Snak

Mere indhold efter annoncen
Man kan ikke forvente at være fodboldspiller på højeste niveau i 30’erne med den livsstil Hazard har haft. Han har ikke passet godt på sig selv og det har indhentet ham. Har altid elsket hans personlighed, men hans ophold i Madrid kandiderer til det største flop nogensinde. Trist, men han bærer selv en stor del af skylden.
Chokerende at man møder op i Real Madrid overvægtig første dag. Helt vildt useriøst.
En fed spiller i Chelsea.
Også fed i Real Madrid, bare på en anden måde.
Nogen nævner Kaka som eksempel på at det ikke kun er Hazard, med sådan en nedtur efter skiftet til Real Madrid. Jeg synes ikke at sammenligningen er fair, for godt nok blev Kaka aldrig den samme i Real Madrid som han var i Milan, men et overvægtigt flop i Real Madrid var Kaka dog ikke. Tilmed kom Kaka tilbage til Milan og gjorde det hæderligt; det kunne Hazard aldrig have gjort i Chelsea.
Black spider - jeg ved ikke om du har set mange videoer fra træning i real, men der er flere eksempler på en uoplagt, kvabset Hazard der ikke ku følge med. For slet ikke ar snakke om når han så kom ind i kampene. Han satte nærmest ikke en fod rigtigt. Få gange lykkedes det så, og Hazard havde en enkelt eller 2 kampe med godkendte indhop. Træningen efter blev han så skadet, og så startede det forfra. Samtlige topklubber i Europa har de sidste 3-4 år haft spillere der kunne udstille Hazard - han udstillede sig selv fra start af.
Jeg respekterer Hazard for at sige nok er nok i sommers, og efterfølgende gå på pension, for det har sku ikke været sjovt. Meget af det ku nok ha været undgået med bedre træning gennem årene, men det er nemt at sige nu.
Han har været færdig i lang tid. Surt for Real Madrid at de har betalt ham kassen for absolut ingenting.

Jeg ville have sympati for de fleste spillere som bliver ødelagt af skader, men en fest og madglad person som Hazard er det godt nok svært at finde nogen sympati for. For en person som selvfølgelig kun har set tragedien udefra, så virker det godt nok selvforskyldt.
Annonce