Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af Forza nedved
@oc ??????
Allegri efter 0-0 kampen imod Monaco i cl 2015: “If you want to have fun, you should go to the circus. I'm only interested in reaching the semi-finals.
Skrevet af Forza nedved
Ahhh den havde jeg helt glemt:) ja den er vel meget sigende om allegri
Allegri efter 0-0 kampen imod Monaco i cl 2015: “If you want to have fun, you should go to the circus. I'm only interested in reaching the semi-finals.
Skrevet af Slettet(042125212608)
Forza Nedved

Inter har en meget stor fanbase i Asien, hvilket er en af hovedforklaringer på at Suning i sin tid opkøbte Inter. Kineserne vil jo ikke smide de summer efter en sådan klub, hvis der ikke også var en langsigtet økonomisk gevinst, hvilket også er hvorfor det her er meget anderledes end visse russiske og arabiske rigmænds opkøb fordi der på ingen måder er tale om en dybere fodboldinteresse, et eller narcissistiske projekt ej heller er der tale om kærlighed til klubben. Der er grundlæggende tale om økonomisk kalkule i kombination om at samle erfaringer og ekspertise fra europæisk fodbold som kan være med til at udvikle den kinesiske modpart, hvilket man aldrig har lagt skjul på. Suning har også lanceret Inter produkter på det kinesiske marked, fået tilknyttet flere kinesiske investorer, samarbejdspartnere og sponsorer det ville de jo ikke gøre hvis der ikke kunne tjene en god slat penge på lorte, resultat har pt. været at man har forbedret klubbens økonomi med 33% pr. år siden Suning tog over, hvilket er en af de højeste vækstrater i europæisk fodbold.

Høre man alle meldinger så er der hele tiden take om at klubbens økonomisk potentiale er stort, men at man har været ekstrem dårlig til at få det forløst. Med eget stadion og videre økonomisk forbedring er det blot et spørgsmål før man har hentet Juve økonomisk og jeg anser det også som et spørgsmål om tid før man også overhaler nævnte klub, men der går nok 6-10år mere.
Skrevet af Gustenv@rius
Du drømmer.

Juve havde lignende vækstrater i årene efter Agnelli blev præsident. Det er ligesom Inters tilfælde nu forholdsvis simpelt når man som storklub af den ene eller den anden årsag har en lav omsætning i forhold til potentialet, at vokse ganske eksponentielt en årrække. Men når man som Juve nu har nået et vist niveau er stigningen minimal grundet flere forskellige ting, f.eks ligaen oa.

Det vil overraske mig meget hvis Inter er i nærheden af at nå Juve finansielt inden for nævnte tidshorisont.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Skrevet af ( O )
Skrevet af Acheron 3
EFter 3-0 mod Salernitana er Brescia nu bare en enkelt sejr fra at rykke op i Serie A, hvor de ikke har været siden 2011.
Brøndby Fiorentina Portsmouth
Skrevet af Magnifico
Brescia er 6 points foran nr. 3, Palermo, med 4 kampe igen. Kræver vist mere end en sejr for at være sikre. Eller har jeg misset noget?

Brescia møder endog i næste runde nr. 2, Lecce, der kun er 3 points efter (- dog med en spillet kamp mere).
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Skrevet af JuveFella
Så blev der da skudt gang i kampen. Spændende start.
Skrevet af pinturicchio
Har Jens Bangsbo en dobbeltgænger, eller er han tilbage i Serie A?

Synes godt nok en fra Atalantas stab lignede ham meget!
Skrevet af ilsemprelaziale
Ja han arbejder hos Atalanta. Jeg er dog ikke helt sikker på hvad hans job er.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Skrevet af Acheron 3
En spændende bundkamp er i gang på Stadio Renato Dall´Ara i Bologna. Hjemmeholdet har siddet på alt og skabt flere store chancer, men sprællemanden Dragowski i Empolis mål har taget det hele. I stedet før udeholdet 1-0 på deres eneste chance i kampen, og noget som mest af alt lignede et kikset indlæg.
Brøndby Fiorentina Portsmouth
Skrevet af Martinovic
3-1 Bologna. Det var formentligt deres redning, der kom i hus der.
Mojn do!
Skrevet af Acheron 3
Sandsynligvis ja. Det har været afgørende at de kom af med Inzaghi og hentede Mihailovic ind i stedet. Tilgangen af Soriano og Sansone, begge på lån fra Villarreal, har ligeledes givet holdet det nødvendige løft. Med sejren i dag er Bologna også det mest formstærke hold i Serie A set over se seneste 6-7 kampe.
Brøndby Fiorentina Portsmouth
Skrevet af Slettet(100659192308)
Er det ikke et drop?
“It was so hot in Sevilla that, at first, I nearly regretted my transfer. I much prefer playing football in the rain at Stoke. It’s far easier.”
Skrevet af Acheron 3
Topkamp i Serie B i aften mellem 2´erne Lecce og topholdet Brescia. Sidstnævnte har et forspring på tre points samt en kamp i baghånden, så vinder de er de med stor sandsynlighed oppe. Lecce, derimod, har et forspring på to points ned til Palermo på tredjepladsen, og kan altså dårligt tåle pointtab, hvis målet er direkte oprykning.
Brøndby Fiorentina Portsmouth
Skrevet af Duck
Vildt slagsmål, der er om den sidste CL-billet. Milan, Atalanta, Torino og Roma kan alle ganske realistisk nappe den. Lazio er 4 point efter, når Atalanta har knust Udinese senere i dag, og det tror jeg bliver for meget. Kuriøst nok mangler Torino, Atalanta og Roma alle at møde Juventus endnu.

Atalanta min egen favorit til at tage 4. pladsen. De vinder givetvis deres 3 resterende hjemmekampe "sikkert", og så skal de formentlig ud og have et resultat ude mod både Lazio og Juventus. Det bliver svært, men de er bare i virkelig god form. Pokalfinale (måske titel) og CL-kval vil også være absolut imponerende af Atalanta.
Skrevet af Acheron 3
Indtil videre har Atalanta nu haft svært ved at få armene ned og arbejdshandskerne på mod Udinese. 0-0 ved pausen i Bergamo.
Brøndby Fiorentina Portsmouth
Skrevet af La Mir!!
Det har godt nok brændt på i langtid. Udinese kommer med intet, desværre.
Daje!
Skrevet af Martinovic
Kan man ikke vinde, kan man da altid blive sat i gang på et ultratyndt straffespark.

Italiensk fodbold når det er bedst.
Mojn do!
Skrevet af Acheron 3
Kan man ikke vinde, kan man da altid blive sat i gang på et ultratyndt straffespark.


Gad vide om det er et tegn på, at Atalanta nu hører til kredsen af de "store" klubber...

Brøndby Fiorentina Portsmouth
annonce
0