Lampard mærker presset. Ingen tvivl om, at CL deltagelse er deres målsætning for sæsonen.I starten af sæsonen var det bestemt ikke målet. Transferban, en trup der sejlede med afdankede stjener og unge knægte, samt en grøn manager.
Det er det måske blevet efterhånden, siden klubben har ligget i top efter 9. runde, men det har ingenlunde været udgangspunktet da sæsonen gik i gang.
@Hasse
Mht. "I England siger de"... så giver jeg ikke meget for de danske eksperter. De er ikke rigtigt eksperter på områderne, men har noget erfaring, som de benytter sig af. En ekspert kunne være en tidligere topniveau dommer, som kender reglerne, og har styr på hvordan reglerne også bruges i praksis, i stedet for en Peter Kjær der "synes det ser voldsomt ud".Det er skræmmende, så lavt niveauet er. Så skulle man tro, at de nyere pensionerede fodboldspillere har bare lidt bedre styr på reglerne end de gamle rødvinsnisser som Kjær, Mølby og Elkjær.
Mht VAR, så kan jeg anbefale Dale Johnson fra ESPN. Han er på Twitter og har fuldstændig styr på VAR, men også på hvordan de bruger det rundt om i Europa. Har til gode at finde en bedre fagperson på området.
Men Jesper Grønkjær sad og ævlede og unaturlig position. For helvede, det har man ikke dømt hands for i et par år nu. Det er helt tosset, nogle af de ting de fyrer afsted og det er nærmest tåbeligt, at de skal ansættes blot fordi de har spillet fodbold tidligere eller har et kendt navn (ham Laudrup´en der er en forfærdelig vært).
Jeg ved ikke om jeg er til tidligere dommere som kommenterer på det. Viasat havde Kim Milton inde over kampene på et tidspunkt og det var generelt en dårlig løsning.
http://makeagif.com/yr8SVy
http://worldsoccertalk.com/wp-content/uploads/2013/05/frank-lampard-203-goal.gif