Snak

Mere indhold efter annoncen

OB sælger Tingager til Braunschweig

ons 3. jan 2018
OB har solgt Frederik Tingager til Eintracht Braunschweig, som spiller i den næstbedste tyske række. Forsvarsspilleren har skrevet kontrakt til 2020.

Læs hele nyheden her
Bombe! Men en fremragende stopper, han har virkelig taget store skridt i OB. Et kæmpe bet for OB, der nu skal kæmpe endnu hårdere for top 6.

Derudover et flot og fornuftigt skifte for Tingager i en klub som har 1. Bundesliga ambitioner.
Tverskov er en helt fin erstatning, men truppen bliver godt nok tyndere og tyndere pt. Kommer der noget den anden vej mon? L´easy-manden har jo lukket pungen fuldstændigt de sidste fem år :-(
Fornuftigt niveau at starte på for Tingager som har været igennem en god udvikling herhjemme. Det bliver vel lidt tyndt kun med KEP og Tverskov så mon ikke de skal ud og finde en stopper.

Emner: Midterforsvarere Kent Nielsen har trænet i AaB og som stadig er aktive.

- Lasse Nielsen
- Kjetil Wæhler (41 og transferfri)
- Nicholas Gotfredsen
- Pól Jóhannus Justinussen
- Jakob Blåbjerg
- Rasmus Thelander
- Kasper Pedersen
Godt køb af Jesper Hansen for et par år siden....husker endnu kommentarerne om hvad OB skulle bruge en spiller fra Holbæk til...
@Jakobsen86

He he. Du er inde på noget der :-)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
WTF? Der er sgu da pludselig dømt januarudsalg hos os. Nu har vi jo Tverskov som naturlig afløser, men der kommer naturligvis til at mangle en central forsvarsspiller.

Noget mere gang i den end undertegnede havde forestillet sig i sin vildeste fantasi: nu bliver det meget interessant, hvad der kommer ind. Top 6 fortoner sig mere og mere som et fatamorgana, i takt med at den berømte kontinuitet fordufter.
Med den forholdsvis korte forlængelse der blev lavet med Tingager, så har man vel hele tiden vidst at han ikke ville være en del af kontinuiteten - men der mangler da et par spillere nu.
1961: Spurs-Gornik; a group of Spurs fans dressed up as angels and began singing Glory Glory Hallalujah. less than an hour later the words had already morphed from "Glory Glory Hallelujah" to "Glory Glory Tottenham Hotspur"
Nej nej nej. Det måtte bare ikke ske! Al mulig held og lykke til Tingager selvfølgelig! Havde håbet vi kunne holde på ham til sommer.

Bange for det var det sidste håb om top 6 der røg der, medmindre vi får noget ordentligt ind den anden vej. Men det tvivler jeg på.

Sagde det i går og nu siger jeg det igen: Kæft jeg er skuffet. Lorte start på 2018.
Jeg tror, at OB får det svært...
Hele start 11´eren har kontraktudløb enten i år eller i 2019, inkl. Kent Nielsen.
Hvis man så derudover sælge de bedste spillere fra, så er det svært at se hvad der er tilbage og hvad man har tænkt sig at gøre ved det.
Vi kommer til at kæmpe for at blive i suppen. Hvis der findes erstatninger, så er det jo blot at hente holdkortene fra AAB fra KN´s tid, og så hente dem, der er gratis!
Annonce