AGF-Vestegnen
@Fiskeren92 - se mit svar til Randomhero. Man kan ikke sælge noget, når der ikke er købere til produktet. Der kommer ikke pludselig 8.000 ekstra AGF-fans på stadion, fordi Brøndbys ditto ikke må komme ind.
Det indtryk får man ellers herinde til tider med skræmmekampagner om hvordan næsten ingen almindelige tør tage på stadion, når Brøndby kommer på besøg ;-)
Spøg til side, så er det selvfølgelig ikke sikkert man kan sælge dem alle, men mon ikke man kan sælge en del? Især AGF, som jo har en stor fanbase, tænker jeg da. Og som en anden er inde på sparer man jo så udgifter til vagter mm. Har i hvertfald svært ved at se at det er andre end Brøndby, der bliver straffet her.
Hjemmekampe uden tilskuere kunne selvfølgelig også have været en mulighed, men i og med man ønsker at dæmme op for balladen, og balladen foregår på udebane, så giver det meget god mening at det er hér man udelukker tilskuere.