En super afslutning på en sæson der, de sidste par måneder, har lidt under Mourinho´s ulidelige optræden i Real Madrid. Det portugisiske udyr blev bekæmpet, og Barca vandt trofæet og det halve kongerige mod en værdig modstander. Eventyrligt.
Der skal som regel to til tango. Selvfølgelig skal ikke herske tvivl om, at Mourinho absolut ikke har virket synderligt sympatisk, men du lader sgu til at glemme, at en del barcaspillere absolut heller ikke var for gode til at holde sig fra provokationer, snyd og overdrevet tuderi på banen. Det var de vist alle lige gode om.
Det er vel trods alt ikke Mourinhos skyld, at Alves, Busquets og Mascherano falder som var de skudt, hver gang der bliver gået til den?
Og misforstå mig nu ikke - jeg synes Barcelona er fortjente vindere, men saints er de sgu ikke.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0