Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af cf srednar
SBS@
Ok, my bad, det giver mening.
Danmark:Randers FC England:? Tyskland:? Spanien:? Italien:? -kun én klub!!
Skrevet af billebums
Champione939
Fedt. Når man ikke kan argumentere sin sag, eller i dette tilfælde svare på simpelt spørgsmål, så kan man altid gå til angreb. Godt klaret!
Skrevet af champione939
billebums

bare gense kampen - tak
Skrevet af Hynkjii
Det var da en fuldstændig håbløs dommerpræstation, mangel på 2 straffesparkskendelser til os, håbløse gule kort, specielt den til malte højholt hvor han når bolden først og Charles sparker op i hans fod.

Det var fordi Peter Kjærsgaard ikke dømte de frispark han burde at kampen tog en kedelig drejning, når man ikke får de frispark man tydeligvis burde, så giver man jo igen også eskalerer det hele. Syntes konsekvent han dømte imod os.

Makaric klipper Høegh fordi han ikke fik straffe, Høegh spurter 30 meter for at klippe en mand midt over fordi han ikke fik frispark selv inden.
Jeg vil selv gøre det samme, og det er fedt at se på, men det var jo ikke sket, hvis tossen i gult dømte ordentligt.

Hvem end den retarderede mongol er der har givet ham dommerkort, så må helt sikkert bo i Midtjylland!!!

Derudover spiller vi egentligt en pissegod kamp og dominerer den og skal da minimum have uafgjort målt på spil og chancer.
Uheldigvis skal man kunne forsvare i fodbold, og det er jo mega pinligt som vi forærer bolden væk ved de 2 Midtjylland mål, Friis har simpelt hen været en katastrofe indtil videre for os.

Ellers en pissefed og intens kamp som vi bare burde have fået noget ud af. Midtjylland var til at snakke med idag, åndsvagt at vi og Peter Kjærsgaard forærer dem sejren.

Kom nu aab vi har sku været pinlige i det her slutspil.

Forza de røde!!

Skrevet af billebums
Champione939
Ikke nødvendigt. Fortjent sejr.
Skrevet af Hynkjii
Hvad vurderer du udfra når du mener sejren er fortjent? Flotteste trøjer LOL :-)
Skrevet af Gunners-fan
@Hynkjii

Fx at Midtjylland fører 2-0 efter 1. Halveg.

I 2. halveg hvor AaB er dem der skal jagte sejren skaber de samlet 0,25 i xg mens FCM kommer et stykke over 1 i xg.

I en kamp hvor man kommer bagud med 2-0 og i hele 2. halveg ikke formår at skabe 0,25 i xg så fortjener man altså ikke en sejr.
At falde er ingen skam, men at blive liggende er
Skrevet af Lars Meyer
Enig med@SBS
Skrevet af Hynkjii
Ok jeg vurderer det efter spil, boldbesiddelse, chancer, skud på mål og initiativ.
XG hvem har lavet retningslinjerne for det? Det giver ret ofte ikke mening!

Ser du 1 halvleg dominerer aab kraftig, vi forærer bolden 2 gange til Midtjylland som kynisk scorer, ellers har de intet. Vi har flere chancer til bl.a prip som burde have scoret en i hver halvleg. Ross rammer stolpen.

2 halvleg er mere jævnbyrdig men stadigt aab mest på bold, fcm får nogle chancer til sidst da vi kaster alt frem. Ellers er vi også bedst der, men vi er for ineffektive, men klart vi skulle have haft minimum et point idag, men Ross og tåbelige Peter Kjærsgaard kendelser og manglende indgriben fra VAR gjorde udfaldet idag.

Bemærk evt at Daniel Høegh i et andet interview her på bold.dk selv indrømmer de blev kørt rundt idag.
Samme følelse jeg sad med.

Skrevet af Multi
Ved ikke hvilken kamp du har set...

