Snak

Mere indhold efter annoncen

DBU ked af aflysning: Fåtal har ødelagt det

Skrevet af bold
søn 12. jun 17:40

DBU har været glade for fodboldfesterne i Fælledparken, men vil ikke risikere folks ve og vel.



Læs hele nyheden her
Skrevet af Kemosabe-Kowl
God beslutning. Hold kæft hvor er det til grin og dumt at kaste fyldte øldåser. Til en fucking Nations League kamp.
Man bliver sgu helt flov over at være dansk nogengange
Skrevet af cf srednar
“Til en fucking Nations League kamp.”
Så havde det ikke været Nations League, så var det ok??
Danmark:Randers FC England:? Tyskland:? Spanien:? Italien:? -kun én klub!!
Skrevet af DJE100
Mærkelig opførsel med at skulle kaste øl til fodboldkampe her i landet, har oplevet det mange på stadions at man nærmest er badet i øl når man går hjem. Husker tydeligt en pokalfinale jeg var inde og se engang mellem fck og aab. Aab tabte og der sad nogle af deres fans ovre på den side hvor spillerbænkene er, der blev kastet fyldte øl grus ned over fck spillerne, og tænkte gad vide hvad der var sket hvis en havde fået sådan et grus i hovedet. Fodbold er for alle, også for børn og at tage sin datter eller søn med ind i fælledparken til et storskærm arrangement kan jo hurtig blive en rigtig rigtig dårlig oplevelse desværre, pga nogle bøvehoveder der sikkert kun kommer for at kaste med øl og er ligeglad med fodboldkampen.
Skrevet af Dortmundfan1992
Håber det giver en opsang til dem, der kaster med øl.. Vil det ændre noget? Der vil altid være nogen, der kaster med øl, men det kan være at nogen i hvert fald får øjne op for at det er ikke OK!
Skrevet af JesperA46
Cf srednar

Du ved godt hvad han mener. Han skriver fucking NL kamp for at belyse, at kampen er uden betydning, dvs. ingen undskyldning for at kamme over og kaste med dåser. Havde vi talt om en finale, så kan mennesker miste hovedet i ren glædesrus, og her kunne man måske have en lille forståelse for vanviddet

For mig viser tendensen med at kaste øl og dåser, at unge mennesker mangler opdragelse og hård disciplin. Jeg havde personligt fået tæsk med en våd avis eller var blevet sendt med skoleskibet hvis min far havde set mig udføre så vanvittig en handling. Curlingbørn ved bevidst og underbevidst, at deres handlinger ikke får konsekvenser. Pædagoger er skolet til, at børn ikke må få skæld ud.
Skrevet af Bookel82
Ingen problemer med at tage til Qatar.........
.
Skrevet af E_Fold_
Hvordan er det alle når frem til at kampene er uden betydning?
Skrevet af Pep Guardiola
Hvordan er det alle når frem til at kampene er uden betydning?


Fordi man ikke vinder noget? Du får æren af at vinde en turnering side færreste store hold og spillere reelt går op i. Ja, du kan få en billet til en slutrunde for at vinde, hvilket i sig selv devaluerer Nations League til en kval-turnering, hvis du vel at mærke ikke allerede er kvalificeret.

Hvilken betydning ser du i turneringen som ikke allerede er dækket af EM?
Skrevet af Eroh
Enig i at den manglende opdragelse er hovedproblemet her. Der er ikke konsekvens nok. Nogle unge mennesker tror de kan tillade sig det meste - ville ønske de ikke slap afsted med det, men fik noget reel konfliktmodstand at mennesker omkring dem så ned på deres gøren og laden. Hvad med alle dem der stod omkring og kiggede på? Hvorfor reagerede de ikke og startede noget udskamning?
\\\"Football has nothing to do with fair play. It is bound up with hatred, jealousy, boastfulness, disregard of all rules and sadistic pleasure in witnessing violence: in other words it is war minus the shooting.\\\"
Skrevet af Tom Wanks
Mon ikke der er tale om mangel på empati og selvregulering, knyttet til en lidt fordummende alkoholkultur? Opdragelse og hårde grænser fra forældres side har det måske knap så meget at gøre med; snarere med dannelse og ungdoms- voksenkultur.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Skrevet af E_Fold_
Det er selvfølgelig (endnu) en turnering for de europæiske landshold, men der er jo et trofæ og en titel på spil. Oprindeligt havde VM ingen betydning for de europæiske landshold, og EM var en joke til at starte med, så jeg kan ikke se forskellen... Turneringsstruktur-mæssigt er NL også sværere at vinde end EM nu om dage, så der burde der også være noget prestige.
Skrevet af Poor Scouser Tommy
Mon ikke der er tale om mangel på empati og selvregulering, knyttet til en lidt fordummende alkoholkultur? Opdragelse og hårde grænser fra forældres side har det måske knap så meget at gøre med; snarere med dannelse og ungdoms- voksenkultur.


