@grundlovsdag
Ganske enig. At kalde Slovakiet en ønskemodstander frem for Danmark må udelukkende bero på uvidenhed. Island og Østrig kan måske diskuteres. Men ingen tvivl om at Danmark hørte til i den svagere ende af andet seedningslag, med lande som Frankrig, Schweiz, Italien og netop Slovakiet som de vel nok stærkeste.
Jeg er også sikker på at både Armenien og Montenegro kan give både Danmark, Rumænien og Polen problemer.
Det er rigtigt at Armenien resultatmæssigt har skuffet i den indeværende EM-kvalgruppe, men spillemæssigt har de stadig imponeret, og har været nærmest surrealistisk uheldige med ikke at få point i to kampe imod Portugal og en udekamp imod Danmark, der akkurat lige så godt kunne have resulteret i 5, 6 eller 7 point.
Jeg er også enig i at Rumænien formodentlig har den pt. svageste EM-kval gruppe. Det ændrer dog ikke på at de stadig har et rigtig godt hold, der ikke blot fører deres gruppe (svag eller ej) men også var i play-off ved sidste VM-kval.
Jeg tror det bliver en utrolig spændende og tæt gruppe, der godt kunne byde på en overraskelse eller to. Afstanden mellem første og femte seed er forsvindende lille, og i min verden kan det næsten lige så sandsynligt at det bliver Armenien eller Montenegro der vinder puljen som Rumænien, Danmark eller Polen. Se blot på de nuværende stillinger i EM-kvalen, hvor Island, Østrig, Wales og Slovakiet alle overraskende fører deres puljer.
Der vil komme overraskelser, og både Armenien og Montenegro har bevist at de har kvaliteterne til at spille op med større nationer. Jeg kunne sagtens se én af dem "lave en" Island eller Wales. Især i betragtning af at de fra de to første seedningslag trods alt har fået lande, der hører til det tynde øl i hver deres lag.
Husk at lyset for enden af tunnelen kan være et modkørende tog!