Jeg forstår ikke, hvorfor folk har behov for at svine Aldo/Brøndby her.
Der bliver skrevet ting som:
"Underlig logik"
"Så brøndby vil have spanien tilstande? Lol. De skal tage sig sammen skal de."
"Hvis BIF vil have flere tv-penge, må de snegle sig op i top 6. Det er en ommer!"
...og sikkert mange flere.
Vi skal lige have én ting på plads: Tilstandende i Spanien skyldes at nummer 1 og 2 får så meget, og resten får nærmest ingen ting. Det er altså ikke samme dilemma.
Og så kan jeg bare ikke forstå, hvorfor det er underlig logik. Brøndby bidrager med flest seere, hvorfor skal de så ikke også have mest? Det er vel lige meget hvor de ligger, når de alligevel bidrager med mest (eller næst mest, det ved jeg sgu ikke noget om).
Det er altså ikke SF-Superliga eller Enhedsligaen det her, hvor man skal have taget mere, nu mere man bidrager med.
Jeg skal da ærligt indrømme, at jeg ikke har tænkt over hvilke konsekvenser der kunne ligge i dette. Det virker mere som en ommer, for alle andre der mener, at dette ikke er fair. Det ville undre mig, hvis I ikke selv tænkte sådan, hvis jeres klub bidrog med så mange fans.
Brøndby I.F. <3