Snak

Mere indhold efter annoncen

Guardiola sender Haaland på ferie under VM

fre 7. okt 13:06

Erling Haaland får ferie, når VM-slutrunden sætter klubturneringerne på pause i midten af november. Det fortæller Manchester City-træner Pep Guardiola.



Læs hele nyheden her
Havde han været med i play off kampen mod Serbien havde det måske set anderledes ud.
Havde Norge haft en ordentlig træner, havde de været med til vm
Måske har jeg ikke fulgt så godt med, men hvorfor afholdes VM egentlig ikke til januar, hvor mange af klubturneringerne alligevel holder pause?
Fordi dem som har givet FIFA flest penge har bestemt det….
@Laslos

Men hvem er det, og hvorfor har de interesse i afholdelse i november og december?
Ville elske at se Haaland til VM, men hvor er det også fortjent at han holder fri. Manden har leveret fra dag 1 og det skal han belønnes for (hvis man da ser det som en belønning).
Halløj der... holder du også med Spurs? Vi to må være bedste venner?!
Anders

Tidspunktet skyldes jo klimaet i Qatar
Guardiola har sagt ok for en dansk annektering af Norge, så kan Haaland nemlig komme med til VM!
Farvel og tak, bold.dk
@3. verdenskrig

Klimaet i Qatar ser ellers ud til at være nogenlunde stabilt året rundt:
https://www.apollorejser.dk/qatar/vejr
Anders

Google: "Qatar har ørkenklima, der er sol og varme hele året, Bedste rejseperiode er fra november til april, hvor temperaturerne ligger på mellem 29-32 grader. I den øvrige periode er luftfugtigheden ret høj, og det er betydeligt varmere og temperaturerne kan i nogle perioder snige sig op over 40 grader."
annonce