This is Anfield
Tak for et meget saglig indlæg.
han plejer at sætte sig grundigt ind i de her ting. Derfor virker det også underligt at være då defensiv @KO og @Wise. I kan jo bare modbevise i stedet?
Det er ikke så meget for mig om at modbevise noget for det er jo ikke fordi han ikke har ret?, jeg syndes da selv 96 her meget godt styr på sine tal.
Det jeg sigter efter er han præmisse for debatten, han ønsker at fodre pøblen med ammunition i en debat som sådan set ikke burde være om dette, og han går det med vilje.
Man kan ikke sammenligne Liverpool og Chelsea under Abramo, han overtog en klub helt ude i tovene uden at have meget sølvtøj at fremvise og Chelsea var ikke et kæmpe brand som United og Liverpool, dette var noget at Abramo ville skulle ændre fra dag 1, hans mål som jeg ser det var ikke at klubben skulle give overskud eller bare løbe rundt uden midler fra ham (i det mindste ikke før efter en lang årrække) hvis nogen sinde. for ham var der vigtiger ting at opbygge klubben og dermed fan base, infrastruktur, dette er noget der alt giver ham noget værdi som ikke er penge (kald det sports washing if you like), senere under forløbet blev det tydelig at der kom tiltag som FFP man nu skal lave op til og derfor har Chelsea skiftet bane en smule for at lave op til regler men vi har jo ikke set nogen spor af det skulle ske på bekostning af investeringer eller pokaler, man har stadig brugt mange penge, og solgt for mange penge, gode salg og super ungdoms arbejde med den her udlåns strategi har helt sikkert været et midle for at holde FFP for døren mens man stadig ønskede at smide penge i klubben, Abramo er jeg sikker på har vidst hele tiden at skulle klubben en dag sælges ville den kunne indbringe langt mere end værdi og penge brugt.
Det er så det vi ser nu med salg, det skal dog siges de penge lander så ikke en gang hos ham, det ville de nok helt sikker være uden krigen, men ikke foreløbig Abramo har helt sikkert ikke ønsket at sælge Chelsea men blive ved med at være en stor del a klubben.
Pointen er selv med hans sidste vejrtrækning tænker han på klubben Chelsea og det vil jeg gerne hylde ham for som fan.