Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af Top1206
Jep det handler om at man sportsmanship - f.eks. at man ikke ønsker hinanden at blive skadet. En god kamp er jo også en kamp, hvor der fightes og i min optik er syngende tacklinger og torden-mål også en god kamp. Hvis en modstander laver noget genialt kan man sgu godt have format til at erkende det... det lader ikke til at være Glenns opfattelse - usympatisk
Skrevet af Multiplayer
Glen har fat i noget, hvorfor ønsker vi også andre en god dag, når vi egentligt selv bare gerne vil vinde i lotto.
FCK/FCB!
Skrevet af Martinovic
Er det ikke noget, man bare siger af kutyme?

Lidt ligesom at sige godmorgen ikke nødvendigvis betyder, ´god morgen´, men derimod ´Hej, jeg er kommet´ på arbejde fx.
Mojn do!
Skrevet af Mik1962
Han er klasse
Skrevet af Zinras
Det er faktisk lidt imponerende at man kan være træner på så højt et niveau uden at forstå de helt basale elementer af sport og konkurrence.
Skrevet af Klopptimist
Klassisk Gummi-Glen klasse, som egentlig ikke burde overraske nogen.

Den klovn har jo aldrig haft for fem øre format.

"God kamp" er vel - udover almindelig god stil - et ønske om en fair spillet, underholdende kamp, hvor det bedste hold vinder. For normale mennesker, altså.
Next season - again! Penge lugter ikke - hvis man har hovedet oppe i eget mørke...
Skrevet af BoroDane
Så er vrøvlefar på spil igen. Det var en festdag da han forlod agf.
Lee Tomlin on Twitter \"My washing machine was making loads of noise I opened it and kompany crawled out I must of left him in my pocket\"
Skrevet af Har I set mine nøgler?
Det er sjovt, som en fællesnævner blandt trådens kritikere af Disko er, at de midt i deres korstog samtidig - måske uden at vide det selv - totalt åbenbarer, at de på ingen måde har læst hele interviewet hos DR.

Det er ellers god læsning. Det er, som det ofte er, ganske reflekteret og modent fra GuldGlen. Hans kombination af bløde værdier og benhård psykotisk vindermentalitet er inspirerende og dragende på samme tid.

Hvis nogen skulle være i tvivl, så elsker jeg Glen Riddersholm. Kærligheden blev ikke mindre af DR-interviewet. Bemærkningen om at sige god kamp er i øvrigt en fodnote-sidebemærkning i det store interview. Men bold fik, hvad de velsagtens ville, med deres tendentiøse referat: en masse bold-brugere, der tyer til irrationel vrede, fordi de i forvejen ikke kan lide manden. Hvorfor de ikke kan lide manden, får vi nok aldrig svar på.
https://www.berlingske.dk/sport/qatar-bandlyser-fagforeninger-dbu-er-ekstremt-skuffet
Skrevet af tossegod
Kære Glen. Prøv at læse Erik Juuls "Kampens Etik", den kan downloades gratis på nettet og undersøger alt det væsentlige på sølle 15 sider! God læsning, det er som regel godt at få udvidet sin horisont, når der er noget, man ikke har fanget, og du kan nå at gøre comeback blandt venner ved at lægge dig fladt ned og erkende, at du ikke havde forstået betydningen. Det sker for alle nu og da!
Skrevet af AaBager
Udtalelsen er taget fra et langt interview på dr.dk. Hvis nu alle I kloge hoveder læste det Hele og dermed sammenhængen det er sagt i, inden i sviner manden til, vil det have lidt mere validitet.
Skrevet af haraltidret
Glen Riddersholm har simpelthen for meget fritid, hvis han virkelig har tid til at give sig i kast med noget så ligegyldigt, som hvorfor vi siger god kamp til hinanden.
Skrevet af 1917SIF

Det er en ommer Glen
Skrevet af LocoLogo
Guld Glen er nice, fuck de andre hold.
Skrevet af Har I set mine nøgler?
det er som regel godt at få udvidet sin horisont, når der er noget, man ikke har fanget, og du kan nå at gøre comeback blandt venner ved at lægge dig fladt ned og erkende, at du ikke havde forstået betydningen. Det sker for alle nu og da!

The force The irony is strong with this one.

