Snak

Mere indhold efter annoncen
Æh … OK?

Forstår dit hovede egentlig, hvorfor jeg skriver det der med Aalborg til dig?

Nej, vel?
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Delainys genfinder niveau og det holder 3 år mere! Jeg kan snuse mig frem til det resultat.
Faktisk mest til pudersne d-:
Skrevet af Jussi
I dag 21:16
"Det er vildt nok. Han har været i truppen for lever kussen ret mange gange" Citat slut

Jo. Og meget modent at skrive dét, som kommer efter lever
Jeg kan simpelthen ikke få øje på logikken - hvad er det som skulle skabe en anden udgang til sommer, end den Delaney har valgt nu?


Jeg ved det ikke men jeg har da et bud. Skifter Delaney til FCK giver han afkald på X millioner kr. i løn som han har til gode i Sevilla. Til sommer er den resterende pulje penge han har til gode i Sevilla om ikke andet en smule mindre end den er nu.

Logikken sat op med mine egne opdigtede tal blot for at illustrere min pointe;
Delaney får 20 mio. kr om året og har 2,5 år tilbage af kontrakten med Sevilla = han har 50 mio. kr. til gode på kontrakten.
Til sommer har han 2 år tilbage = 40 mio. kr.

Jeg ved af gode grunde ikke, hvilken
effekt det måtte have (om nogen), men 10 mio. kr. mindre der skal forhandles om er alligevel en sjat, vel knap den årsløn han kan se frem til i FCK, og kan vel godt have betydning.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@dr phil
@tåfræser
Hvorfor han skulle være indstillet på at tjene færre penge til sommer? Det er meget simpelt - han er blevet halvgammel og ofte skadet. Der er selvfølgelig en mulighed for at han kommer til at få en resurrection i hoffenheim og er mere attraktiv til sommer, men lad os nu se.
I min egen optik må han meget gerne holde sig langt væk fra FCK, vi har ikke brug for endnu en legende der kommer tilbage og tilsmudser glorien. Samtidig er vi godt besat på hans position, så jeg kan ikke se nogen som helst grund til at sprænge banken for et koryfæ der skal stå i vejen for andre yngre og langt mere spændende spillere. Den eneste dette er lykkedes for er vel n´doye, som så også var skadet det meste af tiden (dog brændte han stadig banen af når han var fit).
Held og lykke til delaney i hoffenheim, jeg håber virkelig ikke vi ses til sommer, og hvis vi gør, så bliver det forhåbentligt ikke som den spiller der får mest i løn i truppen.
Om vi kan lide det eller ej er suppen en sælger-liga, ikke en købe-liga, så hvis vi skal hive en gut på delaneys alder hjem så skal ser fandeme også være smæk for skillingen! Det ser jeg desværre ikke med delaney, nuværende niveau og skadeshistorik taget i betragtning. Læg dertil at det næsten er matematisk bevist at det der med at hente gamle kendinge hjem bare ikke duer i superligaen, det kan både BIF, AGF (med whatshisname fra PrL) og forhåbentlig FCK skrive under på.
Forza FC!
Danmark - Pøwl - FCK - Partizan Beograd
Synes virkelig han er blevet dårlig. Håber han kommer på holdet, jeg tror sgu desværre han er 40 fed og færdig men lad os se hvad der sker.
Jo. Og meget modent at skrive dét, som kommer efter lever

Hvorfor citerer du noget fra en tråd om Sertdemir?

Hvorfor har du aldrig hørt Mediano og Jonas Hebos udtale af medicinalklubben?

Hvorfor svarer du ikke bare på mit spørgsmål i indeværende tråd?

Hvorfor skriver du generelt mærkelige ting?
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Jussi

Det sjoveste er at manden selv sagde at FCK måske var ved at købe Delaney for 30-40 mio. kr

https://bold.dk/snak/nyheder/dansk-avis--lauritsen-er-t-t-p--bif-skifte-for-18-5-mio--?side=2&room_id=14&thread_id=557055
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Damen;
Nøgleordet hér, var et "måske". Men hvis netop dét, kan hæve serotoninniveauet hos dig. Så er det vel bare; det var skam så lidt.. Selv tak
Jussi;
Jeg skrev det fordi, at det var noget, som en 8-årig dreng ville skrive.
Annonce