Dommerkendelserne var der klart en kæmpe Aab fordel.
Ja Aab havde mest spil, men det jo klart de skal op spille spilet, når de er bagud med to efter 10 min. Hvor FCM har fordel af og kunde stå og parrer og spille på kontra. FCM burde har vundet en del større, når vi ser på brandt chancer.
Det er tydeligt at se, at FCM har langt bedre spiller og Aab fans altid er nogle tudeprinsesser.
FCM
Skrevet af Hynkjii
Altså 2 manglende straffesparks kendelser og mærkeligt frispark dømte imod, en del manglende frispark, er altså ikke en fordel.

Udover som jeg nævner Daniel Høegh selv udtaler at de blev kørt rundt, så læs overskriften, kyniske Midtjylland, altså man har scoret på sine chancer, men ikke domineret kampen. Havde man domineret kampen og det havde været en fortjent sejr, så havde overskriften nok været anderledes, og Daniel Høegh havde nok ikke udtalt man blev kørt rundt.

Just saying (mangler min slå ud med armene emoji) !!!
Skrevet af Teshin1990
Hvor mange af vores spillere fik de egentlig skadet? 3? Eller klarede Charles den? Vanvittigt at AAB var 11 mand på banen ved slutfløjt.
FCM siden 2002.
Skrevet af Biletto
Har sjældent set værre dommerpræstation end Peter Kjærgaards i Aalborg.
Han kan jo vise 3 mand ud, da Tychosen bliver flæsket, men nøjes med et til AaB og et til FCM for brok.
Hovedrystende.
Sjovt i øvrigt, at FCKommentatorerne forlangte 6-7 straffe til AaB og en 3-4 røde kort til FCM. LOL, den kamp lugtede af Det Københavnske Fodboldindustrielle Kompleks.
Skrevet af Hynkjii
Enig i dommeren var en skændsel og bidrog til hårdt spil fordi han tillod for mange ting i starten af kampen. Han bør ikke dømme de næste par runder.

Konsekvent dømte han dårligt og overså mange frispark, straffespark gav gule kort den forkerte vej, og det delvist han skyld tychosen bliver klippet midt over til sidst.

Alle ved når man kontinuerligt bliver bortdømt i en fodboldkamp så finder man sin "egen" retfærdighed og i det tilfælde her, så mente aab spillerne altså tychosen skulle ned.

Men det falder tilbage på dommerens linje.

Håber tychosen er ok.
Skrevet af Lissau-FCM
Det er nu sjovt, at hver gang FCM vinder en kamp, så er det dommeren, der har givet sejren til dem... :)
FCM og Man United.
Skrevet af Hynkjii
Jeg antyder ikke dommeren gav fcm sejren, han kan jo ikke gøre for aabs forsvar giver bolden til fcm.

Men klart vi skal have 2 straffespark som potentielt kan ændre kampen.

Derudover dømte han bare ringe og han skabte kaos på grund af hans linje eller mangel på samme.

Men frispark og gule kort forkert eller ej, betyder jo ikke han har foræret fcm sejren.

Aab spillede en god kamp men var mega ineffektive i begge felter, og det er efter min mening deres egen skyld.
Skrevet af CopenhagenNoice
Biletto: skynd dig til lægen. Hun må kunne ordinere noget der kan lette dine symptomer.
Skrevet af fcmidt1650
Biletto: skynd dig til lægen. Hun må kunne ordinere noget der kan lette dine symptomer.


Den kunne jo være hun samtidig kunne ordinere noget mod gummiguf til FCK :-)
Ikast FS / FCM siden 77
Skrevet af CopenhagenNoice
God idé. Hvad fik fcm ordineret før vinter pausen da de smed føringen og endnu flere point?
Skrevet af maxbakketop
^
Jeg gætter på at de fik det sammen som begge klubber fik sidste år hen mod sæsonafslutningen? Du ved, det som gav gummiben for begge klubber, så BIF kunne snuppe mesterskabet.
"Nogle gange rammer man kassen, andre gange rammer man pølsevognen" - Søren Frederiksen Jeg drømmer om at se den hvide puma som chef i nordens Paris.
annonce
0