Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af repos , moderator
For spillere ind jo.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Skrevet af Fuxberg
Det giver mening hvis vi skyder Højlund af for at tjene en fin sum og lade ´hans plads´ gå til Orri. Selvom jeg helst havde nøjes med leje ham ud.

Men hvis vi i stedet går ud og henter endnu en angriber mere, forstår jeg det slet ikke.
Skrevet af peanuts(s)
Fux@

tror ikke vi henter en " ren " angriber, vi spiller primært med en på toppen, og det må være nok med Wind, Babacar og Orri eller kan Stage vel også spille den plads, det er da muligt som nævnt at vi henter en kant der også kan spille pladsen centralt oppe foran
Skrevet af DanishBhoy
En fløj der kan spille på begge sidder og også oppe foran, lyder som Tokmac Nguen som FCK tidligere er sat i forbindelse med
Is it cold in his shadow?
Skrevet af mrosquist
syntes det er et fint salg, vil han kunne forløses bedre og blive langt dyrere, formentlig med mere tid, men syntes han har været den mindst iøjefaldende, bøving redder sig med god afslutning på sæsonen, af vores talenter og med Orri på vej, så syntes jeg det er fint, state of affairs er bare at man virkelig skal levere som talent, fordi konkurrencen er så stor
Skrevet af Fuxberg
Jeg håber du får ret. Det var mest ift. det Twitter omkring vi var ude efter 2 angribere i det her vindue.

Wind, Babacar, Orri og alternativ Wilzcek skal være nok hvis vi holder fast i systemet.

Det gør ikke noget med en kant der kan spille flere pladser. Selvom det nu er selve kanten der er det største her-og-nu problem.
Skrevet af Les Deux
@mrosquist

Helt enig! Jeg ser ham egentlig også som en spiller med super gode muligheder og talent, men han har bare ikke grebet chance for det niveau der forventes af førsteholds fodbold.

Det vil på ingen måder komme bag på mig hvis han og 3-4 år ligner en spiller vi ville ønske at have, men jeg tror både ham og FCK (med en god videresalgklausul) har fundet en god løsning med denne handel.
“The ball is round, the game lasts ninety minutes, and everything else is just theory.”
Skrevet af armand
på linie med mosquit og pikatju.

et er en balance hvor mange unge spillere man kan have løbene på en gang. lidt rutine der ellers bare holder niveau må være at foretrække.

hvis orri kommer op så er man nok interesseret i at bytte højlunds profil til babacars og også have stamnetic på lån sæsonen ud.

også for at være fair overfor spillerne og deres udvkling.
https://worldsoccertalk.com/wp-content/uploads/2017/12/arsenal-spurs.jpg og fuck det anonyme trolleri, jeg hedder rolf ståltråd på facebook.
Skrevet af armand
https://www.youtube.com/watch?v=xsPSP-Bev1A

tokmac nguyen. kendte ham ikke så kiggede lidt youtube.

han er fandeme sjov at se på ligner jo en dreng blandt mænd? han ér hurtig (i sær uden bold) men hans spark er ultra vattet, han kompenserer så for det med en fin kølighed og blik for medspillerne. men han skal da tæt ind omkring mål ham der for at score og i langt de fleste situationer kommer han op inde centralt i banen? det er i hvert fald et område hvor vi har spillere nok at vælge i mellem men det kan jo være det bare er et taktisk setup. han er tydeligvis en intelligent spiller.

og så er han SÅ klejn at man tvivler på hans genpres rigtigt er noget værd?

