Snak

Mere indhold efter annoncen
Stort for dansker bold! Tillykke, det bliver spændende at følge med i. Forhåbentlig er Frank manden der kan bryde Spursy-forbandelsen 🤞🏻😁
Jeg vil ikke kalde det for det største fodboldjob, en dansker nogen sinde har bestridt. Søren Lerby har altså været cheftræner i Bayern München. Ikke med stor succes, ganske vist. De tabte blandt andet 6-2 til FCK med Johansen-tvillingerne på holdet. Frank Arnesen har været sportschef i Chelsea, mens de var gode.
Frank Arnesen har været sportschef i Chelsea, mens de var gode.


Mener nu kun Arnesen havde ansvar for indkøb til Akademiet i Chelsea dengang (men jeg kan tage fejl).

Arnesen var til gengæld Sportsdirektør i Tottenham inden Chelsea.
Arnesen startede med at have ansvaret for akademiet og senere blev forfremmet til sportsdirektør, men stoppede i Chelsea efter et års tid efter forfremmelsen.
Arnesen blev ganske rigtigt ansat som talentchef i Chelsea, men blev siden forfremmet til sortsdirektør.
Jeg ved ikke, om det er en større stilling end cheftræner i Tottenham.
Men at være cheftræner i Bayern München, som Lerby var, er i hvert fald.

Det ændrer selvfølgelig ikke på, at det er en rigtig stor stilling, Thomas Frank nu endelig har fået efter flere års rygter om noget tilsvarende. Og det er fortjent – og vel også spændende for dansk fodbold. Han kan jo godt lide at samle danske spillere omkring sig – og gøre dem bedre. Det havde været oplagt for ham at tage Nørgaard og Damsgaard med til Tottenham (og en klar styrkelse af Tottenham), men de har vist begge forlænget for nylig.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
...
Håbløs fodbold romantiker der efterhånden hellere vil se de lokale serie hold end CL.
Det er som Arsenal fan med blandede følelser man ser Thomas Frank er blevet træner for rivalerne. For kan godt lide Thomas Frank, men ønsker ham da ingen succes i Tottenham. Eller måske lige nok til at de ikke rykker ned.

Spørgsmålet er om han får tiden til at lave det til et Thomas Frank hold eller om presset i Tottenham er så stort at det ikke kan lade sig gøre.
Håbløs fodbold romantiker der efterhånden hellere vil se de lokale serie hold end CL.
Som kanonfan hilser jeg Frank velkommen blandt de store i UK - og som dansker husker jeg også Olsen i Ajax som én af de større bedrifter af en dansk træner.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Forhåbentlig er Frank manden der kan bryde Spursy-forbandelsen 🤞🏻😁

Europa League 2025.
Vi er ikke gode til fodbold i Nordjylland
Tillykke til Thomas Frank. Bliver spændende at følge. Tror og håber han får succes.

...og så lige for at flueknippe:
De tabte blandt andet 6-2 til FCK med Johansen-tvillingerne på holdet.

De tabte til B1903. Kampen blev spillet på Gentofte Stadion i sæsonen inden der var noget der hed Fck.
It's so easy to laugh, it's so easy to hate It takes strength to be gentle and kind Bif siden 1985
Annonce