Ang. Gabriel Jesus
Hvis man som jeg lever mere for klubfodbold end for landsholdsfodbold kan sådan et VM lagt midt i klubsæsonen, og i en iøvrigt mørk og trist tid, godt være lidt af en langgaber. Og så kan man godt pludselig finde på at bruge noget af al den ekstra overskudstid på at undersøge de mest underlige ting. Resultatet af den slags tidsfordriv bør man som hovedregel undlade at belemre andre med, men her kommer nu alligevel en statistik, som måske vil kunne interessere enkelte andre end mig selv.
Gabriel Jesus skiftede som bekendt fra Manchester City til Arsenal i sommerpausen. Klubskiftet er tilsyneladende gået godt, GJ scorer mål og Arsenal fører Premier League med 5 p. ned til City efter 16. runde (og 14 spillede kampe for hver af de to hold). Fra mange sider hører man, at Gabriel Jesus ser ud til at være blomstret op hos The Gunners, uanset om dette nu skyldes en mere ledende rolle i frontangrebet, friere tøjler end under Guardiola eller bare den energi som nye græsgange kan give. Andre har hævdet at når Pep og City skiller sig af med en spiller, er det som regel et sikkert tegn på at den pågældende spiller har toppet og ikke længere kan præstere som tidligere (senest nok primært sagt om Raheem Sterling).
Men hvad er egentlig status på Gabriel Jesus, klarer han sig bedre hos Arsenal end han gjorde i sæsonen før hos City? Mens fifa-bolden ruller rundt i den arabiske sandkasse, har jeg gennemgået GJ’s bedrifter i hans foreløbige 14 kampe for Arsenal og sammenlignet dem med de første 14 kampe i sæsonen 21/22 for City.
For det første kan det konstateres, Arsenal har gjort rigtig meget brug af Gabriel Jesus, der er startet i samtlige 14 kampe og af disses potentielle 1.260 minutter har været på banen i imponerende 1.226 minutter; han har med andre ord kun set sammenlagt 34 minutter af sit nye holds kampe fra bænken. Til sammenligning fik Gabriel Jesus 940 minutter på banen i den forudgående sæsons indledende 14 kampe for Man City. Forskellen skyldes primært at han sad helt over i to kampe (mod Burnley og Everton) og først kom ind med 20 minutter igen i sæsonpremieren mod Tottenham. Der er således ingen tvivl om, at Gabriel Jesus har fået betydelig mere spilletid hos Arsenal end han gjorde i samme periode hos City, men omvendt kan man også konstatere, at han langt fra sad så meget på City-bænken, som man nogle steder kan få indtryk af. Med tanke på 22/23-sæsonens sammenpressede hårdhed kan man endvidere måske ligefrem få en vis bekymring for, om Mikel Arteta trækker lidt voldsomt mange veksler på sin nye stjernespiller? GJ er som bekendt også med Brasilien til VM, hvor det foreløbig er blevet til en sen indskiftning mod Serbien, så måske kan han restituere sig lidt i "ferien" i ørkenvarmen.
Hvordan har han så klaret sig i al den spilletid? Gabriel Jesus har i sine 14 PL-kampe for Arsenal scoret 5 mål og lavet 5 assists. Efter 14. runde i forrige sæson havde han scoret 2 mål og lavet 6 assists for City. Mens han altså nogenlunde holder niveauet fra City-tiden som oplægger, er han steget markant i graderne som målscorer. Med i denne statistik indgår ikke antal skudforsøg på mål, chanceskabende afleveringer osv., kun reelle mål og assists. Tager man med i betragtning, at han så også har haft længere tid på banen i de 14 kampe hos Arsenal til at opnå disse stats, kan man beregne, at GJ hos The Gunners i gennemsnit har scoret ét mål for hver 245 minutter på banen, mens han i samme periode hos City skulle bruge 470 minutter pr. mål. Målt på ovennævnte forhold har Gabriel Jesus således været klart mere målfarlig hos Arsenal end hvad han var i den forudgående sæson hos City. Men regner man assisterne med, så udligner billedet sig faktisk, idet han hos Arsenal i gennemsnit har brugt 123 minutter pr. mål eller assist, mens det tilsvarende tal i City-trøjen sæsonen før var 118 minutter; forskellen er således ganske lille, men trods alt var der i gennemsnit 5 minutter mindre mellem snapsene hos City end der har været hos Arsenal.
Er Gabriel Jesus så blomstret op hos Arsenal? Eller gjorde Pep klogt i at skille sig af med ham? Tja, joeh, både og. Den markant øgede spilletid og de tre flere mål peger afgjort i retning af en opblomstring, om ikke andet som det må føles for GJ selv. Men opgjort i målskabende effektivitet for holdet som helhed (såvel egne mål som assists sat i forhold til reel spilletid på banen) er Gabriel Jesus faktisk faldet en lillebitte smule i kadence.
Det kan også konstateres, at Gabriel Jesus fornemme statistik hos Arsenal primært bygger på de første otte kampe i sæsonen, hvor alle 5 mål og 3 af assisterne er faldet. I de resterende seks kampe er kun blevet til 2 assists. Et tegn på at "hvedebrødsdagene" er ovre eller på begyndende opslidning qua de mange kampe? Ikke nødvendigvis, for det var ikke stort anderledes i City-tiden. Også her var de 2 mål og 4 af assisterne faldet før 9. runde. Så tilsyneladende er Gabriel Jesus bare en spiller, der især brager igennem først på sæsonen, men ikke rigtig trives i det engelske efterår.
På ét statistisk punkt har Gabriel Jesus dog virkelig ændret sig efter skiftet til Arsenal. I de første 14 kampe for City i sæsonen 21/22 fik han ikke én eneste advarsel (eller udvisning). I samme antal kampe for Arsenal har han pådraget sig 4 advarsler, i øvrigt alle koncentreret omkring kampene fra 3.–8. spillerunde. Uden at have tjekket op på årsagen til advarslerne, kunne noget tyde på, at der er kommet noget mere temperament ind i Gabriel Jesus’ spil hos The Gunners – på godt og ondt.
Herfra skal afslutningsvis bare lyde en stor hyldest til Gabriel Jesus for hans fornemme bedrifter hos Man City, og et oprigtig ønske om fortsat held og lykke med hans nye fodboldtilværelse hos de røde i London. Men glem alt om tage mesterskabet med ned til hovedstaden. City vinder nemlig hele lortet! 🍺