Som nedrykningsekspert (AGF fan) tror jeg sgu ikke det hjælper at fyre Hamren nu, det skulle man have gjort i vinterpausen hvis det var: Det eneste der sker ved det er bare at AaBs regnskab bliver nogle millioner dårligere med restløn til ham og ny løn til endnu en træner.
AaB trænger til at skifte ud helt til tops, dvs. ud med bestyrelse og direktionen, ligesom AGF gjorde. I AGF var det jo også gode venner og gamle bongkammerater der styrede det, indtil 3. nedrykning gjorde det klart at der skulle ske noget ASAP. Den suverænt ringeste beslutning AaB har foretaget sig i meget lang tid var at skifte ham den forrige direktør ud, som endeligt begyndte at forløse lidt af AaBs økonomiske potentiale.
I det hele taget har AaBs bongkammerater fat i den forkerte ende: Det er ikke det sportslige der skal løftes først, det er det økonomiske. Sponsorerne er pisseligeglade med om AaB bliver 1´er eller 12´er, de er der først og fremmest fordi der opbygges et rigtig godt netværk. Selvom AaB´ere næppe gider høre meget om AGF kan jeg varmt anbefale en Mediano Marketing udsendelse - jeg mener den er fra sidste år - hvor AGFs marketingdirektør gennemgår sponsornetværket, inklusivt rigtige cases med navn og det hele (mener det var BKI).
Det var det netværk Jacob Nielsen brugte flere år på at opfostre og nu er AGF vist nr. 2 på antallet af sponsorkroner med noget der ligner 80 mio. om året. Så højt kommer AaB næppe op, men mindre kan bestemt også gøre det.