@ Rosso
Men en dommer er vel udelukkende kampafgørende, hvis han har direkte indflydelse på resultatet.
Men hans indflydelse på restultatet i det aktuelle forløb går reelt set ikke længere, end at han fratager jer føringen og giver jer en mulighed (som I tager) for at få den tilbage igen, med elleve minutter igen.
Jeg understreger igen; jeg harceler
ikke imod jeres harme over dommerens præstationer, ej heller anfægter jeg at han var kampafgørende med sine beslutninger. Det handler for mig
kun om påstanden, at det kan konkluderes, at han kostede jer to point, med henvisning til at I havde vundet 2-1 eller 3-1, hvis der aldrig var dømt straffespark til Roma.
Hvis din påstand er, at han fordelte sol og måne lige, kan han vel ikke samtidig være kampafgørende....(?)
Selvfølgelig kan han det. Han har jo en enorm indflydelse på kampens forløb og ikke mindst at det blev 3-3 (ved to tynde straffespark). Vi aner selvsagt ikke, hvad kampen var endt med uden de forkerte beslutninger - men i det aktuelle forløb kan vi konkludere, at Giacomelli er enormt afgørende for kampens forløb og dertilhørende resultat.
Jo, det er præcis det du har.
Jeg skriver ingen steder, jeg har bevist noget. Jeg har påpeget hvor du begår en paradoks - intet andet.
Jeg kan ikke endegyldigt bevise, at Giacomelli ikke stjal to point fra jer. Delvist for der altså eksisterer en miniskul, men ikke desto mindre tilstedeværende chance for, at kampens restforløb havde været helt ens, selvom Giacomelli ikke dømte straffe til Roma, men hovedsageligt fordi det - som du også tidligere har påpeget - er pokkers svært at bevise en negativ.
Og med det argument i hånden, kan en dommer pr. definition aldrig være kampafgørende (pånær enkelte nærmest teoretiske eksempler) - for man ved jo aldrig hvordan resten af kampen havde udspillet sig, såfremt dommeren ikke havde lavet den pågældende fejl.
Nej, fordi vi har stadigvæk kampens
aktuelle forløb at forholde os til. Vi
ved hvordan kampen udviklede sig og her
ved vi, at Giacomelli, jf. sine fejlkendelser, var kampafgørende. Af samme årsag har jeg aldrig anfægtet, at Giacomelli begik fejl, ej heller at han var kampafgørende med sine fejl. Det var han
per definition.
Jeg hopper ind i debatten, fordi du bevæger dig ud på det tentative, hypotetiske plan, hvor du gerne vil ændre på Begivenhed A i "chain of events", hvor der ikke dømmes straffespark - hvorefter den havde stået 2-1 til jer der, med tyve-ish minutter igen. Derfra konkluderes, at Giacomelli fratog jer to point - og den holder ikke. Ligesom det heller ikke holder, at gå ud fra Begivenhed B (Mancini-situationen) og Begivenhed C (straffe til Roma) stadigvæk var sket, selvom A aldrig gjorde.
At Giacomelli begik fejl og var kampafgørende i det aktuelle forløb står dog ikke til diskussion.
I mit univers handler det om en dommer, hvis kendelser i afgørende situationer favoriserede det ene hold og som dermed havde en meget væsentlig indflydelse på kampensudfald.
Jamen, det havde han da i det aktuelle forløb. Det er der jo slet ikke noget tvivl om. Men du sammenligner æbler og elefanter her.
Vi kan kun være og er derfor enige om, at Giacomelli har en kæmpe indflydelse på kampens forløb og dermed udfaldet. I har al grund til at være sure og skuffede over hans præstation. Det står fast. Man kan sågar hævde, at han er medvirkende til et negativt resultat (set med jeres briller) - heller ikke det har jeg anfægtet. Indskudt kan man dog også hævde, at han gør sit for at tilbagegive jer alle muligheder for et positivt Milan-resultat, men det er jo hvad det er.
Men det er ikke det samme som, at I havde vundet, hvis ikke han havde dømt straffe til Roma, hvorfor man ikke kan konkludere, at han kostede jer to point. Det er to vidt forskellige ting. Førstnævnte er at være oprørt over kampens aktuelle forløb - sidstnævnte er at lave facit ud af spekulative situationer.