Sakset fra tipsbladet
Arnela Muminovic om Kenan Kodro
- Han er en spiller, som har et stort potentiale, men det er ikke rigtigt blevet indfriet endnu. En blanding af, at han ikke rigtig har grebet muligheden, når han har fået chancen i sine klubber - ikke været stabil nok på det højeste niveau i La Liga og Bundesligaen - og så har han også døjet med en del skader. Han virker som en type, der skal bruge meget tillid fra sin træner for at blomstre for alvor. Det virker til, at det vil han få fra FCK og Ståle - og derfor synes jeg, at det her skifte er meget godt på mange måder - både for ham og for FCK, fortæller Arnela Muminovic til tipsbladet.dk og tilføjer:
- Han er født i Spanien og søn af Meho Kodro (tidligere Barcelona-spiller, red.), og derfor er han vokset med den spanske fodboldskole. Det er tydeligt at se i hans spil. Han er meget stærk teknisk, han førsteberøringer er sublime, og han indgår fint i pasningsspillet.
- Hvis man som FCK-fan er bange for, at det er en ny Pavlovic, man har fået sig, så kan man godt tage det med ro. Jeg synes, han er et niveau over Pavlovic - og han har også bevist sig fint på internationalt plan for det bosniske landshold, hvor han har fået roser af fans og landstræneren.
- Han er en type, der arbejder stenhårdt på banen, og befinder sig bedst med en angrebsmakker. I mine øjne er han ikke en 9´er, men en skyggeangriber lige bag ved sin angrebsmakker. Han kan godt lide at bevæge sig meget på banen og er lidt uortodoks i sin spillestil, siger Arnela Muminovic.
Elsker latte og FCK
Vinyl-entusiast
Ledley Cup vinder
http://www.youtube.com/watch?v=sCLioAlQbiY&feature=related