Jeg siger tak! Det var dagens største underholdning at læse dit indlæg.
https://www.berlingske.dk/sport/qatar-bandlyser-fagforeninger-dbu-er-ekstremt-skuffet
Skrevet af Slettet(431314201412)
Det er sjovt, som en fællesnævner blandt trådens kritikere af Disko er, at de midt i deres korstog samtidig - måske uden at vide det selv - totalt åbenbarer, at de på ingen måde har læst hele interviewet hos DR.

Det er ellers god læsning. Det er, som det ofte er, ganske reflekteret og modent fra GuldGlen. Hans kombination af bløde værdier og benhård psykotisk vindermentalitet er inspirerende og dragende på samme tid.


@nøgle: så du bliver simpelthen draget af Glen? Ja det forklarer måske dit syn på, hvad han siger.

Det er da komisk han ikke engang fatter betydingen af det udtryk han sikkert har brugt 1000 vis af gange i sit fodboldliv. Jeg tror alle over 8 år ved, at "god kamp" ikke betyder "gid dit hold gør det godt!" men betyder: "lad os få en god fodboldkamp uanset hvem der vinder".

At Glen kan få det galt i halsen siger enten han er småt begavet eller han har et ønske om opmærksomhed som normalt ses hos 12 årige. Og nej, det er ikke noget hidse sig op over, det er bare komisk at han ikke selv fatter hvad han selv har sagt til fodboldkampe i 30+ år.

Skrevet af Har I set mine nøgler?
@rangers94
Jeg ser, du kalder på min opmærksomhed. Idet dit skriv intet har med mit at gøre, selvom det muligvis påstår, det er et svar på mit skriv, kan jeg dog ikke rigtigt bidrage med så meget.

Din første linje understreger, at du ikke har fattet, hvad jeg skriver. Nej, jeg bliver ikke draget af Glen, og det står intetsteds i mit skriv.

Resten af dit skriv bekræfter tesen: du har fattet kikkert og kyse af mit indlæg. Et indlæg der indstiller til, at man læser det interview hos DR, man kommenterer på. Det har du helt åbenlyst ikke gjort.

han er småt begavet eller han har et ønske om opmærksomhed som normalt ses hos 12 årige

Ironien i denne passage er tonstung. Og det er underholdende. Tak for en god start på mandagen.
https://www.berlingske.dk/sport/qatar-bandlyser-fagforeninger-dbu-er-ekstremt-skuffet
Skrevet af Slettet(431314201412)
@rangers94
Jeg ser, du kalder på min opmærksomhed. Idet dit skriv intet har med mit at gøre, selvom det muligvis påstår, det er et svar på mit skriv, kan jeg dog ikke rigtigt bidrage med så meget.

Din første linje understreger, at du ikke har fattet, hvad jeg skriver. Nej, jeg bliver ikke draget af Glen, og det står intetsteds i mit skriv.


Nej ok, så er det nok bare mig der overfortolker dig når du skriver at Glen "er inspirerende og dragende på samme tid."

Dit forsvar af ham må du selv rode med. Når du skriver at du finder ham dragende og at du elsker ham er du nok præcis så biased som du påstår hans kritikere.

Skrevet af Saemala
Det er da også latterligt at sige "god kamp" på prof plan.
"God kamp" er noget man siger hos amatører, der kun har fodbold som en hobby.
De spiller for at vinde, og for at sætte sig i et godt lys, så de kan tage skridtet videre i deres karriere.
Hader Viborg, Tottenham og Skvatchenko.
Skrevet af Lua-Lua
Idiotisk, lidt Trump-agtig kommentar af medie-Glen. At ønske god kamp en et symbol på en civiliseret tilgang til fodbold. Selvom man er modstandere, ønsker man hinanden det bedste. Det er sportsånd. Det er ikke en krig, man er ikke fjender.

Kæft en lam udtalelse!
Sportsmanship, tror jeg det hedder.
Ligesom man siger "tak for kampen"

Som om der ik er vigtigere ting at udtale sig om

-----------------------------------------------------------------------------------
Sportsmanship og en civiliseret tilgang til fodbold !!! Hvilken drømmeverden lever i i. Så snart der er fløjtet op bliver der snydt til højre og venstre. Man filmer, bolden bliver sparket af helvedes til selvom den er 2 meter ude over linjen, professionelle frispark osv osv. Man kan syntes om Glenn hvad man vil, men gud hvor har han mange haters der kun læser overskrifter. Dejligt der er nogen der gider pege lidt fingre af dem der udstiller sig selv, fordi de har så travlt med at hate på andre.
annonce
0