Ang. årets talent så er det vel Okore der er braget mest igennem? Skarpt forfulgt af Helenius. Cornelius har kun været fremme i 3 måneder så der er vel rigelig kort tid at bedømme ham på - men måske næste år. Fischer har ikke vist tilstrækkeligt.
Jeg synes det er en svær kategori. For de er jo meget forskellige steder i deres liv og karriere. Fischer som er 18 og Okore, som er 20-21?
De tre år betyder satme meget, og jeg mener ikke man bør give talentprisen til den der på nuværende tidspunkt har opnået mest, men måske den som har opnået mest baseret på sin alder. Og her vil jeg da mene Fischer er enddog rigtig godt med. Det er klart, at han ikke har haft en chance for at spille fast fodbold for der er en kæmpe mæssig forskel på, at spille for Ajax og så FC Nordsjælland.
Viktor Fischer har i en alder af 17 år opnået at blive topscorer i ungdomsrækkernes Champions League. Det tror jeg ikke vi nogensinde har oplevet før. Derudover har han fået førsteholdsfodbold i Ajax som både 17 og 18-årig. Han har en stor stjerne i Ajax, og man forventer han snart er med i den rotationspulje af offensiv spillere man har. Den består af ganske talentfulde spillere.
Jores Okore har haft en kometkarriere, hvor han på bare halvanden sæson har slået sig fast som fast starter på mesterholdet og har fået en lille håndfuld landskampe.
Nicklas Helenius er 21 år og efterhånden blandt de mere rutinerede spillere på et ungt AaB hold. En enkelt landskamp og en rigtig god halv sæson hos AaB som den klart ældste af de fire er ikke nok efter min mening. Han har meget mere erfaring end de tre andre, og har dermed haft klart bedre forudsætning for at opnå succes. Derudover er der næsten 4 år imellem ham og Viktor Fischer (Right? 3½ måske kun).
Andreas Cornelius er svær, for ham har vi kun 14-15 kampe at bedømme ud fra. Han har spillet to lidet prangende landskampe, men tilgengæld er han et monster for FCK og bare 19 år.
Hvem af de fire har det største talent? Hvem har bevist at han har det største talent, og hvem må vi forvente os mest af i fremtiden? Det må vel være sådan den skal vurderes, for ellers havde man vel kaldt awarden for "Årets spiller under 21".
Den spiller af de 4 med det største talent? Jeg tror jeg ville være tilbøjelig til at sige Viktor Fischer, men med Jores Okore så marginalt efter ham, at det kan være svært at vurdere. Andreas Cornelius ligger i øvrigt heller ikke langt fra, men ser man bort fra de sidste 3 måneder, så har jeg aldrig set manden som et talent der stak ud fra mængden. Og det mener jeg måske man burde hvis man vil vurderes på hele året. Nicklas Helenius kan jeg slet ikke få til at passe ind sammen med de tre øvrige. Han bør ligge klart sidst, efter min målestok. Han er en god spiller, som har bevist at han kan score nogle mål i Superligaen. Men tror jeg at han udvikler sig markant herfra? Nej det gør jeg nok ikke. Har jeg noget, at have det i? Næ. Det er bare en mavefornemmelse, og ja den er subjektiv som ind i helvede.
Skulle man pege på andre, som jeg mener kunne være interessante at nominere så er Kasper Kusk, Alexander Juel Andersen, Casper Sloth, Dario Dumic, Mads Albæk, Emil Larsen, Lucas Andersen og til dels Rasmus Falk emner. Jeg kender desværre ikke ret meget til vores talenter på diverse udenlandske hold, men umiddelbart tænker jeg da at en spiller, som Jannik Vestergaard også kunne presse sig med. Der er jo også en Nicolai Boilesen, men han har været meget skadet det seneste år.
Der er andre spillere, som ligesom Cornelius har præsteret flot, men over en lidt for kort periode, såsom Frederik Rønnow og Nicolai Jørgensen. Jeg kan ikke helt vurdere om de bør nomineres i år, eller man skulle se tiden an frem imod næste år.