Hjulmand gav i kampen imod Nordirland en flok reserver chancen, men de var da helt skidt i den kamp.
Enig i det du skrev før og efter. Men dybt uenig med dig i det her citat. Hørt det fra flere brugere herinde, men gør det ikke mere rigtigt.
Man kan ikke forvente at med mere eller mindre 7-8 nye debutanter i en kamp at spillet ville flyde eller blive godt for den sags skyld. Syntes det meget unfair chance de fik der.
Skal en debutant / eller mere uprøvet spiller have en reel chance,- så skiftes ind i en kamp hvor der max laves 2 indskiftninger. Og helst været i en kamp hvor det kørte.
Så kunne man nøgternt vurdere spilleren. Hvordan han gjorde i det i forhold til ham han blev skiftet ud for. Hvilke ting der er bedre eller dårligere.
Det andet med så mange udskiftninger der får de jo ikke en jordisk chance for at vise noget.
I øvrigt falder dit og andres argumentet jo til jorden med et brag, hvis man bare borer lidt i det. For hvad så med resten af kampen, hvor det meste af den etablerede stamme blev skiftet ind ? Det blev hverken spillet eller resultatet bedre af. Måske endda tværtimod.
Faktisk til fortrydelse for mit eget synspunkt. Kampen før havde de spillet vel deres bedste kamp i 2 år med 3-5-2 og typer der kunne spille powerfodbold. Havde håbet de kunne vende kampen. Men igen svære betingelser at komme mange spillere ind og vende en kamp,- uanset mere etablerede spillere.
Men som sagt ellers meget enig med dig. Syntes det er guld værd med at have Kjær og mere erfarne spillere med. Jeg mener stadig han er en forsvarspiller på meget højt niveau når han er i form. Ulempen med ham er at han er mere sårbar for skader i den her alder efter hans alvorlige skade år tilbage. Der kommer typisk tit tilbagefald under opstart hvilket også har ramt Kjær. Modsat fysisk hvor en "ældre" spillere bruger længere tid om restituere så er de "spillemæssigt" hurtigere tilbage. Dvs går ikke lang tid før de når tidligere topniveau på det punkt.
Syntes faktisk den udtagne trup er ramt lige i øjet. Vi har faktisk også været heldige med at de her fløje hvor vi virkeligt har været udfodret nu næsten 2 år, der ser det pludselig rigtigt godt ud. Med en Skov Olsen tilbage. En Damsgaard der måske er endnu bedre end vi før har set ham da han var bedst. Hvor han har lagt meget til det defensive også. En Brun Larsen med masser af spilletid. Vores trup ser altså virkelig fornuftig ud. Der er ingen "huller" og bredden faktisk rigtigt stærk. Så vi både kan stille rimeligt stærkt uanset om vi valgt 3-5-2 eller med rigtige kanter. Formmæssigt og erfaringsmæssigt med relationer, hvor sidste er meget vigtigt ved en slutrunde ser det også rigtigt godt ud.
Vi står pt virkeligt godt. Meget bedre efter mening end vi har gjort før. Selv hvis man medregner sidste EM som i øvrigt slet ikke kan sammenlignes med VM, da førstenævnte nærmest hjemmebane, og sidstnævnte nærmest værste udebane man kunne forestille sig med en masse bøvl og forstyrrende udenfor banen der intet havde med fodbold at gøre.
Det eneste der mangler efter min mening er den her selvtillid på holdet som helhed. Som de med god grund, grundet spil og resultater har manglet de sidste par år. Får de opbygget det her vinderinstinkt igen, så bliver vi virkelig en hård modstander under slutrunden. Den håber jeg vokser og genrejses undervejs. Så kan vi nå langt !