Snak

Mere indhold efter annoncen

Liverpool præsenterer rekord-overskud

Skrevet af bold
fre 8. feb 2019
Liverpool har fredag præsenteret et rekordstort overskud på godt en milliard kroner før skat - og det er ifølge BBC verdensrekord.

Læs hele nyheden her
Skrevet af AaBager
God bold, god økonomi, god trup. Lad os alle håbe det kun er nok til max en 2. plads.
Skrevet af KloppMania
Altid sjovt med United-fans, der håber at City bliver mestre..
Skrevet af Slettet(231230192708)
@KloppMania
Når valgmulighederne er Liverpool eller City, er valget meget nemt.
Manchester United fan siden 1996 \"2-0 er den farligste føring\" - sikke noget sludder, 1-0 er dobbelt så farlig
Skrevet af Snigskytten
Det er faktisk rigtig nemt ;)
Moral er godt.....
Skrevet af MM27
Godt nyt med en storklub med sorte tal på bundlinjen. Afhængig af hvordan ekstraordinære indtægter er indtægtsført, er det dog ikke et entydigt godt resultat.

1,0 mia. i overskud efter et salg på 1,2 mia. kan tyde på en vis ubalance i andre dele af forretningen, men det er jo nok også det, de arbejder på at få under kontrol.
Skrevet af MM27
@ KloppMania

Det skal du nok som Liverpool-mand tage som et klap på skulderen. Det betyder jo bare, at nogle United-fans hader Liverpool endnu mere, end de hader City.
Skrevet af Fl@skebøf
Hvordan er Liverpools omsætning ift andre storklubber ude i Europa? Sidste gang var de vidst i top8, hvis jeg husker rigtigt.
Skrevet af ¡Hala Madrid!
Kan godt forstå at Utd fans foretrækker City fremfor Liverpool.. Så skal de ikke så langt når de skal se ChL :)
Skrevet af floppyboot
Det er svært sådan rigtig at høre, hvad folk råber helt der nede på 5-6 række... Man lugten af manure er dog gennemtrængende.
Skrevet af Henke77
Godt nyt med en storklub med sorte tal på bundlinjen. Afhængig af hvordan ekstraordinære indtægter er indtægtsført, er det dog ikke et entydigt godt resultat.

1,0 mia. i overskud efter et salg på 1,2 mia. kan tyde på en vis ubalance i andre dele af forretningen, men det er jo nok også det, de arbejder på at få under kontrol.


Typisk afregnes transfersummer i rater - ofte over flere år. Jeg tror således ikke, at Liverpool har modtaget hele transferindtægten i regnskabsåret 2018. Langt fra endda.
Skrevet af MM27
@ floppyboot
Skønt med lidt fredagsarrogance!

Man må da ikke håbe, at fans af Huddersfield, Fulham eller måske Chesterfield har en mening om, hvor mesterskabet bør ende - du ville aldrig nogensinde fange den.

Skrevet af MM27
@ Henke77

Enig.

Ved du egentlig, om klubber kan afskrive på spillerne ligesom på andre aktiver?
Skrevet af badazz
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Skrevet af Slettet(100838201910)
Flot overskud - og stærkt at ejerne investerer pengene i truppen igen i stedet for at lave udbytte som andre ejere (Glazers).

For lad os være ærlige, nu hvor Liverpool er net-spend verdensmestre - pengene er jo allerede brugt.
Skrevet af Damse1994
@MM det danske perspektiv kan jeg svare på. En indkøbt spiller afskrives over det antal år hans kontrakt løber. Når han så sælges beskattes provenuet. Der var som jeg husker det en ret stor skattesag for nogle år siden, hvor FCK kørte en sag mod SKAT da de ikke mente salg af fodboldspillere var en del af den daglige drift og derfor skattefrit. SKAT var selvfølgelig og med rette uenig.
Det er altid fedt når forelæseren er fodboldfan og kobler teori op på fodbold ;-)
Skrevet af Slettet(361642220710)
Er Coutinho handelen talt med i overskudet?
Skrevet af MM27
@ Damse1994

Helt enig, jeg var bare i tvivl om, hvorvidt man kunne afskrive 100M pund over en, fx. 4-årig periode, eller om der gælder andre principper.

Det er klart, at man som konsekvens skal beskattes af genvundne afskrivninger, hvorvidt de realiseres i indkomståret, eller når raterne fra køber af spilleren kommer, ved jeg ikke.
Skrevet af Poor Scouser Tommy
@ LaPioche

Siden du nu har så stor indsigt i tallene, kan du så ikke lige sætte dem op for os sort på hvidt? Dvs. balancen i driften.

OT: Solid drift - godt arbejde. Det kunne mange andre klubber lære af.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Skrevet af Slettet(100838201910)
Nej, for jeg har ikke stor indsigt i tallene. Jeg citerer fra artikler. Men jeg kan se, at Echo-artiklen lige over mig også nævner det, så måske den også kommer omkring driften.
Skrevet af Poor Scouser Tommy
For lad os være ærlige, nu hvor Liverpool er net-spend verdensmestre - pengene er jo allerede brugt.


Er dette så ikke en noget skråsikker udmelding?
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
annonce
0