Det bør snart være almen viden, at voldelig adfærd som oftest er noget, børn og unge tager med hjemmefra. Derfor er det også forstemmende fortsat at høre og læse kommentarer om, at medicinen er hård disciplin og tæsk med en våd avis. Tværtimod. Det er opskriften på at lære børn og unge at løse konflikter med vold.

Empati og selvregulering er primært noget, der læres i hjemmet. Det er ansvarsfraskrivelse at bebrejde pædagoger, lærere osv., medmindre de går og slår på hinanden og børnene i skolerne og daginstitutionerne. Det er ikke mit indtryk, at det er udbredt problem…
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Skrevet af secone
Amnesti til folk der straffer ølkastere?
Skrevet af danped89
Øv for nogle båtnakker, der ødelægger fællesskabet. :-(
Skrevet af Eroh
Så hvordan vil du hjælpe de unge og deres forældre, PST? Det har jo været en samfundssøjle i mange, mange år, at børn og unge skal dannes igennem deres opvækst (og det er både i hjemmet og ude). Og skolen kan ikke gøre alt - læreren er trods alt ikke deres forældre, selvom de nogle gange skal agere sådan… Det falder klart tilbage på forældrene - spørgsmålet er så, udover det første som du gerne må give et bud på, om der er kommet flere dårlige forældre…
\\\"Football has nothing to do with fair play. It is bound up with hatred, jealousy, boastfulness, disregard of all rules and sadistic pleasure in witnessing violence: in other words it is war minus the shooting.\\\"
Skrevet af JesperA46
Poor S

Det bunder direkte ud i opdragelse. Jeg fik ud over klask med en våd avis når jeg havde overtrådt reglerne, omvendt masser af kærlighed når jeg opførte mig eksemplarisk. Terpede jeg lektier og tog del i det praktiske, så var der ingen grænser for hvor meget jeg positivt fik igen. Blev jeg stoppet af politiet uden lys på cyklen, var jeg omvendt i bad standing og det fik konsekvenser. Jeg fik det printet ind i en meget tidlig alder, at ulovligheder og unoder ikke kunne betale sig. Jeg er 100% sikker på, at min opdragelse har gjort, at jeg aldrig for alvor har trådt forkert. Det samme gør sig gældende for mine egne børn, der ofte bliver kaldt politimand af omgangskredsen, fordi de hellere kommentere og stikker dem der gør noget ulovligt, end gå med på legen. Se blot på børn i Kina. De vokser op med voldsom disciplin, hvilket resulterer i, at Kina har den laveste statistik på ulovligheder i Verden blandt unge
Skrevet af Balder24
Kina vil jeg nødigt bruge som forbillede. Men forstår din pointe.
Skrevet af Poor Scouser Tommy
Så hvordan vil du hjælpe de unge og deres forældre, PST? Det har jo været en samfundssøjle i mange, mange år, at børn og unge skal dannes igennem deres opvækst (og det er både i hjemmet og ude). Og skolen kan ikke gøre alt - læreren er trods alt ikke deres forældre, selvom de nogle gange skal agere sådan… Det falder klart tilbage på forældrene - spørgsmålet er så, udover det første som du gerne må give et bud på, om der er kommet flere dårlige forældre…


Jeg skriver jo også netop, at forældrene er de vigtigste personer i et barns opvækst, og at det bl.a. primært er forældre, der lærer børn, hvordan man opfører sig ordentligt og løser konflikter uden vold.

En nøgle til et godt forældreskab er at huske på, at børn først og fremmest lærer det, de ser.

Det store flertal af danske forældre ser ud til at gøre det godt. Ungdomskriminaliteten er rekordlav:

https://dkr.dk/nyheder/2017/jan/ungdomsundersoegelsen-2016

I forhold til restgruppen har jeg et ønske om, at socialpolitikken kommer tilbage på dagsordenen. Den er nærmest død og begravet i dag. Det bedste bud hørt fra regeringens side er flere tvangsanbringelser. Det er jeg meget uenig i. Resultaterne af anbringelser er forstemmende. Kan vi ikke gøre det lidt bedre?
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Skrevet af Poor Scouser Tommy
@ Jesper

Fint hvis det fungerer i din familie. Men som det fremgår i linket ovenfor og af statistikkerne generelt, har afskaffelsen af revselsesretten og de generelt nok mere bløde opdragelsesformer i dag ikke ført til mere kriminalitet blandt unge, herunder voldelig adfærd.

Tværtimod er ungdomskriminaliteten styrtdykket over de seneste 15-20 år.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Skrevet af Niller_Nielsen
Salg af øl kunne blot fjernes og så lave en indgang og tjekke om folk havde drikkervarer med - så er det problem vel løst
annonce
0