håber så ikke at man kommer til at se alle jer deer brokker sig, se kampe og kommentere dem her, for så er I selv nogen kæmpe hyklere. Vildt hvordan man i vesten er moralsk overlegne over alle de andre untermench i verdenen. Hvor var det nu man så det før i historien?
Giv os gerne en historie lektion.
Det har intet at gøre med at være moralsk overlegne - noget af en stråmand. Der er flere gradienter i det her.
- Der er modstandere af tildelingen af VM til Qatar.
- Der er modstandere af Qatar har brugt slavearbejdere til at bygge stadions der efterfølgende skal rives ned.
- Der er modstandere af et VM der har kostet over 3500 menneskeliv. (Det er mange børn der har mistet deres far)
- Modstander af ikke-eksisterende rettigheder.
Jeg kommer personligt ikke til at se VM - dog kan man argumentere for at jeg selv er del af skylden, pågrund af min dyre tv-pakke og streamingsabonnementer.
Kommer jeg til at se sammendrag af Danmarks VM kampe? Med stor sandsynlighed.
Man kan vise sin utilfredshed på mange måder, ligesom man kan støtte det. Det er helt op til ens egen moral og hvilken retning man ønsker for fidbolden i fremtiden.
Det mest provokerende i alt det her, det er at politikere og sportsfolk ikke udtaler om de er for eller imod, men de danser rundt om den varme grød, så man hverken kan klandre dem for det ene eller det andet.
Hvad kan Danmark som nation tabe ved at man melder klart ud?