en spiller som Tielemans måske en mulighed som en rotation på Eriksens plads hvis Leicester vil tjene en skilling i stedet for at lade ham gå fri, men hvis de fortsætter nedturen kan han måske blive uundværlig for dem i en evt. nedrykningskamp.

En Ronaldo afsked til Januar kan vel heller ikke udelukkes hvis han får lokket en CL klub til at tilbyde ham en kontrakt. Det kræver dog en eller anden form for direkte erstatning, uanset om det er midlertidigt eller permanent for den position er allerede så tynd som den kan blive.
Manchester United Brøndby IF
Skrevet af Toggle
Denne er lige ticket ind

RUMOURS : The police and Manchester court have been presented with a lot of evidence from Greenwood´s defense about a possible fraud by his ex-girlfriend.
The court is seriously considering the possibility of acquitting the player of all charges.

Er dette sandt giver det god mening at greenwood er inkluderet i kamptruppen, ligesom vi forhåbentlig ikke behøver at se os om efter en ny angriber foreløbig. Spørgsmålet er så hvordan greenwood tackler alt dette mentalt.
LUHG
Skrevet af Deebo
Kilde?
Manchester United Brøndby IF
Skrevet af Toggle
Desværre ikke videre interessant. En af de mange fanklubber jeg følger på insta
LUHG
Skrevet af Deebo
@bottledit

”Erik ten Hag has spoken about planning for January window but Manchester United execs looking at summer 2023 for next chance to add properly to squad.”
- Laurie Whitwell

Man skal aldrig sige aldrig, men der skal nok opstå en unik mulighed før man henter noget ind i Januar virker det til.
Manchester United Brøndby IF
Skrevet af Kroesus
Ja ikke så underligt hvis vi tager den med ro i januar. Glazers har haft det store checkhæfte ude denne sommer. Dog på den ene side er der CL at spille om. Får vi top fire denne sæson, så bliver sommerens vindue nok betydeligt billigere. En investering i januar kan spare penge i juli. På den anden side så kan VM sende spilleres værdi helt i vejret.

Jeg tænker de kandidater der er til angriber og målmand må alle være VM aktuelle.
Manchester United Chicago Bulls
Skrevet af Toggle
Men jeg kan se den også er dukket op på Twitter
https://mobile.twitter.com/unitedlatesnews
Lad os for det første krydse fingre for at den er sand. Men mon ikke vi hører mere de kommende dage i såfald?
LUHG
Skrevet af Mr. Pink
Virkelig en vild situation såfremt det hele var et fraud/setup mod Greenwood!

Såfremt det er sandt, så bør hun straffes virkelig hårdt.

Jeg glæder mig over, at United storroser Eriksen, for det fortjener han.

I forhold til januar-vinduet så bør man hente en god højre back og sælge Bissaka.


United er selvfølgelig med i kampen om Mbappe.

Det kommer ikke til at ske.

Han havner vel i City eller Madrid

https://fodboldnyheder.dk/tre-premier-league-klubber-vil-hente-mbappe/
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Skrevet af Kroesus
Ja vi er "med" i kampen om Mbappe og om to år kan vores situation være forbedret, men jeg kan stadig ikke se det ske. Spiller han egentlig spids for PSG? Er han blevet rykket op fra hans udgangsposition på kanten?

Edit: Glemte et kort sekund at Transfermarkt eksisterer. Jeg kan se han spiller frontangriber for PSG.
Manchester United Chicago Bulls
Skrevet af Mr. Pink
https://fodboldnyheder.dk/bombe-barcelona-vil-hente-real-madrid-profil/

Wełl, det lader til at Barca godt kan bruge ham?
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Skrevet af #GGMU!
Barca kan bruge revl & krat tydeligvis :-)
Skrevet af #GGMU!
Kan se Milan Skriniar’s kontrakt udløber til sommer, kan vi ikke godt være på forkant for en gangs skyld, også få ham ind!!

Virkelig en klasse midterforsvar i stil med Vidic👏🏻
Skrevet af #GGMU!
Men det godt nok nogle vilde navne der har udløb til sommer😅
annonce
0