Hvor er det helt absurd pinligt at høre haters herinde fable løs og desuden sætte spørgsmålstegn ved Barca (og Spaniens) succes de seneste 6 år. Aldrig i fodboldhistorien har hold været så dominerende i så lang tid - nej heller ikke i 60´erne og derudover var det en helt anden form for fodbold, der blev spillet og derfor kan det ikke sammenlignes. Barcelona er i dets nuværende forfatning ikke det bedste vi har set, men det holdet forrige år, var det bedste. Guardiolas medaljehøst som svarede til mere end et trofæ hver måned er fodboldhistorie og det kan der ikke ændres på. At det så sker med den form for fodbold (boldbesiddelse, offensiv, flot fodbold) om man kan lide det eller ej (Barcelona-hadere prøver selvfølgelig at få det til at se kedeligt ud, hvilket det også er, hvis man er modstander - man har ikke bolden).
Så skab jer et naturligt overblik, niv jer selv i armen og indse det - Barca er, hvis ikke i år, så for få år siden det bedste hold i fodboldhistorien og derfor er der skrevet fodboldhistorie. At de så er i en CHL-semifinale for 6. år i træk er bare mere imponerende.
Ps. Det er sjovt at der også "hates" når Barca-spillere kommer med de ydmyge, englebørnsudtalelser - hvad vil i have???!