Snak

Mere indhold efter annoncen
Jetjager: Folk der arrangerer slåskampe mod ligesindede rører mig ikke. Tager de til landskamp for at smadre uskyldige, er jeg imod - det sker så heldigvis ikke så tit længere. Ingen af delene er tæt på at være lige så sygt som at voldtage unge mænd i gennem flere år. At sammenligne de to ting er vanvittigt.


Jeg sammenligner ikke en skid. Jeg skriver de skal bures inde sammen med ham. Der er ikke brug for voldspsykopater ude i samfundet. Det er sgu dig der er helt væk at du tilnærmelsesvis forsvarer det.
Vejle BK siden 1984
Er du helt væk eller hvad? Hold de to ting fra hinanden, man. Syge stodder.
Folk der deltager i hooliganisme og arrangerrede slåskampe er tabere fra bunden af samfundet.
gunner since 94’
Folk der deltager i hooliganisme og arrangerrede slåskampe er tabere fra bunden af samfundet.


Det er i hvert fald mennesker med en meget alvorlig brist.
.
Langt fra Liverpool. Så alle boksere, mmakæmpere, alle der går til kampsport er tabere fra bunden af samfundet?

Hvorfor er det så forkert at slås frivilligt mod ligesindede?
Folk der deltager i hooliganisme og arrangerrede slåskampe er tabere fra bunden af samfundet.


Det er næppe sandt. I England kommer hooligans fra alle samfundslag. Familiefædre, der passer deres arbejde mandag til fredag, og slås i weekenden
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Hvorfor er det så forkert at slås frivilligt mod ligesindede?


Fint for mig. Men det skal ikke foregå på gaden. Lav en forening og få en tid i den lokale sportshal, hvor I kan tæske hinanden - med lovlige midler naturligvis.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Jeg er så træt af hooligans - og problemet er størst hos Brøndby.
Og deres såkaldte normale fans gemmer sig alle bag de yderligtgående i BIF. De støtter bl.a. deres hooligans på deres fanmarcher, og når publikum fra f.eks. Midtjylland ikke tør komme på Brøndby Stadion pga. stenkast og overfald, så håner ´de normale´ fans Midtjyllands for at udeblive - altså velvidende at de er skræmt væk af hooligan-typer som Kevin Werner.
Der sker først noget, når egne fans tager afstand fra de der typer. Blandt andet ved ikke at følge dem som bovlamme får med himmelvendte og beundrende øjne vendt mod de hooligans, som typisk er i forreste række i deres marcher og på stadions - samt at tage afstand fra, at modstanderfans skræmmes væk i stedet for at håne dem.
Stop Brøndbys deroute til simpelt had - stop hooliganisme.
Og jo - det er jeres alles problem.
Det er forkert at slås med ligesindede, når der tydeligvis altid kommer fredelige tilskuere i klemme. Hvis du vil slås, så meld dig ind i en bokseklub, mma-klub m.v. fremfor at slås i nattelivet, til fodboldkampe o.l.
At aabager hylder hooliganism er ikke det store chok. Nu mangler vi bare randomizer
annonce