krusjer1
I første Real-kamp synes jeg de spillede fint og relativt direkte ved specielt Robbery, men i anden kamp var det en gang ufarligt boldflytteri.
Ja, første kamp var godkendt, selv om vi stadig ikke klarede at få et udebanemål, men det letter sagt end gjort mod et stærkt Real hold. Den næste kamp var bare en forfærdelig fadæse. Jeg synes heller ikke, at Ribery var med til at skabe noget som helst, da han var en i sin livs dårligste form, og var mere til skade end til gavn - han kunne ligesågodt blive smidt ud p.g af, at han gav Carvajal en lussing.
Desværre har jeg ikke rigtig set Thiago spille, men har hørt/læst at han er vanvittig.
Han har heller ikke spillet meget, desværre. Han var rigtig god i starten af sidste sæson. Han har bare et fantastik touch med bolden, at man hele tiden har en fornemmelse af, at noget vil ske, når han har bolden.
Til sidst vil jeg sige at jeg synes Pozzini har lidt en pointe ift de spanske spillere. Jeg håber bestemt ikke der bliver købt mere spansk foreløbig, men det er mere af romantiske grunde.
Jeg forstår ikke, hvad pointen er. Bayern vil altid have en tysk stamme, og en udenlandsk træner ændrer ikke det fakta. Det er kun en tysker, som har forladt Bayern denne sæson, og det var ikke fordi, at Guardiola ikke ville have ham, men fordi, at ledelsen ikke ville give Kroos den løn han ville have, og jeg synes det var fint nok, at de gjorde det.
Bayern er jo en klub, som skal have nogle af de bedste spillere i verden til de diverse pladser, om de ikke kan finde dem i Tyskland, så må de finde andre markeder. Jeg synes kritikken er lidt useriøs, da man ikke kritiserer de andre storhold for at købe udlændinge.