Snak

Mere indhold efter annoncen

Forsberg: Milan er et interessant projekt

Skrevet af bold
lør 10. jun 2017
RB Leipzig-profilen Emil Forsberg er rygtet til AC Milan, og svenskeren mener, at den italienske storklub har gang i noget interessant.

Læs hele nyheden her
Skrevet af Milanisti
Ellers tak. Bliv du bare væk.
Skrevet af Der Däne
Att; milanisti: kan du begrunde eller uddybe din holdning til Forsberg. Han har da gjort det fremragende i Leipzig
Skrevet af ACMNEWERA
Har du set ham spille? Han er en af de bedste spillere i bundesligaen. Hvis vi ikke kan få Keita, så vil jeg da mene, at Forsberg ville være oplagt til venstre kanten
Skrevet af TheWall
Han er for god til Milan ?
Skrevet af ACMNEWERA
Fedt input, The Wall!

Hvis du kigger på sidste sæsons resultater, så er det et skridt ned, ja. Kigger du ud i fremtiden, hvem tror du så får mest succes - Leipzig eller Milan?

Leipzig bliver nok aldrig store nok til at kunne holde på de bedste spillere, mens de store spillere i Milan aldrig har forladt Milan af egen vilje.
Skrevet af Neutral7
Virkelig et godt hold Milan kan mønstre efterhånden. Glæder mig til at se dem tilbage i CL, hvor de hører til, snarest
Everton
Skrevet af Mainy
Virkelig et godt hold Milan kan mønstre efterhånden. Glæder mig til at se dem tilbage i CL, hvor de hører til, snarest


Er det holdet ud fra de spillere som er rygtet til, eller nuværende?

Milan har handlet nogenlunde ind, ja. Men jeg synes da på ingen måde Milan kan mønstre et virkeligt hold! I min optik er de minimum ét niveau under Napoli og Roma og endnu længere fra Juve.
You'll Never Walk Alone
Skrevet af TheWall
Tak, champ.

Han kan skifte til bedre klubber end Milan. Men ja, Milan er da spændende i fremtiden, efter de er overtaget af kinesiske rigmænd.
Skrevet af Talentet121
Ellers tak. Bliv du bare væk.


Er du helt på månen? Manden har haft en vild sæson i Leipzig! Det ville være en fantastisk signing for Milan.

Du dømmer ham sikkert ude på nationalitet og et ueksotisk navn.. Tag nu lige et kig på spilleren før du udtaler dig.

Han er desuden klart at foretrække frem for Keita imo!
Skrevet af sansiro
Ingen tvivl. Milan er en af de mest hæderkronede klubber nogensinde.
Men hvis jeg var Forsberg, ville jeg tænke mig om. Den italienske serie A er ikke noget at skrive hjem om. Milan samler ikke engang halvdelen på San Siro og til udekampene kan man sagtens møde tilskuertal der ligner den danske Superliga. Udover at mange stadions er noget, man troede, man var holdt op med at se for mange år siden. Noget gammelt lort. Det er gået slemt tilbage siden de glade halvfemsere.
I Bundesligaen har man verdens største tilskuersnit. Man står resultatmæssigt lige med den engelske Premier League og i Leipzig er der fuldt hus hver gang og som regel også fuldt hus til udekampene. Det sker ikke i Milan.
Men kineserpengene trækker naturligvis. Jeg ser så også, at Leipzig siger nej, så meget mere er den historie vel ikke ikke værd. Så må man se, om kineserne lægger et par 100 millioner på bordet.

Skrevet af Slettet(262253202008)
Så ham i aftes spille for Sverige, fuck han er go.
Skrevet af MesutCazorla
Hvis du kigger på sidste sæsons resultater, så er det et skridt ned, ja. Kigger du ud i fremtiden, hvem tror du så får mest succes - Leipzig eller Milan?

Leipzig bliver nok aldrig store nok til at kunne holde på de bedste spillere, mens de store spillere i Milan aldrig har forladt Milan af egen vilje.


Hvor langt ude i fremtiden kigger vi? For umiddelbart vil jeg sige, at begge hold er lige langt fra et mesterskab, men hvis jeg skulle vælge mellem de to klubber, udelukkende ud fra et sportsligt perspektiv, og vi tænker de næste 2-3 sæsoner, så havde jeg taget Leipzig.

Desuden. Hvordan ved du, at de aldrig bliver store nok til at holde på deres bedste spillere? De har økonomien til det, så hvorfor skulle det ikke kunne lade sig gøre, hvis de formår at etablere sig i CL?

Ingen tvivl. Milan er en af de mest hæderkronede klubber nogensinde.
Men hvis jeg var Forsberg, ville jeg tænke mig om. Den italienske serie A er ikke noget at skrive hjem om.


Det lader ikke til, at du følger Serie A, for den er bestemt noget at skrive hjem om. Ligaen havde det højeste målsnit af de største ligaer, med næsten tre mål pr. kamp, og havde den laveste procentdel af uafgjorte kampe, så den er bestemt interessant og attraktiv. Det er rigtigt, at Italien har haft nogle magre år, men den er i fremdrift, og hvis man ser ud over Juventus, så er der flere klubber, blandt andet Milan og Lazio, der ser ud til at have gang i nogle interessante projekter - foruden selvfølgelig Roma og Napoli.
Skrevet af Lakris
En af de bedste venstrekanter i Europa, og pt for god til Milan.
DK kvalede til VM og EM på trods af Hareide og ikke på grund af
Skrevet af haraltidret
Vil også mene at en spiller som Forsberg bør kunne finde et mere sportsligt attraktivt bud end AC Milan pt er. På den korte bane burde han helt sikkert blive i RB Leipzig. På længere sigt bør han som minimum skifte til en etableret CHL klub, hvilket AC Milan ikke er.
annonce
0