Snak

Mere indhold efter annoncen

Dreyer om Ståle-indrømmelse: Det er lidt sjovt

ons 25. nov 2020

Anders Dreyer glæder sig over, at han endte i FC Midtjylland, og han har ikke travlt med at komme videre.



Læs hele nyheden her
Hvordan kan man overhovedet få sig selv til at stille det spørgsmål, om han ikke hellere ville have spillet i FCK eller Brøndby? Den journalist må jo være fuldstændig blæst oven i hovedet (dermed ikke sagt, at jeg ikke synes, at Brøndby gør det godt og har gang i noget spændende - for det har de!).
Enhver hund har sin dag... i dag er bare ikke din, hund!!! (citat Toby Keith)
Generelt set er der vist mange sportsjournalister, der stiller spørgsmål, hvor enhver rask person kun kan se ét muligt svar fra spilleren.

Selvfølgelig går Dreyer ikke ud og siger, at han hellere ville være endt i Brøndby eller FCK. Dumt spørgsmål. Man må kunne spørge om noget bedre!

Lige så vel som sportsudøvere ofte slår automatpiloten til i deres svar, så er der godt nok også mange sportsjournalister, der ikke er videre opfindsomme i deres spørgsmål :-)
Landsholdet frem for alt!
Ja, det er virkelig skørt. Det får journalisten til at lyde som en lille københavner-dreng, der tror at FCK og BIF er meget mere attraktive at spille for end for FCM. Det er LANG tid siden BIF har været det. FCK er vel stadig interessante, men vel stadig de færreste der hellere vil være en del af det cirkus der foregår i klubben pt. fremfor at spille Champions League med FCM.

Journalistens spørgsmål kan selvfølgelig være stillet humoristisk, det er en mulighed.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Svaret er jo givet på forhånd, medmindre man er født i Herning/Ikast eller omegn.
Selvfølgelig går Dreyer ikke ud og siger, at han hellere ville være endt i Brøndby eller FCK.


Ligegyldigt spørgsmål . enhver der ikke er født og opvokset i Ikast/Brande og omegn ville vel fortrække Parken eller Brøndby stadions infernoer fremfor håndbold-klappepølser på en mark mellem Herning og Ikast?

Når det er sagt - mærkeligt at Ståle ikke havde fingeren på pulsen med Dreyer - det har han ellers været god til med spillere der ville hjem?
Jeg er helt med på, at da Anders Dreyer stadig var Brighton-spiller, var FCK måske mere attraktivt end FC Midtjylland ift. den samlede pakke, men når Anders Dreyer nu spiller i FC Midtjylland vil han jo aldrig komme til at sige, at han hellere ville være endt i FCK - eller Brøndby for den sags skyld :-)
Landsholdet frem for alt!
Victory
Set i bagspejlet er Brøndby og FCK de støreste klubber i Danmark de sidste 50 år og hvor var Midtjylland Ikast eller hvad i kalder jer. Det er gennemsnit 20.000 tilskuer til BIF og FCK kampe. Selv AGF har flere tilskuer end Midtjylland og langt længere historie. Det da klart har spørg om det. Se lige Midtjylland i CL i har engang ikke fået 1 point!!
Kan du være mere nedladen Tøffe?
Du plejer da ellers nok at være fornuftig at høre på herinde...
Man kan jo sige, at hvis han ville til Brøndby som viste interesse, så havde han jo valgt Brøndby. Synes at Dreyer har taget den rigtige beslutning. Kommer til et hold, som er i udvikling og som ikke er bleg for at have unge spillere på banen, samt at der er et godt sammenhold og en tillid fra grønsværen til bestyrelsen.

Så fra den vinkel så har FCM noget at tilbyde, som Brøndby og FCK ikke har.
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus.
Set i bagspejlet er Brøndby og FCK de støreste klubber i Danmark de sidste 50 år og hvor var Midtjylland Ikast eller hvad i kalder jer. Det er gennemsnit 20.000 tilskuer til BIF og FCK kampe. Selv AGF har flere tilskuer end Midtjylland og langt længere historie. Det da klart har spørg om det. Se lige Midtjylland i CL i har engang ikke fået 1 point!!


Men hvad nytter historien hvis klubben ikke kan være konkurrencedygtig?

Brøndby har ikke den samme appel til spillerne som de havde for 15 år siden eller 20 år siden. Hvis man ikke kan erkende det, så er man blevet efterladt på perronen.
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus.
annonce