Snak

Mere indhold efter annoncen

Brøndby er uden Slimane i Polen - Greve er med

ons 20. jul 09:39

Anis Slimane er ude grundet karantæne, når Brøndby møder Pogon Szczecin. Mathias Greve, Peter Bjur og flere unge er med igen.



Læs hele nyheden her
Det vil være en katastrofe for dansk fodbold hvis de ryger ud.

Men Brøndby virker ligeglade.
Hvordan virker de ligeglade? Pga manglende transfers?
Ja og sidste år sparede de konsekvent de bedste spillere i Europa
Hvis man skal være sådan helt objektiv og realistisk, så er det ikke en duel Brøndby uden videre kan forvente at vinde.

Det vil være ærgerligt for dansk fodbold hvis de ryger ud, men en katastrofe er det vel ikke ligefrem.

Katastrofen vil ikke være større for Brøndby, end den vil være for modstanderen hvis Brøndby slår dem ud! ;-)
AC Milan siden 1987.
Det vil være en katastrofe for dansk fodbold hvis de ryger ud.

Arh ro på. Nu er det ikke Larne FC, de skal møde.
Jeg er ikke med på at gøre Pogon større eller farligere end de er.
Korrekt de blev nr. 3 i Polen - men Danmarks nr. 4 skal kunne slå Polens nr. 3, dertil er Superligaen bare det stærkere.

Når det er sagt tror jeg ikke man skal forvente en sejr i Polen, tror den skal afgøres hjemme. De vandt 11 af 17 hjemmekampe i sidste sæson og lukkede kun 12 mål ind - tror der er langt større chance for Dansk sejr hjemme - Men alt kan ske, og hvis Brøndby spiller som mod AGF i de 2 kampe, så skal det give minimum samlet sejr.
Jeg kender intet til Polakkerne, men jeg ved at vi meget sjældent vinder med mere end 1 mål. Og vi er ikke særlig gode ude. Så jeg vil blive meget positivt overrasket hvis vi vinder. Jeg forventer faktisk et nederlag, da det er Polens nummer 3 og vi er på udebane.
Ja og sidste år sparede de konsekvent de bedste spillere i Europa


Hmm, hvilke spillere er det, du mener er deres bedste? Bare så det er muligt at tjekke den påstand..
Altså Ekstraklasa er ikke så ringe... Polen har ligesom Danmark rykket sig og producerer mange kvalitetsspillere. I deres trup er der da også nogle velkendte navne i form af Rafal Kurzawa (tidl. EfB & FCM), Kamil Grosicki (tidl. profil i Ligue1 og siden PL-spiller) og Luka Zahovic, der godt nok ikke er på sin fars niveau, men stadig en spiller med CL-erfaring. Jeg forventer på ingen måde en let færd... og er glad bare BIF går videre... men jeg har min tvivl, selvom første rundes sejr over AGF viste positive tegn.

annonce