@law
Bullshit...!
Wilczek fik gult af dommeren for episoden i Vejle og efterfølgende 2 dages karantæne af disciplinærudvalget
Bullshit...!
Wilczek fik gult af dommeren for episoden i Vejle og efterfølgende 2 dages karantæne af disciplinærudvalget
Men det falder vel på reglen om at når dommeren har set episoden og dømt på det, kan der ikke efterfølgende laves om på dommen.. Men hvis dommeren ikke havde set det, kunne de sagtens vælge selv at tage sagen op og give karantæne.. Men det kan de ikke på forseelser der er dømt af dommeren..
, Austins var slet ikke med samme kraft og gjorde jo ikke ondt på Ankersen
Da hændelsen alene vurderes til at skulle have medført en advarsel, har Fodboldens Disciplinærinstans vurderet, at der ikke er grundlag for at behandle episoden yderligere, siger Fodboldens Disciplinærinstans.
Slap af en storm i et glas vand!! Ebbe prøver at lave en steinlein
Forklaringen er ganske enkelt, at man har indhentet kommentarer fra parterne - også fra dommer Michael Tykgaard. Og det er sidstnævnte, der her er nøglen.
Tykgaard fløjtede ikke noget i situationen, men har efter at have set den på video vurderet den til at være til et gult kort.
Fodboldens Disciplinærinstans giver dog ikke karantæne for hændelser, der skulle have udløst et gult kort, og derfor er sagen altså lukket uden yderligere, da man vurderer Tykgaards vurdering til at være endelig.