Snak

Mere indhold efter annoncen
Så gik Brøndbys bænk fra at have 0,5 angriber til 0. God bedring!
Øv for ham.
Fodbolddiskussion er sjovest, når man snakker eller skriver ordentligt til hinanden.
Frro13ac

Brøndby er blevet gældfri og det går fremad på alle parametre.

Det er sgu synd for Mensah! Håber han kommer sig og evt. finder en klub på lavere niveau, hvor han kan holde til det.
Liverpool FC Brøndby IF AZ Alkmaar RAC Valladolid FC Porto Internazionale?
@ Tziki,

Hvis du vil udtale dig om Brøndby, så sæt dig ind i tingene.

Nu virker du bare dum og uvidende, suk.
@Frocc
Du er tydeligvis ikke klar over at klubben er gældfri og er meget tæt på at kunne køre med overskud, ikke? Stik piben ind - du ved tydeligvis ikke hvad du taler om.
Indehaver af verdensrekorden i at kvæle en kattemis mens man løber New York Marathon
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ alvis007

Slutspillet har jo tydeligt vist Brøndby intet offensivt har at sætte ind fra bænken. Når de skifter Mensah ind, sætter alle Brøndby fans jeg kender og sukker højlydt. Han har jo intet at gøre på det Brøndby hold.
Pukki væk, Klement væk og Mensah langtidsskadet. Brøndby skal ud og finde en ny striker. Lej Ingvartsen.. og god bedring til hr. Mensah
FLY like a magpie !
Vanvittigt - nu har vi kun Kamil oppe foran!
Forhåbentligt betyder det, at alle kræfter bliver sat ind på at finde en fuldblodsangriber. Det har sgu manglet denne sæson (pånær da Kamil vågnede til sidst).
Du er tydeligvis ikke klar over at klubben er gældfri og er meget tæt på at kunne køre med overskud, ikke? Stik piben ind - du ved tydeligvis ikke hvad du taler om.


Modsat dig der har læst en artikel på EB om at Brøndby næsten er gældsfri og det går fremad, ved jeg rent faktisk hvad jeg taler om.
Jeg holder mig til fakta fra det offentlige regnskab og en artikel til Børsen.
Bif har kørt med kæmpe underskud de sidste mange år ( samlet underskud de sidste 5 år på 265 mio.) Enhver anden virksomhed havde drejet nøglen om og lukket den synkende skude. Den eneste grund til de overlever er de trecifret millionbeløb Jan har skudt i klubben.

http://borsen.dk/nyheder/avisen/artikel/11/198481/artikel.html?utm_source=forside&utm_campaign=nyhed_08

Jeg kan samtidig oplyse dig om Brøndby ikke er gældfrie, hvis du ikke tror mig så kig side 7 i årsrapporten hvor det tydligt fremgår der forpligtelser ( gæld) udgør 60 mio. pr 31.12.17.

https://brondby.com/files/PDF/Selskabsmeddelelser/2017_aarsrapport.PDF

Det faktisk imponerende du kan sige så mange forkerte ting på bare to linjer.
frro13ac
jeg er ret sikker på at manden nok ville gå med til ikke at skulle have det fulde beløb hvis du rev kontrakten over.
i min verden er det sparede penge på sigt


Du har fuldstædig ret, det er også en fornuftig tanke. Jeg hæftede mig mere ved den arrogante udtagelse hvor forholdet til Jans penge er kørt helt af sporet.
Man kan bare bruge løs og er fuldstædig ligeglad med konsekvenserne, det minder lidt om PSG og City tilstande.
Annonce