god alder og baggrund ellers. dén del er lige guf.
https://worldsoccertalk.com/wp-content/uploads/2017/12/arsenal-spurs.jpg og fuck det anonyme trolleri, jeg hedder rolf ståltråd på facebook.
Skrevet af BlueAndWhite
Er Verbic retur udelukket ?
Skrevet af peanuts(s)
Pas han tjener nok mere i Ukraine end han ville kunne i FCK, med mindre han kommer på en fri transfer
Skrevet af nurgle
Der er vel intet der er udelukket. Jeg havde helt glemt verbic. Men han er vel endnu en spiller der skal spilles i form.
Skrevet af peanuts(s)
I forhold til salget af Højlund så er det vel også en slags blåstempling af af det arbejde der bliver gjort i U-rækkerne, for 5-6 år siden var de næstbedste talenter skifte til en eller anden klub i 1. division på en fri fransfer, nu får vi tæt på 20 millioner
Skrevet af Les Deux
På linje på Amoo så er løbet nok også kørt på Stipe Biuk. Men håber vi finder en med lidt speed

https://youtu.be/dhlJ5RmdHVc
“The ball is round, the game lasts ninety minutes, and everything else is just theory.”
Skrevet af Taco mix
Ok, så en jeg kender på djævleøen, som arbejder med nyankomne "ekstraordinære" arbejdere der skal have et hjem, siger at jeres nye angriber oppe foran har bedt om ikke mindre end 3! Løbebånd af forskellige arter på sin matrikel.

Det er kraftedeme iorden :)

*Tag mit skriv for hvad det er.
"Banke banke på" - "Hvem der?" - "Ronaldo!" - "Ronaldo, hvem?" "Fede Ronaldo".
Skrevet af armand
hahaha taco

det er edermajeme lakrids info det der

namaste!
https://worldsoccertalk.com/wp-content/uploads/2017/12/arsenal-spurs.jpg og fuck det anonyme trolleri, jeg hedder rolf ståltråd på facebook.
Skrevet af Mr. H
Haha genialt!

Nå vi har budt på Amoo. Jeg tror ikke PC hiver 45 op ad lommen.
Hafnia
Skrevet af DameNdoye
Vi skulle have fået et bud på 22,5 mio. kr afvist på ham Amoo. Svenskerne vil have minimum 37,5 mio. kr.

Mon ikke det første bud var starten på forhandlingerne?

https://ekstrabladet.dk/sport/fodbold/dansk_fodbold/superligaen/fck-har-budt-paa-nigeriansk-stortalent/9099312
Superliga og FCK fan
Skrevet af Færingen78
Jeg synes det er prisværdigt, at fck forsøger sig med en masse unge spillere... Måske pga økonomien måske halter lidt her efter et par år med ringe indtjening i koncernen, at man mere bruger dem af nød end af lyst?!?! Det spekuleres der i hvert fald i, i aviserne.

Men der er vel ikke rigtig nogen af dem der er gode nok til at spille på et hold, som skal vrikke mesterskabet væk fra FCM, som ligner en kommende dansk mester igen.
Victor Kristiansen har kæmpe mangler defensivt, og så er det kun i glimt han viser noget offensivt, faktisk præcis disse ord brugte Per Frimann brugte efter en af de sidste kampe i efteråret.
Bøving og Højlund er kun marginalspillere, og det er en succeshistorie for FCK, at de kan få hen ved 20 mil for en spiller som Højlund, som ikke rigtig har vist noget.
Det viser lidt om, at FCK´s forhistorie med Europa Succes ikke er glemt, og smider lidt ekstra millioner på prisen, bare pga historikken.

Jonas Wind blev for et år siden prissat til 100 mil, og den pris er vel nøgternt set nok halveret. Han er en fin spilfordeler, ingen tvivl, men har har ikke rigtig nogen spidskompetencer udover straffesparkene, men jeg vil påstå, at eneste grund til at han er på landsholdet lige nu er, at DK altid mangler angribere af høj klasse, som også leverer på højeste niveau, og der er niveauet i superligaen, med al respekt for Wind og Uhre, altså ikke særlig højt. Og de få kampe om året i en potentiel Europa kamp viser heller ikke det store billede.

Roony Bardghji virker som et kæmpe talent, som man sjældent ser i den danske liga, og vel ikke set siden Zidan, så det bliver spændende at følge, om udviklingen fortsætter eller går i stå.
Skrevet af dickos
Sammenligner du Zidan med Roony?

@Dame SEK eller DKK?
annonce
0