Jeg mener ikke, verdens bedste spiller gennem tiden skal måles på antal trofæer.
Heller ikke på længden af karriere og diverse rekorder
med flest kampe, mål osv.
Jeg mener, man skal bedømme ud fra skills og toppræstation.
Aha. Så det er ikke præstationerne, niveau, indflydelse og resultaterne gennem en lang karriere det kommer an på, den del forholder vi os ikke til - man får lyst til at spørge om det er fordi du tilstræber et specifikt resultat?
Det er udelukkende på det absolutte højdepunkt af deres karriere vi skal vurdere dem, siger du. Du lyder som den menneskelige version af de klubber som betaler en alt, alt, alt for høj pris for en eller anden spiller som har præsteret vanvittigt i en slutrunde, men ikke kunne leve op til det i dagligdagen. Selvfølgelig vurderer du ikke en spiller på 7 peak kampe, det gør du ikke når du som klub vil købe en spiller og det gær du naturligvis heller ikke når du skal vurdere GOAT. Det er usagligt.
Din måde at vurdere emnet på giver simpelthen ingen mening, hvis ikke det så åbenlyst var fordi du tilpasser mellemregninger ud fra dit ønskede resultat istedet for omvendt. Selvfølgelig dækker vurderingen hele karrieren.
Din vurdering er designet til Maradona, for det er det eneste resultat du ønsker.
De eneste argumenter mod Messi er efterhånden “Maradonas VM var større og han spillede med holdkammerater på niveau med Horsens, mens Messi spillede med spillere fra de bedste klubber (selvom de i virkeligheden repræsenterer klubber som Sevilla, Villa, Benfica, Atl. Madrid)” og “Maradona tog et bundhold” til toppen i Serie A”.
Rekorder, længde på karriere, meritter over 10-15-20 år beder du os ignorere, men det betyder noget. Det kan enhver sige sig selv.
Det jeg ikke begriber er at man kan blive så forblændet af ikke at kunne give Messi kredit, at nogen er villig til at stille sig på mål på sådan noget ulogisk vås. Maradona vækkede nogle følelser i folk og forståeligt, han kunne og gjorde ting, både som spiller og person, der har gjort ham til et ikon. Men Messi har haft en markant flottere karriere.
Hvorfor ikke bare sige at det er muligt Messi er den bedste nogensinde, men for dig er den største Maradona?
Største og bedste er ikke det samme. I stedet for at vrøvle og opdigte subjektive parametre og opstille dem som objektive sandheder?
Der er mange der har vist et vanvittigt topniveau over en kamp, 10 kampe, 30 kampe eller 4-5 sæsoner. Ronaldinho, Ronaldo, Neymar osv., Det er muligt Maradona er den bedste i den kategori, men der er to der har været på toppen af fodboldverdenen over hele deres aktive karrierer, Messi og CR7, tilmed inden mest kompetitive tid. Messi har så i min optik, og de fleste statistikeres, opnået mere end Ronaldo. Derfor er Messi GOAT i min optik.
Og det vildeste er at man misser meget ift. Messi hvis man kun kigger på hans statistikker.
Nok har Messi vundet titlen som VM’s bedste spiller to gange.
Jeg mener stadigvæk Maradonas præstation var langt flottere i 86 i stort set samtlige af spillets facetter.
Bedømt på spillefærdigheder holder jeg på Maradona til hver tid. fint andre mener Messi
På “spillefærdigheder”? Altså dribling eller er der andre specifikke kriterier du mener er sjove og som deraf vægter højere end noget andet? Har du set Messis karriere, hvad er det helt præcist du ikke mener han mestrer?
Du vurderer Maradona som GOAT alene på baggrund af VM i 86, velvidende at Messi har gjort oceaner mere på klubniveau?
Jeg fatter ikke hvad der får et voksent (?) menneske for at stille sig på mål for en den logik, at den bedste spiller i verden skal vurderes på vedkommendes spil i sine 7 bedste kampe, og samtidig falde i din specifikke smag hvad angår spillertype.
Spillertype betyder noget ift. personlige præferencer, utvivlsomt og jeg forstår hvorfor nogen har Maradona som deres største, hvis jeg havde været i mine 20’erne og oplevet VM i 86 i Buenos Aires ville jeg formentlig have det på samme måde, at intet kan overgå det.
Men så sig dog at du er biased pga tilhørsforhold eller hvad ved jeg, du behøver da ikke at opdigte alle mulige underlige og enormt specifikke kriterier, for så i øvrigt at ignorere nogle af de vigtigste når man skal vurdere om en spiller er GOAT.