Problemet er netop, at der i dag, findes så pokkers mange frelste sjæle, som blive krænket selv over det faktum, at der ikke er noget at være krænket over.
Overdrivelse fremmer naturligvis forståelsen, men pointen er nu god nok.
Som barn i 80erne og teenager i 90erne, har jeg om nogen kunne se, hvordan det har udviklet sig.
Den gang, var der absolut ingen der tog anstød af brugen af ordet "neger". Nu bliver man jo på det nærmeste meldt til politiet for racisme, hvis man så meget som tænker på at bruge det.
Lidt som ham den stakkels rumænske dommer, der kom til på sit eget sprog at sige noget i retning af "ham den sorte" under kampen. Men da det lød som at der blev sagt "negro" som jo er mindre pænt på engelsk, brød helvede løs.
Jeg er skam helt enig i, at racisme ikke er i orden under nogen form. Men kan man ikke komme til at lave en fejl, uden at blive savet midt over?
Tænk hvis jeg skulle komme til at sige neger til eller om en person. Vil det så gøre mig til en person med en urimeligt slet karakter, og et dårligt menneske?
Og det andet som andre er inde på, tør man da slet ikke sige mere hvis man spiller fodbold, simpelthen fordi det kan LYDE som at man mener noget langt grimmere, der end ikke staves på samme måde.
Man tør ikke fordi man er bange for at folk ANTAGER noget, hvor de end ikke ved, hvad man reelt mener. Det holder da vel heller ikke??
Det gør naturligvis ikke at de ting der hævdes at den danske træner har sagt er i orden, hvis de er korrekt gengivet.
Jeg mener bare at lige så vel som vi skal være opmærksomme på at racisme naturligvis på ingen måden kan og skal accepteres, så skal vi også være opmærksomme på, at tiderne er markant anderledes nu fra hvad de har været tidligere, og at nogen måske har sværere ved at lægge en vane fra sig. En vane som mange der måske enten er yngre end jeg selv, eller som måske er lidt mindre forstående, måske vil kalde en uacceptabel uvane.
Så måske vi på den ene side kan enes om at racismen en ting som skal bekæmpes med næb og kløer, samtidig med at vi måske ikke bliver alt for skingre i tonen og debatten og dermed skynder os at tro det værste om folk, hvis man lige kommer til at fejle en lille smule, på grund af tankeløshed, som følge af at man måske er vokset op i en anden tid, er kommet til at udtrykke sig mindre heldigt?
Men ja, er der hold i de ting der postuleres mod træneren her, lyder det til at være lidt ud over tankeløshed, da det jo lyder til at være en tilbagevendende holdning i negativ retning, hvad jo netop på ingen måde er i orden. Blot for at mane enhver tvivl i jorden.