Snak

Mere indhold efter annoncen

Jesper Grønkjær stopper som ekspert hos Viaplay

Skrevet af bold
tor 27. okt 09:05

Den tidligere landsholdsspiller Jesper Grønkjær har valgt at stoppe som fodboldekspert på hos Viaplay. 



Læs hele nyheden her
Skrevet af Dollefin
Ja hvem bare, der havde tjent nok til at kunne sige "Åååårh jeg tager lige lidt frivillig pause fra arbejdslivet"
Skrevet af HelleDusseDa
En skam, hvis man kender bare lidt til Jespers historie er det dog nok meget fornuftigt, hvis han føler han har brug for en pause. Håber at se ham tilbage på skærmen igen på et tidspunkt.
Skrevet af The Arsenal fc
Ærgerligt, uden at være kæmpe fan er han næsten den eneste fodbold “ ekspert “ hos Viaplay der ikke er tåkrummende at høre på.
Skrevet af MesutCazorla
Ja hvem bare, der havde tjent nok til at kunne sige "Åååårh jeg tager lige lidt frivillig pause fra arbejdslivet"

Du har måske aldrig hørt om folk, der tager ud og backpacker?
Skrevet af GammelBitterMand
Det handler jo ikke om hvor mange penge man tjener, men om hvor mange af dem, man har brugt.
Batman Close. London W12.
Skrevet af Negeren
"Du har måske aldrig hørt om folk, der tager ud og backpacker?"

Jo, Troels Bech, haha.
Jeg har det med Arsenal, Barcelona, Bayern München og Brøndby, som Frankie Boyle har det med John Terry: https://www.youtube.com/watch?v=MOYfreJO7zs
Skrevet af bruger 177060
Dollefin
Jeg tænker, at alle ville ønske dette til tider.
Men at skrive det du gør, dufter lidt af jalousi. En ærlig følelse at have. Måske tage lidt tid til dig selv, så du kan komme igennem de næste par dage :-)
Skrevet af Esbjerg - fan
Jeg kan mærke, at jeg har brug for at holde en pause, hvor jeg for første gang i mit voksenliv ikke har nogen forpligtelser overfor en arbejdsgiver,


Den sætning er lidt sjov - sådan er del vel at være voksen og skal tjene penge til familien for alle danskere.
Skrevet af plutonium
Både og - det han siger er et eller andet sted, at han ikke har prøvet at gå arbejdsløs. Fra han blev fodboldprofessionel til nu har han jo været ansat hele vejen igennem.

Da han var sygemeldt havde han jo stadig forpligtelser overfor Viasat, om end begrænsede. Jeg har selv været sygemeldt, og kan godt huske følelsen af både at skulle passe på sig selv og samtidig holde arbejdsplads orienteret om status løbende.

Kan slet ikke have ondt i røven over, at han gerne vil det - og når han har muligheden er det da bare fedt for ham! Hvis fruen og jeg skar livremmen ind og prioriterede det, så tror jeg da også at en af os i hustanden kunne tage ubetalt orlov nogle måneder uden at det ville betyde, at vi skulle gå fra hus og hjem.
Skrevet af SotD
Ja hvem bare, der havde tjent nok til at kunne sige "Åååårh jeg tager lige lidt frivillig pause fra arbejdslivet"


Set i lyset af hans tidligere historik med angst og depression, er det måske meget sundt at han tager et lille afbræk - ligesom alle andre normale mennesker burde gøre uanset hvordan deres bankbog ser ud.

Jesper Grønkjær er ikke kommet sovende til sine penge, han har kombineret talent med indsats igennem mange år. Dem der ikke kan unde andre succes, opnår det heller aldrig selv.
Silkeborg IF
Skrevet af VejleSåArsenal
Ja hvem bare, der havde tjent nok til at kunne sige "Åååårh jeg tager lige lidt frivillig pause fra arbejdslivet"

Ahh, den ræverøve misundelse lever i bedste velgående her på bold...
Skrevet af Corbo
Jeg har det nu svært som rød, at genkende dit udsagn. Snarere omvendt har jeg erfaret at de mere blå orienterede, har svært ved at slippe arbejdslivet, læs karrieren, end os røde. Det handler mere prioritering end mængden af kapital!
Skrevet af Hammers4ever
Ja hvem bare, der havde tjent nok til at kunne sige "Åååårh jeg tager lige lidt frivillig pause fra arbejdslivet"


Ja lad os alle hellere leve et liv i evig misundelse, det er trods alt bedre at vi alle har det lige dårligt i Danmark

Bliver det aldrig trist, at leve et helt liv fyldt med så kolossale mindreværdskomplekser?

