Snak

Mere indhold efter annoncen

Officielt: Cristiano Ronaldo er ny Al Nassr-spiller

Skrevet af bold
fre 30. dec 21:16

Cristiano Ronaldo er nu officielt ny Al Nassr-spiller. Klubben fra Saudi Arabien har fredag aften bekræftet handlen. 



Læs hele nyheden her
Skrevet af bruger 189164
Han er til grin goat😂
Skrevet af James10
Held og Lykke og tak for alt og hvor havde jeg da håbet det havde sluttet på en anden måde
Skrevet af Venga
Føj for den lede.
Culé siden Rivaldo
Skrevet af bruger324
Haha ej hvor er det til grin....

Manden har solgt sin sjæl. Han har snakket en masse lort gennem sin egen karriere om andre spillere der tog derned i hans nuværende alder, og kritiserede dem for at gå efter penge over prestige, og nu gør han det selv.

farvel ronaldo, og må det være sidste gang vi hører om dig igen. ynkelig slutning på hans karriere. først i united med ren skandale og så på bænken for landsholdet.

det bliver sjovt at se ronaldo fansene i denne tråd forsvare ham. de er nok vant til at forsvare ronaldo de seneste par måneder, hvor han skaber den ene negative overskrift efter den anden.
Skrevet af bruger 152603
Tror de færreste fodboldspillere takker nej til 1,5 mia. om året i årene hvor man er 37-39
Skrevet af Poor Scouser Tommy
Det havde klædt ham at slutte af i Sporting CP.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Skrevet af SLarsen71
Ophørsudsalg
Skrevet af Lasse599
Det er pinligt...

Med den svada han kom med.... At han ville spille CL...
Så tager han et sted hen hvor det KUN handler om pengene (for han har jo ikke nok)..

Selverkendelse af at han er færdig på topplan - og det her ødelægger da først hans endelige rygte... Shit en elendig afslutning for en af de bedste fodboldspillere de sidste 15 år...
Man Utd og OB. Ikke altid lige nemt - men i medgang og modgang..
Skrevet af jonaspoulsen
Virkelig ærgelig afslutning på en flot karriere.

Virker til at ingen europæisk klub ville røre ham. Så Al nasri var sidste udvej.

Håber folk vil huske ham for hans fantastisk år
Skrevet af Kick and rush
Hvis 1.5 mia om året er korrekt, havde de fleste nok også skrevet under, når de alligevel er over the hill.
AGF 1880
Skrevet af Mikkel87
Jeg sidder virkelig med det her spørgsmål tilbage:
Behøvede han virkelig det? Og hvorfor?
Hvis nogle mener penge, så har han jo tjent dem igennem hans karriere må man sige...
Men en øv følelse jeg sidder tilbage med som fan af en fantastisk, fantastisk spiller.
Det rager selvfølgelig ham en papand. :)
Skrevet af Azza
Hvis 1.5 mia om året er korrekt, havde de fleste nok også skrevet under, når de alligevel er over the hill.

Med ca 3.5 mia på kontoen i forvejen havde jeg nok personligt fokuseret på familie, hygge og andet.

Så kunne han lave lidt reklamepenge hvis han skulle have råd til kaffen...
Whose name is Harry Kane? "Tottenham will always let you down" - Roy Keane Conte OUT
Skrevet af Fodboldtilskuer00
Den bedste de sidste 20 år med kontrakt i Saudi Arabien.
Skrevet af DGH 1896
Klovn
Stolt Viborg FF tilhænger
Skrevet af PFC4325
Man har valget om at afslutte sin ellers forrygende karriere på en ordentlig måde, så flover han sig af helvedes til i United og runder den så lige af med araber bold i en lorte korrupt stat - klasse! Rotte
Skrevet af haraltidret
Ronaldo og Messi er altså nu begge på lønningslisten hos Bin Salmans Saudi Arabien. Den ene som turistambassadør og den anden som fodboldspiller. Det er lige dele trist og skammeligt. Men ikke overraskende at de fleste mennesker er til salg når bare pengene er store nok. Ud fra et sportsligt perspektiv er det efter min mening et trist punktum Ronaldo får sat for sin karriere med sit skifte til Al Nassr, men de mange oliedollars blev for fristende.
Skrevet af jonaspoulsen
Tror ikke det er pengene som afgjorde det. Havde han haft tilbud fra bedre klubber i Europa så tror jeg han var blevet der.

Som Frankfurt bossen udtalte så var Ronaldo blevet tilbudt et hav af klubber. Der var bare ingen som bed på
Skrevet af Dave_Jiii
Hold da op hvor er han en joke. Han har ødelagt alt for sig selv, hans renome er destrueret. Hvorfor stopper manden ikke, griskheden vil ingen ende tage. Men stenrig bliver han da, hvis han da ikke allerede var det.
Skrevet af RVP
Så en tur til Saudi var hvad det kunne blive til. Og nogle folk herinde måbede over at han var røget på bænken i United, måske tonen nu får en anden lyd?

Sikke en deroute i karrierens efterår. Fyret i klubben han først fik sit gennembrud, røget ud på røv og albuer til VM som bænkevarmer, og endelig dette sellout til en ørkenstat. Han griner selvfølgelig hele vejen til banken, men derfor er det stadig klamt at være vidne til.
"Hvis man vil vide, hvor uundværlig man er, så skal man stikke en finger ned i et glas vand og måle hullet bagefter."
Skrevet af Vingsted
Hele hans efterfæle er ødelagt. Har altid godt kunne lide ham, men helt ærligt... Hvorfor
annonce
0