@ Juniorx
"Jeg er dybt rystet over at den eneste politiker der har meldt sig ang. dette emne er Thorning."
HTS var der ikke som politiker, men som formand for DBUs "Governance- og Udviklingskomité"!
Menneskerettigheder er ikke politik, det er en grundlæggende værdi, som i det store og hele er fundamentet under civiliserede samfund.
Uden menneskerettigheder er der vel reelt heller ikke noget ideologisk fundament for fredelig sameksistens med den mindre udviklede del af verden. Hvorfor respektere, at arabisk olie er arabisk, fx? Fordi nogle arabere mener det? Hvorfor skal vi give dem retten til at have den holdning?
Hvis vi begynder at reducere fundamentatet for fredelig sameksistens og civiliserede samfund til blot at være en politisk holdning, så ender vi netop i en verden, hvor slavehold, slavehandel, og for den sags skyld masseudryddelse alt sammen er potentielt acceptabelt og til forhandling. Jeg skal ikke kunne sige, om den slags appellerer til dig, men jeg finder ikke tanken specielt behagelig.