@Russ
Jeg tror sgu´ Messi er bedøvende ligeglad med om han vinder Den Gyldne Støvle, hvis ikke Barca også vinder CL. Det er selvfølgelig en overdrivelse, men pointen er, at det er holdets succes som Messi sætter højest. For at holdet kan vinde det hele, så kræver det, at Messi er i topform her i de sidste par måneder af sæsonen, det ved alle, Messi inklusiv. Derfor vil han næppe spille for enhver pris hvis han ved, at han risikerer at blive skadet.
I øvrigt er Mbappé ikke tæt på Messi i dysten om Den Gyldne Støvle! Mbappé har scoret 26 mål, Messi har 31. Sidst jeg kontrollerede, så gav det 1,5 point per mål i Ligue 1 og 2 i La Liga --> Messi = 62 og Mbappé = 39.
EDIT:
Jeg kan se, at det nu åbenbart også giver 2 point per mål i en komplet tegneserieliga som Ligue 1 - det er fandeme for latterligt. Det er faktisk til at grine af. Anyway, så er Messi stadig 5 basser foran, han skal nok vinde den pris, intet nyt i det - det har han jo også gjort de sidste to år ;).