Personligt mener jeg at finalen blev afgjort på midtbanen, hvor Modric og Kroos spillede en eminent kamp. Omvendt spillede Liverpool helt uden midtbane og de havde simpelthen ikke omtanken og teknikken med bolden, til at kunne gøre ret meget ondt på Real.
Det ændrer dog ikke på det faktum at Ramos er en overfaldsmand og burde straffes hårdt for sine aktioner, ikke alene denne i kamp, men stort set alle kampe han deltager i. Han har fine rekorder i disciplinen, at være et svin, men han burde straffes hårdere.
Man kan måske argumentere for at Liverpool spillerne burde være bevidste om Ramos´ meritter. Eks.v burde Salah vide at hvis man går i nærkamp med Ramos, så er det om at gøre det ordentligt og ikke vagt prøve at gøre sig bred med armen, for så kommer det til at gøre ondt. ALLE, der kender Ramos og ser de fleste af Reals kampe, ved at Ramos vil skade en modstander, hvis han får chancen. Sådan er det.
Gravesen ville sige, det er en opgave for holdkammeraterne at beskytte Salah. Det vil sige, sende Ramos en hilsen, inden, han når at skade nogen. I Spanien, der har modstander holdene fuldt fokus på Ramos på taktikbrættet. De offensive spillere forsøger at udnytte hans spillestil til egen fordel. De falder meget let i hans nærvær, både for at beskytte sig selv, men også for at gøre dommeren opmærksom på Ramos. De ting var der tydeligvis ingen, der havde fortalt i Liverpool´s omklædningsrum og i særdeleshed til Salah.
https://en.as.com/en/2018/02/24/football/1519467157_104328.htmlHvis nogen skulle være i tvivl om, hvordan Ramos spiller fodbold.