Højlund altså virkeligt lovende !. En af de her unikke spillere der kan smides ind i en bedre fremmed liga og meget hurtigt tilpasse sig, og udvikle sig eksplosivt.
Husker da han kom til Serie A i efteråret, der godt se talentet, men også en del mangler. Teknisk manglede han noget, eller måske grundet det hurtigere tempo og tilvænning. Ligesom han virkede lidt tung. Er utrolig hurtig men løb ikke meget.
Nu derimod efter vinter pause så ser man en Højlund der har steppet meget op teknisk, og som konstant presser modspillerne i presspil, og hele tiden gør sig spilbar med løb. Hold da op en vild udvikling !
Konstant udfordrende og virkelig svær for en modstander hold at holde nede. Det her mod til at turde tage duellen mand til mand, og risikere at ens dribling ikke altid lykkedes, men de gange det gør, så udspiller man totalt forsvaret er så utroligt vigtigt. Mange spiller alibi fodbold men Højlund klasse med hvor han konstant tør det her. Og lykkedes jo også for ham næsten hver gang i dag. Og kan bygge på her teknisk fremover selvom han har et temmelig højt niveau allerede nu.
Hvis man lagde mærke til nogle af de andre af Atalantas scoringer, så var det en konstant søgende Højbjerg der trak ind foran mål, hvis målmanden havde halv klaret, så havde Højbjerg været der og god mulighed for at score.
Han er altså klasse !. Han skal nok komme til at score mange kasser i fremtiden også.
Skal også siges han er et godt sted, på et hold der tør spille offensivt. Hjulmand burde kigge taktisk den vej. Den her måde hvor Atalanta ved alle deres angreb, sørger for der er mange med fremme. Det er effektivt.