Du ville også kunne have mulighed for det samme, og det samme kan langt de fleste, det handler blot om at tage sig lidt sammen, man kan spare lidt op, folk kunne få flere af egne penge via skattelettelser, man kan tage sig sammen i skolen og få en god uddannelse og et velbetalt arbejde, mulighederne er mange og det handler blot om evner og kompetencer, men det er selvfølgelig langt nemmere at sætte sit kryds ved Enhedslisten

Jeg har bestemt ikke selv økonomien til at gøre det, men jeg kan sgu ikke få ondt i røven over at andre lever et dejligt liv og har muligheden for at gøre hvad end der gør dem lykkelige i hverdagen

Jeg har det nu svært som rød, at genkende dit udsagn. Snarere omvendt har jeg erfaret at de mere blå orienterede, har svært ved at slippe arbejdslivet, læs karrieren, end os røde

Det er selvfølgelig korrekt, der er dog også en langt større procentdel af de røde, der er svært glade for at gøre det for andre menneskers penge

West ham og kun West ham ! Født ind i det og banket ind igennem opdragelsen
Skrevet af poh
Ved du hvad det overlever vi nok
1. Klaus Lykke 2. René Henriksen 3. Jan Bjur
Skrevet af JUXTAPOZ
Ny sportschef i AaB...? Ej, det gas.
AaB fan til jeg dør..bum bum!
Skrevet af TheSpursyWay
Ahh, den ræverøve misundelse lever i bedste velgående her på bold...

I det mindste kan Arsenal og Spurs tilhængere være enige om det her i hvert fald :D
Halløj der... holder du også med Spurs? Vi to må være bedste venner?!
Skrevet af ThunderZtorm
@Hammers4ever

Så det du siger er at det er super-nemt bare lige at tage sig sammen og blive rig, men at du ikke selv har økonomien.

Sååååh... Enten er du bare MEGA-doven, eller også er det i virkeligheden måske slet ikke så nemt som du siger det er?
SønderjyskE siden HFK, Liverpool 1988-2021. Fuck Super League.
Skrevet af Bosse1983
Du har måske aldrig hørt om folk, der tager ud og backpacker?

I en alder af 45, efter at have opsagt deres stilling? Nej, ikke rigtig.
"I have mood poisoning. Must be something I hate." kortlink.dk/knd4 10 af mine de bedste, mod Toffees' 15 i Top 6
Skrevet af fetaehhgodt
Utrolig sympatisk fyr. Og flot af ham også tidligere at være så åben om psykiske problemer, så nogle af de her fordomme kan ryddes af vejen.

Vedr alle de kommentarer på en andens indlæg hvor han blev beskyldt for at være midsundelig mv så læser jeg slet ikke indlægget sådan.
Han behøver vel ikke mene det noget ondt på nogen måde når han skriver at gid han også kunne trække stikket uden økonomiske problemer.
Skrevet af Stormanden
Ja hvem bare, der havde tjent nok til at kunne sige "Åååårh jeg tager lige lidt frivillig pause fra arbejdslivet"

Det kan du vel også, det er vel en prioritering af penge og forbrug. Jeg har nogle venner der stadig, 10 år de er blevet uddannet, lever som om de er på SU. Til gengæld elsker de at rejse, så det her de bruger alle deres penge.

OT:
Så har jeg altid haft det lidt blandet med Grønkjær, synes han har nogle gode analyse, men han kan virkelig også være snæversynet i sine analyser. Men synes faktisk det er et tab for Viasat.
annonce
0